Vahdet Şeker’in iddiası ; Yarımca limanı peşkeş mi çekildi ?

Körfez Belediyesi, önceki gün tartışmalı encümen toplantısıyla Hüseyin Avni Şirin döneminde belediyeye gelir sağlaması için yaptırılan limanı bir kale...

BÜYÜT

Körfez Belediyesi, önceki gün tartışmalı encümen toplantısıyla Hüseyin Avni Şirin döneminde belediyeye gelir sağlaması için yaptırılan limanı bir kalemde sattı. YIL PORT’a satılan limanın hurda fiyatına gittiği iddia ediliyor. İddiaların sahibi eski meclis üyesi Vahdet Şeker, seçim öncesi satılan limanın Belediye Başkanı Yunus Pehlivan’ın adaylık bileti olabileceği iddialarının yükseldiğini söyledi

Körfez karıştı. Yarımca Limanı’nın 16 milyona satıldığının duyulması üzerine ilçede tartışma başladı. Kimine göre limanın satışıyla, hükümete yakınlığıyla bilinen Yıl Port’un Yunus Pehlivan’a adaylık bileti vereceği iddia edildi. Yok pahasına satışa encümence satılan limanın gerçek değerini kim nasıl belirledi bilen yok.

ALİ CENGİZ OYUNU
Meclis üyelerine göre belediyeye ait bir yerin ayrıntılı meclis onayı alınmadan satılması imkansız. Belediye meclisinden geçen karar ancak encümene havale edilerek bu satış gerçekleştirilebilir. Bunun bilincinde olan belediye yönetimi ise geçtiğimiz süreçte meclis gündemine üstü kapalı eklediği ibarelerle satışın onayını aldı. Filanca ada filanca parselde bulunan belediyeye ait bazı yerlerin satışı için encümene yetki verilmesi ifadelerine dayanarak meclisten olur alındı.

ENCÜMENDE TARTIŞMA

Muhalefet meclis üyelerinin iddialarına göre satışın yapıldığı encümen odasında kapılar çarpıldı tartışmalar yaşandı. 9 milyon muhammen bedelin az olduğunu söyleyen Muhammet Hamarat, bu rakamın 16 milyona çıkartılmasını sağladı. Ancak bu rakamın da gerçek değeri yansıtmadığını ifade ederek tutanağı imzalamadı. Tutanak imzalanmayınca encümen salonunda kapılar çarpıldı sözlü tartışmalar yaşandı.

İDDİALAR YENİLİR YUTULUR DEĞİL

ŞEKER, ORTAYA ÇIKARTTI
MHP’li eski meclis üyesi Vahdet Şeker tarafından gündeme getirilen Yarımca Limanı’nın satış hikayesi oldukça garip. Şeker yaptığı açıklamada şok olacağınız cümlelere yer verdi. “Seçime 6 ay kala yapılan bu satış şaibelidir. Buna kim dur diyecek?” diyen Şeker, “Eski Belediye Başkanı Avni Şirin’le başlayan, Körfez İlçesine gelir getirmesini sağlayacak Yarımca Limanı yenileme işlemleri Rota Limanı’na verilmişti. Belediye 48 sayılı meclis kararıyla üç parmaklı iskele yapım sözleşmesi Beyoğlu Noterliği’nde yapılmış, ROTA Çimento’ya 19 yıllığına işletme hakkı verilmiştir. Tamir ve tahliye bedeli olarak ta belediyeye ton başına 1 dolar 35 sent ödenmesi karara bağlanmıştır.

ZARAR BÜYÜK
Refah Partisi’nin belediyeyi almasıyla 3 Şubat 1995 tarihinde meclis ve encümen kararıyla bu protokol yeniden düzenlendi.1 Dolar 35 Sent’lik ton başına alınan bedel 60 Sent’e çekildi. Belediye bu değişiklikle ton başına 75 Sent zarara uğratıldı. Belediye milyarlarca dolar zarara uğratıldı. Yapılması şart koşulan üç parmak iskeleden vazgeçildi. Halbuki yapılan sözleşmede 01.01.1997 tarihine kadar iskeleler yapılmasa mevcut iskelelerin kullanım hakkı protokol gereği belediyeye geçecekti.

İLK DARBEYİ BAŞTOPÇU VURDU
Bir yıl boyunca sözleşme ihlal edilerek liman özel sektör tarafından işletildi. 19 yıl olan süre 49 yıllığına çıkartıldı. Bugün AK Parti ve Yunus Pehlivan’ın nasıl seçimlere 6 ay kala bu satışı giderayak gerçekleştirdiyse o dönemde de Refah Partisi ve Sayın Muzaffer Baştopçu giderayak seçimlere 7 ay kala Hüseyin Avni Şirin döneminde yapılan protokolleri meclis kararıyla iptal ettirmiştir. Ve belediyeye büyük zarara uğratmıştır.

YOK PAHASINA GİTTİ
Şimdi Yarımca Limanı el değiştirdi ve Yıl Port A.Ş.’ye geçti. Seçime 6 ay kala ihale edilen limana iki firma talip oldu. 50-60 milyona satılabilecek olan liman 16 milyona satıldı. Muhammen bedel olarak ise 9 milyon fiyat biçilmiştir. Dağ başında bile bu paraya yer almanız mümkün değil. Halkımız ve belediyemiz mağdur edilmiştir. Umarım bu yanlıştan dönülür.

FİYAT NASIL BELİRLENDİ
Şimdi soruyorum bu fiyat analizi neye göre yapıldı. Gönül isterdi ki başta Ticaret Odası olmak üzere bu konuyla ilgilenseydi ve bu liman böyle komik rakamlara satılmasaydı. Muhalefet ve meclis üyelerine soruyorum, bu satıştan haberiniz var mıydı? Varsa üzerine gidilmemesinin sebebi nedir? Rahmetli Hüseyin Avni Şirin’in şu esperisi geliyor aklıma, “Maaşlarınızı alamadığınız zaman limana bakın. Eğer yanaşmış bir gemi varsa maaşlarınız ödenir”.

SATMASAYDI YUNU, ADAY OLAMAZDI
İddialara göre seçimden önce bu satış olması Yunus Pehlivan’ın adaylığının onaylanması anlamına geliyormuş. Körfez’de 31 tane meclis üyesi var. Yeşil Plastiğin satışına ses çıkartmadınız. Şimdi limana da mı göz yumacaksınız? Hiç limanla ilgili bilgilendirilmediniz mi? Bu ihaleyi doğru buluyor musunuz? Ne zaman halkın hakkını savunacaksınız? Bu ihalenin iptali için 15 gün süreniz var. Eminim Kocaeli milletvekilleri de bu süreci meclise taşıyacaktır ve soru önergesi verecektir” dedi.

12 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR