Sendikalar bu sefer de Ankara yüzünden kapıştı

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası dün yine birbirine girdi. Başbakan Erdoğan’ın müdahalesi sonrası işçilerin Hizmet-İş’e geri dönmesi Bele...

BÜYÜT

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası dün yine birbirine girdi. Başbakan Erdoğan’ın müdahalesi sonrası işçilerin Hizmet-İş’e geri dönmesi Belediye-İş yetkililerini çileden çıkardı. Karşılıklı açıklamalarda ağır sözler sarf edildi.

Belediye-İş Sendikası ile Hizmet-İş Sendikası arasında Büyükşehir Belediyesi ve İSU çalışanları için sendikal mücadele bitmek bilmiyor. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun özel sektörde çalışanların sendikalı olmasına sıcak baktığını ve sendikalara taraf olmayacağını açıklaması sonrasında yeni bir süreç başlamıştı. Belediye-İş Sendikası tarafından 60 gün önce başlatılan gidişim sonrasında üye sayısı 1885’e ulaşırken, Ankara’dan gelen müdahale ile işçiler Hizmet-İş Sendikası’na dönmeye başladı. Yaşanan bu yer değiştirme sırasında sendikalar arasında gerilim arttı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında bulunan eski HAK-İş yöneticilerinden Hüseyin Tanrıverdi ve Saim Uslu’nun girişimleri sonrasında kentimizde sendika değişiklikleri başladı. Başbakan Erdoğan’ın talimatının Karaosmanoğlu’na iletilmesi sonrasında ise işçilerin Hizmet-İş’e dönmesi hız kazandı.

ÖZGÜR İDARE GEREK
Belediye-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Adnan Uyar dün konuyla ilgili açıklama yaptı. Uyar, “Başkan Karaosmanoğlu’nun taraf olmayacağıyla ilgili iyi niyetleriyle yola çıktık. Önü açılan ve kendisini rahat hisseden 1885 arkadaşımız, hiçbir baskıya maruz kalmadan bizi tercih ettikleri için onlara teşekkür ediyorum. Son 3 gündür bir durum değişmesi yaşanmaktadır. Bir baskı varmış gibi gözüküyor. Bu baskılar neticesinde arkadaşlarımızın hepsi geri dönseler dahi biz yine tamamına teşekkür ediyoruz. Sendikacılığı, çalışanların özgür hür iradelerine bırakılmış ortamlarda yapıldığını gösterdik. Sendikacılığı dayatmayla, siyasi iradenin baskılarıyla yapılacağını zanneden bazı sendikalar, bunu kendilerinin zaferi olarak kabul edebilirler, ancak bu zafer değil mağlubiyettir. Hizmet-İş Sendikası çirkin yüzünü gösterdi. Ahlaksızlığa asla razı değilim” açıklamasında bulundu.

RANDEVU TALEP ETTİ
Uyar, “İnsanların iradesine rağmen başka kapılarda medet aramayı sendikacılık zanneden, bu vasfı ve şahsı düşük insanlara bir kez daha sesleniyorum. Yeter artık, insanları ağlatmaktan vazgeçin. Dayatma ile sendika olunmaz. Bizde bunu yaparsak, biz de sendikacı değiliz. Kıbleniz varsa, kalbinizde anlattığınız iman varsa o zaman bu insanlara bu dayatmadan vazgeçin. Siz çalışanlara sendikal tercihi çok görüyorsunuz. Bunu da Ankara’dan becererek yapıyorsunuz, bunu da adamlık zannediyorsunuz. Gerçekten yazıklar olsun size. HAK-İş Konfederasyonu ve ona bağlı Hizmet-İş Sendikası, kimlik ve tercihlerini gözden geçirsin. Ülkenin sorunları varken, Başbakan Erdoğan’ın Kocaeli’deki sendikal mücadelenin içerisine dahil edilmesi doğru değildir. Çalışanlar bu kadar mağdur edilmemeli. Bizler söz verdik. Bizim varlığımız sıkıntı verecekse alanlardan çekileceğimizi söylemiştik. Ankara’dan icazetle sendikacılık yapılmaz. Bilekleri ve yürekleri varsa yapsınlar. Cumadan beri işçilere karşı bir abluka var. Silahşörlük yapan bürokratlar var. Başkan Karaosmanoğlu’ndan randevu talebinde bulundum. Görüşme sonrasında gereken açıklama yapılacaktır. Baskı kalktığı anda yetkili sendika oluruz. Arkadaşlara sesleniyoruz ayın 8’ne kadar beklesinler” ifadelerini kullandı.

İŞÇİNİN İRADESİDİR
Hizmet-İş Sendikası Genel Sekreteri Devlet Sert tarafından da konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı. Sert, “Bir süre önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da, Belediye-İş ve işbirlikçilerinin baskı, yıldırma ve tehditleriyle sendikamızdan istifa ettirilen üyelerimizin tamamı tekrar sendikamıza geri döndüler. Kendi başarısızlık, iftira, yalan kampanyaları ve işçi nezdinde itibar görmemelerinin bedelini Başbakanımızın adını kullanarak ödemeye çalışan Belediye-İş’in, işçilerin gerçek yuvası olan Hizmet-İş’e tekrar dönmeleri üzerine yüzü kızaracak mı merak ediyoruz? Belediye-İş, işçilerin gerçek aile yuvası olan Hizmet-İş’e ve Büyükşehir Belediyesi işçilerinin iradelerine karşı saygılı olmalıdır. Belediye-İş sendikası ve ithal şube başkanı Adnan Uyar, alışkanlık edindiği üzere, yakışık almayan ithamlarda bulunarak sürdürdüğü karalama, yalan ve iftiralarını bakalım bundan sonra nasıl devam ettirecek? Artık yapmaları gereken tek şey: Karanlıktan istifa ederek Kocaeli emekçilerinin bulunduğu her yeri terk etmektir. Sürekli patlattıkları balonları yine söndü ve patladı. Kendi kazdıkları kuyuya kendileri düştü. Kendilerine önerimizi tekrarlıyoruz: Belediye-İş Sendikası bitkisel hayatına devam etmelidir. Kendilerine bitkisel hayat yakışır! Bütün bu yaptıklarına rağmen halâ bitkisel hayata devam etmeleri de bir hayat belirtisidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU da yetki her zaman sendikamız Hizmet-İş’te oldu ve yine Hizmet-İş’te olmaya devam edecek. Belirleyici tek irade işçi iradesidir. Bu iradenin yuvası da Hizmet-İş’tir” dedi.

28 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR