SP’de siyaset değil yumruklar konuştu kazanan Mehmet Aras oldu

Saadet Partisi Kocaeli İl Kongresi pazar akşamı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. SP tarihinin ilk çift adaylı il kongresi olan ve sonunda...

BÜYÜT

Saadet Partisi Kocaeli İl Kongresi pazar akşamı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. SP tarihinin ilk çift adaylı il kongresi olan ve sonunda yumrukların konuştuğu kongrenin galibi 436 oyun 258’ini alan Mehmet Aras oldu

Saadet Partisi 4. Olağan Kocaeli İl Kongresi, geçen pazar akşamı Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongreye SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, Genel Başkan Başdanışmanı Şevket Kazan, Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, GİK üyesi Ahmet Kul, GİK üyesi Murat Çolak, SP Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Sakarya İl Başkanı Eyüp Yıldırım, Bursa İl Başkanı Selim Sait Terzioğlu, avukat Selahattin Çakmak ve çok sayıda misafir katıldı. Son derece gergin geçen kongrede Mehmet Aras, 436 oyun 258’ini alarak Saadet Partisi Kocaeli İl Başkanı seçildi. Mevcut başkan ve başkan adayı olan Sinan Ejderoğlu ise 173 oyda kaldı. 5 oy ise geçersiz sayıldı. Tamamlanan kongrenin ardından ise Mehmet Aras’ı destekleyenler ve Sinan Ejderoğlu’nu destekleyenler arasında yumruklar konuştu.

DİVANI GENEL MERKEZ BELİRLEDİ
Kongreyi yönetecek olan divan üyelerinin genel merkez tarafından atanması dikkat çekici bir noktaydı. SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın Sinan Ejderoğlu’na açıkça verdiği destek, genel merkez tarafından belirlenen divan üyelerine de yansıdı. Divan Başkanı Birol Aydın, bir tek Mehmet Aras’ın konuşmasında süreyi aşmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca divanın kararı ile sadece Sinan Ejderoğlu’nun yönetim listesi okundu ve Genel Başkan Kamalak ile birlikte kürsüye çıkıldı. Divanda ise şu isimler yer aldı; Divan Başkanlığını SP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Bitmez, yardımcılığını ise GİK üyesi Ahmet Kul, katipliklerini GİK üyesi Murat Çolak, SP Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Sakarya İl Başkanı Eyüp Yıldırım, Bursa İl Başkanı Selim Sait Terzioğlu ve avukat Selahattin Çakmak yaptı.

KAMALAK, MEHMET ARASI GÖRMEZDEN GELDİ
Salondaki herkesi selamlayarak içeri giren ve yanına Sinan Ejderoğlu’nu alan SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Mehmet Aras’a bakmadan yerine geçti. Bunun üzerine aradan geçen 1-2 dakika sonra Mehmet Aras yerinden kalkarak Kamalak ve Ejderoğlu ile el sıkıştı ve fotoğraf çektirdi. Kamalak’ın gösterdiği bu tavra salondakiler tepki gösterdi.

“AMACIMIZ KONGRE DEĞİL 2014 SEÇİMLERİ”
Son derece gergin bir ortamda geçen kongrede ilk konuşmayı mevcut il başkanı ve başkan adayı olan Sinan Ejderoğlu gerçekleştirdi. Ejderoğlu, “Bizim tek bir hedefimiz var. O da partimizi seçimlere en iyi şekilde hazırlamaktır. Amacımız yapılan bu kongre değil, 2014 seçimleridir. Milli görüşün kalesi olan partimizi en güzel yerlere taşıyıp, amacımızı dünyaya göstermek yegane hedefimizdir” dedi. Teşkilatlar ile kardeşçe hareket ettiklerini söyleyen Ejderoğlu, “Hiçbir teşkilat başkanımız dışarıda kalmadan 12 ilçe başkanımızla koordineli bir şekilde çalıştık. Bunu kimse inkar edemez. Teşkilat ve seçim çalışmalarında Türkiye’ye örnek olan Kocaeli, inşallah örnek olmaya devam edecek” diyerek sözü diğer aday Mehmet Aras’a bıraktı.

“AKP’Lİ OLSAYDIM KARTEPE BELEDİYE BAŞKANIYDIM”
Mehmet Aras kürsüye gelirken salona büyük bir coşku hakimdi. Mustafa Kamalak’tan daha çok alkış alan Aras’ın konuşması atılan sloganlar ile sık sık bölündü. Bu coşkuya rağmen divan Aras’ın konuşmasını sadece 5 dakika içinde tamamlamasını istedi. Tüm bunlar yaşanırken konuşmasına başlayan Mehmet Aras, “Ömrüm boyunca başkanlıklar yaptım. Bir sürü siyasetçiyi ben yetiştirdim. Benim hedefim Kocaeli’de kurulan AKP kalesini yıkmaktır ve yıkacağım. Bize neler teklif edilmedi. Bugün Mehmet Aras AKP’ye geçseydi, Kartepe belediye başkanı olacaktı. Ama biz, ihanet etmedik” dedi. Sözlerine devam eden Aras, “Mehmet Aras’ın ismi çıktı, gazetelere manşet oldu. Mehmet Aras’ın ismi çıktı, basın buraya koştu, Ankara buraya çıkarma yaptı. Biz milli görüşü meclise taşıyacağız. İl başkanları gelir geçer” ifadelerini kullandı.

“BU NASIL BİR ÜSLUP SİNAN BAŞKAN?”
Konuşmasına devam eden Mehmet Aras, “Ben il başkanıyken oyumuz yüzde 8,5’tu. Şimdi ne oldu? Neden fren çekildi? İl başkanı benim kardeşimdi. Sağ olsun beni listesine aldı. Ama geçen onu televizyonda izledim. ‘Genel merkez benim arkamda, ben tek adayım. Mehmet Aras’ı destekleyen ilçe başkanlarını görevden alacağım’ şeklinde bir konuşma gerçekleştirmiş. Bu nasıl üslup Sinan Başkan? Böyle bir şey olur mu? Ben adayım, bana oy verin dediysem eğer, adam değilim. Ama kimse merak etmesin, zafer yakındır” ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından “Mücahit Aras” sloganları eşliğinde kürsüden inen Aras, Genel Başkan Mustafa Kamalak ve Sinan Ejderoğlu ile helalleşerek yerine geçti.

“TIKALI DAMARLARI NE OLDUYSA AÇILDI”
Mehmet Aras’ın konuşmasının ardından kürsüye yeniden Sinan Ejderoğlu geldi. Ejderoğlu, “Mehmet ağabey her seferinde bana başkan sen işine bak, sen doğru yapıyorsun derdi. Perşembe gününe kadar benim üç damarım tıkalı sen yoluna devam et dedi. Ama ne olduysa damarları birden açıldı. Biz AKP yıkma operasyonunu 8 ay önce başlattık, sen görmüyorsun Mehmet ağabey” şeklinde konuştu. Ejderoğlu, “Mehmet Aras seçimden önce bütün delegeleri aramış” deyince delegeler ayağa fırlayarak ‘bizi aramadı’ şeklinde tepki gösterdi. Tepkilerden sonra Ejderoğlu, konuşmasını bitirmek zorunda kaldı ve Mehmet Aras ile selamlaşmadan yerine oturdu. Mehmet Aras’a ise ikinci bir konuşma izni verilmedi.

“13 BELEDİYEYİ DE İSTİYORUM”
Sinan Ejderoğlu’nun ardından kürsünün sahibi SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak oldu. Mehmet Aras gibi sloganlar eşliğinde kürsüye gelen Kamalak, Kocaeli’deki belediyelerin hepsini istediğinin altını çizdi. Kamalak, “Kocaeli’den büyükşehir ile beraber 13 belediyeyi de istiyoruz. Neden buralara Hakk’ı savunan insanlar gelmesin. Bütün gayretiniz bunun üzerinde olsun. Kazanacağımız her belediye, İslam birliğine giden yolda köşe taşı olacaktır” dedi. Kocaeli’nin çok önemli olduğunu belirten Kamalak, “5 GİK üyesi bu şehirden. Kocaeli bizim için gerçekten büyük önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

“MEHMET ARAS BANA DANIŞMALIYDI”
Konuşmasının devamında Mehmet Aras’a sitem eden Kamalak, “Ben Başkan Ejderoğlu’nu aradım. Listene ilinizdeki ulu çınarları ekle dedim. Özellikle Mehmet Aras beyin ismini verdim. Keşke il başkan adayı Mehmet Aras bey, bana bir danışsaydı. Genel başkan olarak bunu istemek en doğal hakkım” dedi. Konuşmasının devamında eleştirilerini ağırlaştıran Kamalak, “Kocaeli’de bir grup insan çalışmayacağız, çalıştırmayacağız diyorlarmış” dediği sırada salondan büyük bir tepki gördü. Gördüğü tepkiye şaşıran Kamalak, bu durumun üzerine “Umarım doğru değildir” diyerek konuşmasını kısa kesti ve kürsüden inmek zorunda kaldı.

“ÇİRKEFLİKLERİ TUTMAYACAK”
Mustafa Kamalak’ın konuşmasının ardından Divan Başkanı Hasan Bitmez, Sinan Ejderoğlu’nun listesini okudu ve herkesi tek tek sahneye davet etti. Mustafa Kamalak ile birlikte Sinan Ejderoğlu’nun listesindeki isimler zafer pozu verdi. Divan başkanı, Mehmet Aras’ın listesinin okunmasını uygun bulmadıklarını belirterek oy verme işlemine geçildi. ‘Efsane Başkan’ sloganları eşliğinde kısa bir açıklama yapan Aras, “Çirkeflikleri tutmayacak. Büyük bir yanlış yaptılar. Sandıkta görüşeceğiz. Zafer yakındır” dedi.

İTİRAZ ÜZERİNE 45 KİŞİ EKLENDİ
Seçime başlamadan önce listede ismi yazılmayan, itirazlar sonucu listeye bazı isimler eklendi. Eklenen 45 il delegesinin isimleri ise şöyle; Zikri Şeker, Enver Derin, İbrahim Yıldız, Burhan Bayram, İsmail Demirkol, Hüseyin Cansoy, Zihni Yüksektepe, Niyazi Ataseven, Ertuğrul Ertekin, Necati Uslu, Alaaddin Ertuğ, Ali Mallı, Vahdet Acar, Gülsüm Gökdemir, Mustafa Yiğit, Atilla Altınkaya, Cafer Ateş, Osman Firinci, Ersoy İpek, Ahmet Kemal Bayrak, Mustafa Semih Versan, Selahattin Duru, Recep Akyıldız, Nurettin Aral, Mustafa Bıyıklı, Tacettin Türk, Hülya Aydınlı, Vildan Yurtsever, Abdülkadir Aktürkoğlu, Ahmet Gündoğdu, Ercan Ceylan, Haydar Bir, Ekrem Can, Orhan Yeşilbaş, Mehmet Aydın, Fikriye Öztürk, Köksal Ekşi, Mehmet Tokay, Mustafa Akbaş, Rüştü Çetin, Adem Al, Kemal Pehlivan, İsa Erkul, Necaattin Kuğu ve Nuran Mercan.

ARAS: 258, EJDEROĞLU:173 OY ALDI
Uzun süren oylama oldukça gergin geçti. Üyeler sık sık birbirleri ile tartıştı. Oylamanın saat 9 gibi tamamlanmasının ardından oylar seçim kurulu tarafından titizlikle sayıldı. Sayımın ardından oylar açıklandı. 574 delegenin oy kullanma hakkının bulunduğu kongrede toplamda 436 oy kullanıldı. 5'i geçersiz olarak sayılan oylardan, Mehmet Aras 258 oy alırken Sinan Ejderoğlu ise 173 oy aldı.

KAMALAK SALONU AĞLAYARAK TERKETTİ İDDİASI
İddialara göre kongrede yaşananlar ve seçim sonuçlarının ardından Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, salonu ağlayarak terk etti. Gizlice salondan çıkarılan Kamalak, genel merkeze döndü. Bu durumun dillenmesi üzerine salonda tartışmalar yaşandı. Ejderoğlu’nu destekleyen kesimler Mehmet Aras ve ekibini tek liste geleneğini bozduğu için ve Kamalak’ı hayal kırıklığına uğrattıkları için özür dilemelerini istedi. Tüm kışkırtmalara rağmen Mehmet Aras ve ekibi saldırılara cevap vermedi.

MEHMET ARAS’I KONUŞTURMADILAR
Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından salona büyük bir coşku hakim oldu. 85 oy farkla il başkanı seçilen Mehmet Aras bir konuşma gerçekleştirmek istedi. Fakat buna Ejderoğlu ve ekibi izin vermedi. Konuşmayı provoke eden isim ise Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Eyüp Yıldırım oldu. Eyüp Yıldırım, mikrofonun fişini çekerek Aras’ı konuşturmak istemedi. Buna tepki gösteren Mehmet Aras’ı destekleyenler ile Sinan Ejderoğlu’nu destekleyenler arasında arbede yaşandı. Polis duruma müdahale etmek zorunda kaldı. Olaylar esnasında Mehmet Aras, zarar görmemesi için salondan çıkarıldı. Yeni İl Başkanı Aras, coşkusunu yaşayamadan salonu terk etmek zorunda kaldı.

“ÇÜRÜKLERİ DE DÜZELTECEĞİZ”
Salondan son ayrılan isimlerden biri ise Sinan Ejderoğlu oldu. Ejderoğlu, Sabancı Kültür Merkezi’nin önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve görüşlerini aktardı. Ejderoğlu, “Yeni bir sürece girdik. Anladık ki daha da birbirimize sarılmamız gerekiyormuş. Hep birlikte, çürükleri de düzelterek çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Son açıklamanın ardından olaylı Saadet Partisi İl Kongresi tamamlanmış oldu.

İLÇE BAŞKANLARININ TEPKİSİNE NEDEN OLMUŞTU
Hatırlanacağı üzere yaklaşık bir ay önce Sinan Ejderoğlu tek aday olduğunu açıklamıştı. Fakat bir Saadet Partisi geleneği olan ilçe başkanları ile yapması gereken istişareleri yapmamıştı. Bu durum 9 ilçe başkanının tepkisine neden olmuştu. Sinan Ejderoğlu’nun gelenekleri hiçe sayarak hareket etmesinden rahatsız olan kesimler, birçok kez Mehmet Aras’ın yanına gidip aday olmasını istemişlerdi. Her seferinde aday olmayı reddeden Aras, en sonunda baskılara dayanamamış ve geleneklerinde bozulmasının yanlışlığını belirterek kongrede adaylığını koymuştu.

MEHMET ARAS’IN YÖNETİM KURULU LİSTESİ;
Mehmet Aras, Hüseyin Küçükkeskin, Ali Şükrü Bayraktar, Mustafa Can, Erkan Katırağa, Yücel Molla İsmailoğlu, Zeynel Bulut, Süleyman Kabaca, Ünal Aktaş, Necmi Altındeğer, Salih Ergün, İsa Sezgin, Dursun Koçal, Burhan Arslan, Tacettin Yurtsever, Tacettin Türk, İhsan Adanur, Maşallah Söğüt, Musa Kahya, Hüseyin Sert, İsmail Vendik, Selahattin Akgül, Vedat Yavuz, Sedat Şenol ve Ömer Faruk Yıldırım.

İL DİSİPLİN LİSTESİ;
Rıdvan Yıldırım, Veli Kösal, Mustafa Cebir, İhsan Malkoç, Mevlüt Dama.

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ;
Mehmet Aras, Ali Şükrü Bayraktar, Hüseyin Küçükkeskin, Mustafa Can, Yücel Mollaismailoğlu, Erkan Katırağa, Cevdet Çepil, Yener Dursun, Mecit Karabulut, İbrahim Akgündüz, Ramazan Arslan, Ercan Oğuz, Zeynel Bulut, Mustafa Kabaca, Vedat Yavuz, yaşar Yılmaz, Bekir Sargın, Abdullah Kaya, Abdurrahman Dursun, Dursun Ali Atmaca, Ruziye Tan ve Zehra Barutçu.

SİNAN EJDEROĞLU’NUN YÖNETİM KURULU LİSTESİ;
Abdülhamit Kahvecioğlu, Ahmet Demir, Alaettin Çakmak, Ali Paksoy, Ali Rıza Boz, Ayhan Altıntaş, Ekrem Öztürk, Eyüp Çelik, Halil Çelik, Halit Şengül, Hasan Antika, Hasan Pehlivanoğlu, Hikmet Aydın, Hüseyin Kanca, Kayhan Balta, Mehmet Kaymak, Murat Özbay, Mustafa Mercan, Haşa Ali Gümüş, Sedat Doğu Uslu, Sedat Şenol, Sinan Yolcu, Turhan Özkalas, Yaşar Doğan ve Zafer Mutlu.

İL DİSİPLİN LİSTESİ;
Rasim Kökmen, Rıdvan Yıldırım, Hayrullah Emcet Küçük, Erol Hazır, Abdurrahman Özcan.

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ;
Şevket Kazan, Hasan Bitmez, Birol Aydın, Alaattin Köksal, Ahmet Kul ve Sinan Ejderoğlu

BÜYÜK KONGRE DELEGE ADAYLARI;
Yusuf Saka, Nurettin Çelik, İlhami Bayrak, Recep Sarıdoğan, Hızır Koral, Halil Kayın, Abdülhamit Kahvecioğlu, Ayhan Altuntaş, Halit Şengül, Sinan Yolcu, Hüseyin Kanca, İbrahim Veli, Kayhan Balta, Mehmet Kaymak, Hikmet Aydın, Mustafa Mercan, Reyhan Şengül, Salih Akyüz, Samet Gürsoy, Yahya Bilgin, Yaşar Doğan, Zafet Mutlu.

04 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR