Yıldızlar Holding’den dev yatırım

Yıldızlar Yatırım Holding, Kocaeli’de bu yıl 140 milyon euroluk yatırımla yeni bir sac işleme ve boyama tesisi kuruyor. Dünya Gazetesi’nin haberine g...

Yıldızlar Yatırım Holding, Kocaeli’de bu yıl 140 milyon euroluk yatırımla yeni bir sac işleme ve boyama tesisi kuruyor. Dünya Gazetesi’nin haberine göre holding, bu işine hammadde sağlamak üzere Romanya’da bir yassı çelik üretim tesisi yatırımı da planlıyor. Yıldızlar Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yıldız, bu yatırımın da 120 milyon euro olarak öngörüldüğünü belirtti.

 

“FARKLI BİR YOL İZLEYECEĞİZ”

Öte yandan Dünya Gazetesi’ne konuşan holdingin İcra Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Yıldız, yapılan yatırımlarla ilgili olarak detaylı bilgiler verdi. Yapılan özelleştirme ile alınan İGSAŞ’la girdikleri gübre sektöründeki cirolarının 600 milyon lirayı aştığını dile getiren Yıldız, “Holding olarak yeni sektörlerde yeni yatırım arayışındayız. Aile arasındaki konuşmalarda demir-çelik sektörü gündeme geldi. Çok karlı bir sektör olarak görünmüyor. Hatta Türkiye’de bu alanda kapasite fazlası da var. Maliyetler ve sürdürülebilirlik açısından hurdadan demir-çelik üretmek de doğru görünmüyor. Ama biz bu alanda farklı bir yol çizebiliriz diye düşündük” dedi.

 

“YENİ SEKTÖRLERE YÖNELİYORUZ”

Farklı bir proje olarak yassı çelikte daha katma değerli ürüne yönelme planı yaptıklarının altını çizen Yıldız, şöyle konuştu: “Buna göre, Erdemir ve Habaş gibi yerli üreticilerden ham sac alacağız. Gerekirse ithal de ederiz. Ham sacı 1 milimetre ya da daha da ince hale getirip boyayacağız. Bu konuda ihtiyaç var. Başta beyaz eşya olmak üzere, çok ince yassı ürüne gereksinim duyan tesislere vereceğiz. İşlerimizdeki riski biraz daha dağıtmak, sepeti çeşitlendirmek üzere bu sektöre girmeye karar verdik.”

 

İLK YATIRIM KOCAELİ’YE

Sektördeki ilk yatırım Kocaeli’ye yapacaklarını ve yıl sonuna doğru temel atmayı planladıklarını ifade eden Yıldız, “Kocaeli’de yapılacak yatırım 140 milyon euro olacak. Hammaddeyi, yani sacı hep başka şirketlerden kullanmaya da taraftar değiliz. O konuda da bir yatırım planlıyoruz. Ancak, aldığımız karara göre, bu yatırım Türkiye’de olmayacak. Bir süre önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Romanya’ya gittik. Romanya’dan Türkiye’ye yılda 3 milyon ton hurda demir-çelik geliyor. Romanya ise Türkiye’den 1.5 milyon ton bitmiş ürün alıyor. Bu süreçte, biz de yassı ürün için enerjinin ve hammaddenin çok daha uygun maliyetli olduğu bir ülkeye gitmeyi uygun buluyoruz. Bu adres Romanya olabilir. Rusya da bir diğer seçenek. Yaklaşık 120 milyon euroluk bir yatırım olur” diye konuştu.

 

500 MİLYON EURO YATIRIM

Açıklamasının devamında orman ürünleri, gübre, kimya, liman işletmeciliği, enerji üretimi ve sigorta gibi alanlarda faaliyet gösteren 9 ayrı şirketlerinin bulunduğunun altını çizen Yıldız, “Bu şirketlerde yaklaşık 3 bin kişi çalışıyor. Geçen yıl yüzde 20 büyüdük. Ciromuz 3.2 milyar liraya çıktı. Bunun 2.6 milyar lirası grubun amiral gemisi Yıldız Entegre’den sağlandı. Bu şirketimiz kendi liginde dünyada ilk 10 arasında. Türkiye’de üretimimiz sürüyor. Ancak riski biraz da dışarıya taşımak istedik ve yurtdışında yatırıma yöneldik. Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Hırvatistan’da girişimlerimiz var. Teknolojiyi yakından izliyoruz. Orta ve uzun vadede hedefimiz sektörde lider konumumuzu sürdürmek ve daha geniş pazarlara açılmak. Sac boyama tesisi ve planladığımız yassı çelik üretim tesisi ile birlikte önümüzdeki dönemde yaklaşık 500 milyon Euro yatırım öngörüyoruz” dedi.

 

YENİ GÜBRE PROJESİ

İGSAŞ ve Kütahya Gübre ile yer aldıkları gübrede yeni yatırım planları yaptıklarını, ancak şimdilik beklemeye aldıklarını belirten İsmail Hakkı Yıldız, gübre sektörüne ilişkin şunları söyledi: “Türkiye’de 6 milyon ton gübre tüketiliyor. İç pazarın büyüklüğü 5 milyar liraya ulaşıyor. Gübre, sezonluk bir ürün. Tarlaya, bahçeye gübre atılma dönemleri belli. O tarihler yaklaşınca gübre ithalatı hızlanıyor. Yılda 2 milyon ton ithalat oluyor, içerideki fabrikalar tam kapasite çalışamıyor. CAN ve NPK adlı gübrelerle üretimi yıllık 1.5 milyon ton dolayında bulunan Toros Grubu lider konumda. Gübretaş’ın ise sadece NPK’da 1 milyon ton kapasitesi var. Biz yılda 550 bin ton üre, 330 bin ton CAN ve 240 bin ton da NPK üretiyoruz. Bayiler cephesinden bakınca, gübre işi tek başına onlara yetmiyor. Bayi stok tutmuyor, nakliyeye karışmıyor. Biz de bölge depoları kurduk. Ayrıca, bayinin tohum ve ilaç gibi çiftçinin diğer ihtiyaçlarını da karşılayacağı modele geçiyoruz”

06 Temmuz 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR