22. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni yapıldı

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hem devlet olarak hem şirketler olarak hem de bireysel olarak üzerimize düşenleri yaparak...

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Hem devlet olarak hem şirketler olarak hem de bireysel olarak üzerimize düşenleri yaparak bize emanet olan çevreyi gelecek kuşaklara aktarmalıyız” dedi.

 

 

KSO tarafından düzenlenen 22. Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni Fuariçi Leyla Atakan Kültür Merkezi Şefik Postalcıoğlu Toplantı Salonu'nda yapıldı. Yoğun katılım gerçekleştiği ödül törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Haluk Görgün, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammed Saraç ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

 

ice1-002.jpg

 

FİRMALARIN ÇEVREYE YATIRIMLARI

Ödül töreninde konuşan KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bir sanayi kenti olan ilimizde sanayileşme süreci 1960-1975 yılları arasında başlamıştır. İlimiz İstanbul’dan sonra toplanan verilerin yüzde 12’sini karşılayan ikinci ildir. Özetle şehrimiz ekonomik faaliyetlerde sürekli ilk sıralarda yer almaktadır. İlimizde hızlı sanayileşme ve artan göçe bağlı olarak çarpık kentleşme, beraberinde çevre sorunlarını gündeme getirmiştir. Bu gelişmeler sonrasında 80’li yılların sonunda organize sanayi bölgelerin kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Bununla birlikte toplam rakamı telaffuz edemiyor olmama rağmen firmalarımızın çevreye yönelik milyar dolarlık yatırımlar yaptığını biliyoruz” dedi.

 

EKONOMİDE VE EKOLOJİDE DENGE

Türkiye’nin ilk ve tek organizasyonu olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödüllerini 22 yıldan bu yana düzenlemekten gurur duyuyoruz diyen Zeytinoğlu “Ödülümüzün adını taşıyan ve henüz çevrenin konuşulmadığı 70'li yıllarda, çevre sorunlarının çözümü için yoğun çalışmaları olan kurucumuz merhum Şahabettin Bilgisu'yu, bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum.  Şahabettin Bilgisu’nun, ”Ekonomide ve Ekolojide denge; işin sırrı bu dengede" sözünü hatırlatmak istiyorum. Her yıl getirdiğimiz yeniliklerle ödül organizasyonumuzun canlılığını artırıyoruz. 2009 yılından itibaren KOBİ dalında da Çevre Ödülü vermeye başladık” açıklamasında bulundu.

 

ice2-002.jpg

 

KATILIM REKOR SAYIYA ULAŞTI

2014 yılından beri sektörel bazlı bir değerlendirme yaparak, yeterli başvurunun olduğu sektörlerde sektör ödülleri de vermeye başladık diyen Zeytinoğlu “2015 yılında ilk kez Marmara Bölgesi haricinde gelen başvuruları da değerlendirmeye aldık. 2016 yılında ödül organizasyonunun kapsadığı alanı stratejik olarak genişlettik ve organizasyonu tüm Türkiye’deki sanayi kuruluşlarına açtık. Bu yeniliklerin olumlu sonuçlarını görüyoruz. Ödül törenine bu yıl katılan firma sayısı 30 ile rekor bir sayıya ulaştı. Hedefimiz 25 firma idi. Bu firmaların 13 tanesi İstanbul, Sakarya, Bursa, Eskişehir, Tekirdağ, Kırklareli, Kayseri ve Aydın illerindendir” ifadelerini kullandı.  

 

MESELE FARKINDA OLMAKTIR

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, “1995 yılından beri gerçekleştirilen bu törene davet edildiğim için teşekkür ederim. Çevre için önemli olan pek çok sorunla karşı karşıyayız. Küresel ısınmanın etkilerini araştırmaya başladığımız yıllardan beri ortadan kalkan ada sayısı 33’e çıktı. Dünya’da 4 milyar arazi çölleşme tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır. Bunun önüne geçilmediği takdirde insanlar büyük zorluklarla karşı karşıya gelecek. Karamsar olmadan, bunları önleyecek adımları hızla atmalıyız. Son 30 yılda kömür ve petrole alternatif önce doğalgazı daha sonra yenilenebilir temiz enerjiyi keşfettik. Buradaki en önemli mesele farkındalık meselesidir” dedi.

 

ŞİRKETLERİN PRESTİJ KAZANMASI

Henüz yeterli olmasa da küresel olarak bir miktar farkındalık oluşmuştur diyen Mete “Sürdürülebilir kalkınma ve büyüme kavramlarının ortaya çıkması çok önemli dönüm noktası oldu. Bu kavramlar ayağı yere basan projeler için önemlidir. Burada en önemli pay devletlerdedir ancak ekonomik aktivitenin merkezi özel sektörlerdir. Yani burada bizlere de çok büyük paylar düşüyor. Biz Türkiye özel sektörünün çatı kuruluşu olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Çevre konusundaki yeni pozisyonumuz şirketlere hem sorumluluk yüklüyor hem de yeni alanlar açıyor. Bu şirketlerimiz için önemli bir prestij meselesidir. Bu konuda sorumlu olan firmaların itibarının arttırılması ve devlet tarafından da desteklenmesi önemlidir” açıklamasında bulundu.

 

ice3-003.jpg

 

ZARARIN NERESİNDEN DÖNSEK KÂRDIR

Ardından kürsüye çıkan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bu organizasyonu başlatan Şahabettin Bilgisu’yu rahmetle anıyorum. O yıllarda insanlar sanıyordu ki bu koca deniz kirlenmez. Ancak gördük ki şehirlerin büyümesi ve sanayinin büyümesiyle bu kirlenme çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu olumsuzlukların farkına vardık. Doğayı ve yeşili yok ediyoruz. Bunun insana olan faturasının çok acı olduğunu görüyoruz. Kentimizde ticari ve ekonomik olarak yoğun bir kenttir. Geçmişte bu bilinç olmadığı için bazı sorunlar artmıştır. Ancak o gün bunu görebilen Bilgisu gibi bir insan bizlere örnek olmuştur. Zararın neresinden dönsek kardır. Biz 13’üncü yılımızda başladığımız noktadan geldiğimiz noktada güzel gelişmeleri birlikte gerçekleştirdik ve sanayici ve iş adamlarımızla birlikte devam edeceğiz” dedi.  

 

GÜZELOĞLU TEŞEKKÜR ETTİ

Ardından katılımcıları selamlayarak konuşmaya başlayan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Bir çok alanda model olarak çalışma yürüten bakanımızın yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasını çok büyük bir şans olarak görüyorum. Şehabettin Bilgisu’nun başlattığı çizgide yürüyerek 22’inci kez bu ödül töreninde bir arada olmaktan dolayı mutluyum. Bugün burada olan olmayan, ödül alan, almayan tüm sanayicilerimizi duyarlılıklarından dolayı ayrı bir mutluluk duyuyorum. Bu çalışmalara destek veren herkese de ayrıca teşekkür ediyorum. Geleceğe mirasımız olan doğamız hakkında hassas davranan ve çalışma yapan herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM

Son olarak konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki “Biz PKK belasıyla 35-40 yıldır uğraşıyoruz. Hükümet değil devlet olarak uğraşıyoruz. Esas olan bizim vatanımızın bir parçası olmasıdır. İkinci konu ise orada yaşayanların ırkı farklı olsa da birliğimizde ayrılmamasıdır. Bu sorunun çözülememesinin en önemli sebebi bulunduğumuz coğrafya ve terör örgütünün arkasındaki güçlerdir. Sanmayın ki onlar hak mücadelesi veriyor. Onlara verilecek haklar zaten verildi. O ülkeler hiçbir zaman gittikleri yere barış ve özgürlük getirmedi. Dışarıdan gelen güçler hiçbir zaman gittiği yere huzur götürmedi. Bizler ne yaptığımızı biliyoruz. Biz korkacak insanlar değiliz. Mücadeleye devam ederek onlarla mücadeleye devam edeceğiz. İş alemi de onlara bakmasın. Krize gireceğiz sanmasın. Onlar işlerini daha çok yaparak daha büyük hale gelmek için çalışmaya devam etsin” dedi.

 

ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ

Bakan Özhaseki, “Bu ödül töreninde olmaktan mutluyum. Çevrenin önemini hepimiz biliyoruz. Dünyada bu konuda onlarca toplantılar, sempozyumlar yapılıyor. Bu yıl itibariyle bu konuda 16 büyük toplantı yapılacak. Bizde bunlar içerisinde yer alacağız. Sanayi Devrimi sonrası çevreyi kirletmemenin manası değişti. Nüfusun artması ve sanayinin daha da büyümesiyle bu atıklar daha fazla büyüyecek. Bu durum tabiatı perişan ediyor. Deniz yüzeyindeki ısınmalardan kaynaklı yaklaşık 19 cm yüksseliş ve dünya ısısında 1 derece artış var ve bu rakam 3 veya 4’e çıkarsa yaşanmaz bir durum alacak. Tüm bunlar bizi yaşanmaz bir hale getirecek. Biz tabiatı daha fazla harap etmemek ve iyileşmesini sağlamak için hem devlet olarak hem şirketler olarak hem de bireysel olarak üzerimize düşenleri yaparak bize emanet olan çevreyi gelecek kuşaklara aktarmalıyız” açıklamasında bulundu.

 

ÖDÜL ALAN ŞİRKETLER

Ödüllerde Büyük İşletme Kategorisinde; Otomotiv Yan Sanayi Sektöründe Çevre Ödülü Pimsa Otomotiv Teks A.Ş, Kimya Sektöründe Çevre Ödülünü Gülçiçek Kimya ve Uçanyağlar Sanayi ve Ticaret A.Ş, Karma Sektör Çevre Ödülünü Zorluteks Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş, Metal Sektöründe Çolakoğlu Metalurji A.Ş-Dilovası Çubuk Haddehanesi Şubesi, Teşvik ödülünü Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş ve TÜPRAŞ, KOBİ Kategorisinde Çevre Ödülünü Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş kazandı. Kazanan firmalara İZAYDAŞ bir yıl boyunca atıklarını yüzde 20 oranında bertaraf etme konusunda indirim sağlayacak.

Haber: Serkan BORLAK

10 Haziran 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR