Depremzedenin rüyası Hürriyet ile gerçek oldu

17 Ağustos 1999 depreminde tırnaklarıyla enkaz altından çıkartarak ambulansa bindirdiği eşinin izine 15 yıl sonra kimsesizler mezarlığında rastlayan...

17 Ağustos 1999 depreminde tırnaklarıyla enkaz altından çıkartarak ambulansa bindirdiği eşinin izine 15 yıl sonra kimsesizler mezarlığında rastlayan Ahmet Özden, hayat arkadaşının kabrini memleketine naklettirebilmek için belediye ve mahkemelerde ömrünü harcadı. Gittiği her kurumdan istediği yanıtı alamayan Ahmet Özden’in durumu ile yakından ilgilenen CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yaşanan mağduriyeti ortadan kaldırdı.

 

AMBULANSI KAYBETTİ

Depremden 10 sene önce ailesiyle beraber Kocaeli’ye gelerek Uzunçiftlik’te bulunan tuğla fabrikasında çalışan Ahmet Özden’in hayatı 17 Ağustos 1999 günü tamamen değişti. Eşi Fatma Özden ile beraber aynı fabrikasında çalışan 5 çocuk babası olan Ahmet Özden deprem anında ağlayan bebeğine bakmak için fabrikadan çıkmasıyla hayatı kurtuldu, ancak eşi Fatma Özden fabrikanın çöken tuğla fırının altında kaldı. Tırnaklarıyla kazıyarak ulaştığı eşini önce Kocaeli Devlet Hastanesi’ne götüren Özden’e buradaki doktorlar, “Burada yaşamaz, İstanbul’a gitmesi gerek” dedi. Eşini kimlikleriyle beraber ambulansa bindiren Özden, taksiyle ambulansı takip etmeye başladı, ancak Kartal’a gelindiğinde ambulans gözden kayboldu.

 

EŞİNİ HER YERDE ARADI

Eşinin gitmiş olabileceği tüm hastaneleri araştıran depremzede Ahmet Özden’in çabaları boşa çıktı. Özden, izine rastlayamadığı eşinin başka hastanelere nakledilmiş olabileceği düşüncesiyle İstanbul, Van, Ağrı, Konya, Erzincan, Muş ve Antalya gibi illerde de aramalarına devam etti. Depremzede Ahmet Özden tam 15 yıl boyunca otogarlarda yata kalka ve hayırsever vatandaşların yardımlarıyla ayakta kalmayı başardı. Zaman içerisinde Ahmet Özden’in yerel ve ulusal gazetelere çıkması Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi morg görevlilerinin dikkatinden kaçmadı. Depremzedenin eşi Fatma Özden’in fotoğrafını gazetede gören morg görevlileri Özden ile irtibata geçerek eşinin Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’nda olduğunu anlattı.

 

HÜRRİYET YARDIMA KOŞTU

Depremde enkaz altından çıkarılan Fatma Özden’in ambulans ile Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirildiği, kimliği kaybolduğu için kimsesiz olarak hastaneye alındığı ve vefat edince de kimsesizler mezarlığına gömüldüğü ortaya çıktı. Çocuklarının, annelerinin mezarının başında dua etmesini isteyen Ahmet Özden mezarı Sinop’a naklettirmek istedi. Ancak yetkililer Özden’den önce DNA istedi, ancak sonuçların 5 sene sonra belirleneceğini söyledi. Tek isteği eşinin mezarını Sinop’a aldırmak olduğunu söyleyen depremzedenin Kocaeli’ye geldiğini duyan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Özden’in yardımına koştu. Talihsiz adamı dinleyen Hürriyet gerekli makamlarla temas kurdu.

 

MEZARI BERABER AÇTILAR

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in çabaları sonucu 17 Ağustos’ta eşini kaybeden Ahmet Özden’in eşinin mezardan çıkartılarak, memleketi Sinop’a nakledilmesini sağlandı. Milletvekili Hürriyet, bunun için dün sabah erken saatlerde Ahmet Özden ile beraber Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’na giderek mezar açma işlemlerini takip etti. 1,5 yıldır eşinin mezarını Sinop’a naklettirmek için uğraşan Ahmet Özden’in hayali gerçek olurken, “Eşim sürekli olarak benim ve çocuklarımın rüyasına giriyor ve kendisini kimsesizler mezarlığından almamızı istiyordu. Buna vesile olan Milletvekilimiz Fatma Hanım’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

SİNOP’TA DA YARDIMCI OLACAKLAR

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, Ahmet Özden’in Gölcük depreminin yaralarının henüz sarılmadığının bir ispatı olduğunu ve insanların bürokrasiye kurban gitmemesi gerektiğini vurguladı. Hürriyet, “Konuyla ilgili olarak Sinop Valisi Yasemin Özata Çetinkaya, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Boyabat Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile irtibata geçtik. Depremzede ağabeyimizle ilgili Sinop’ta da gerekenin yapılacağının sözünü aldık. Kendisine yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

19 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

izmit - hanımefendi çok çalışman lazım çok seçim yakın her zaman torpil olmayacak

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 12:21
02

fırat - Fazla reklam cildi bozar yaptıysan yaptın işin ne

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 12:21
01

BARAN - HELAL OLSUN SANA BİR İNSANIN DUASINI ALMAK NE GÜZEL BİR ŞEY SİZ DE OTURUN ÖYLE EYY AKPLİLER

Yanıtla . 0Beğen 19 Ağustos 12:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR