“Su kısıtlaması olmayacak”

  Kış mevsiminde olmamıza rağmen yağmur ve kar yağmaması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de ciddi bir su sıkıntısı yaşanıyor. Yaşadığ...

 

Kış mevsiminde olmamıza rağmen yağmur ve kar yağmaması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de ciddi bir su sıkıntısı yaşanıyor. Yaşadığımız bu kuraklıkla ilgili halkı bilgilendirmek amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu dün Antikkapı Restoran’da İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ömer Polat ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı ile birlikte basın açıklaması gerçekleştirdi.

3’TE BİRİ KAYNAK

Yaşanan kuraklıkla ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak istediğini, vatandaştan beklentilerini de aktaracağını söyleyerek sözlerine başlayan İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu yıl bölgemiz önemli bir kuraklığı yaşıyor. Yuvacık Barajı’ndaki su miktarı hemen hemen sıfır. Kaynaktan gelen su miktarı ise 3’te 1. 3’te ikisini diğer kaynaklardan kullanıyoruz. 3 aydır bu şekilde su temin ediyoruz. Bu kuraklık bizi endişelendiriyor ama vatandaşa su sıkıntısı yaşatmadık, yaşatmayacağız. Su kısıtlamasına da gitmeyeceğiz” dedi.

SU KUYULARI YAYGINLAŞACAK

Vatandaşı suyu idareli kullanmaları konusunda da uyaran Karaosmanoğlu, “Susuz hayat olmaz. Kuraklık devam ettiği sürece yeni kaynakları da devreye sokacağız. Vatandaşımız endişelenmesin. Tüm ekibimizle birlikte mevcut su kaynaklarını da değerlendiriyoruz. Daha önce belirlediğimiz su kuyularını yaygınlaştıracağız. Namazgah Barajımızda şu an 5 milyon metreküp suyumuz var. Körfez ve İlimtepe Köyü’ne isale hattıyla saniyede 100 litre debiyle su götürüyoruz. Böylece Yuvacık ve Sapanca kaynağımızı daha az kullanacağız” şeklinde konuştu.

HEDEF SU KAYBINI YÜZDE 25’E İNDİRMEK

Sözlerini sürdüren Başkan Karaosmanoğlu, “Alihocalar’dan Denizli Gölet’ine su temini yapacağız. Maşukiye ve çevresindeki köylerden gelen dereleri arıtma tesisine vereceğiz. İzmit- Derince arasındaki Çınarlıdere’yi de devreye sokarak arıtacağız. Ayrıca hiç pompa kullanılmadan doğrudan depoya aktarılıyor. Balaban Deresi de arıtma kullanılmadan depoya aktarılıyor. Günde bin 700 metreküp su temin edeceğiz. Göreve geldiğimizde yüzde 70 su kaybımız vardı. Şu an yüzde 30’a indirdik. Hedefimiz ise bu yıl bu kaybı yüzde 25’e indirmek” dedi.

ŞEBEKE SUYU VATANDAŞ İÇİN

Hummalı bir çalışma içinde olduklarını da ekleyen Karaosmanoğlu, “Yeşil alanlar için şebeke suyu değil yer altı suyu kullanıyoruz. Atık su arıtma tesislerimizi yeniliyoruz. Buradan çıkan suyu da ağaçlandırma, yeşillendirme ve sanayide soğutma suyu kullanmak için değerlendireceğiz. Bazı sanayi şirketleriyle anlaşma yaptık. Tüpraş, Sabancı gibi. Onlara arıtma tesislerinden çıkan suları vereceğiz. Şebeke suyunu doğrudan vatandaş için kullanacağız. Temiz suyu vatandaş kullanacak” ifadelerini kullandı.

30-40 TRİLYONLUK MALİYET

Son olarak maliyetlerden kaçınmadıklarını da belirten İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu konu hayat meselesi. 30-40 trilyonluk bir çalışma yapılacak. Endişe edilmemeli ama suyun israfı da önlenmeli. Bir damla suyumuzu israf etmemeliyiz. Su kesintisine de gerekmedikçe gidilmeyecek. Tüm bu çalışmaları kesinti yapmamak için gerçekleştiriyoruz. Tüpraş ayda 10 milyon metreküp su kullanıyordu ayda. Artık gri su dediğimiz atık suyu kullanacak. Yeni barajlarımız da olacak” diyerek sözlerini bitirdi. 

20 Şubat 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR