Huzursuz bacak sendromuna çareler!

Bacakların yerini değiştirmek rahatsızlığı geçici olarak giderir fakat semptomlar kısa sürede geri gelir ve uyku kaçar.   Bu huzursuz bacak sendromu...

Bacakların yerini değiştirmek rahatsızlığı geçici olarak giderir fakat semptomlar kısa sürede geri gelir ve uyku kaçar.

 

Bu huzursuz bacak sendromudur (HBS), duyu-motor hastalıklar sınıfına girer ve ABD nüfusunun %10 kadarını etkilemektedir. Bu durum kadınlarda daha yaygındır ve belki de okul çağındaki 1 milyon çocuk etkilenmektedir. İnsanlar HBS ile genellikle uyumaya çalışırken veya dinlenme halindeyken karşılaşırlar. Sinemada veya uzun uçuşlar sırasında da ortaya çıkabilir. HBS'si olan birçok kişi için semptomlar kışın daha kötü olur.

Araştırmacılar HBS'ye neyin sebep olduğundan emin değiller fakat genetiğin rolü olduğu tahmin ediliyor. HBS'nin kas hareketlerinin yönetilmesine yardımcı nörotransmitter, dopamin ile ilgili sorunlar nedeniyle ortaya çıktığına dair bulgular var. Dopaminde azalma sonucu çeşitli sinirsel-kassal belirtilerin görülmesi Parkinson hastalarının da sorunudur. Bazı kadınlar hamilelik veya başka hormon değişmesi dönemlerde HBS'nin daha da kötüleştiğini söylerler.

 

Şu anda HBS için bazı tedaviler mevcut. Dopamini arttıran ilaçların bir ölçüde rahatlama sağladığı görülmüş fakat bunlar uzun vadede neden olabilecekleri çeşitli yan etkiler nedeniyle sorunludur. Semptomları azaltan tedaviler de var. Örneğin rahatsızlığı gideren ağrı kesiciler veya hastanın uyumasını sağlayan sakinleştiriciler. Ancak bunların da pek çok yan etkisi var.

 

UYARAN İŞARET?

HBS rahatsızlık veren dolayısıyla da endişe yaratan bir durum olmasına rağmen çok da kötü bir durum olarak görülmeyebilir. Ancak bu durum; böbrek yetmezliği, diyabet ve nöropati gibi daha ciddi bazı sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir. HBS'nin sıklıkla görüldüğü diğer hastalıklar HADE (hiperaktivite dikkat eksikliği) ve MS'tir. HBS diğer hastalıklarla birlikte görüldüğünden genellikle teşhis ve tedavi edilmez.

 

HBS'si olan kişilerin kalp hastalığı riskleri de daha fazladır. Dolaşım (Circulation) Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma, HBS'si olan kadınların kalp-damar hastalıkları risklerinin önemli oranda yükseldiğini göstermiş. HBS ile kalp hastalığı arasında ilişki olduğuna dair başka çalışmalar da vardır. Ayrıca, HBS görülen erkeklerde akciğer, metabolik ve bağışıklık sorunları görülmesi riski fazladır. Bir çalışma HBS'si olan erkeklerin erken ölüm risklerinin %39 arttığını göstermiş.

 

Bahsedilen hastalıkların nedeni HBS mi? Muhtemelen değil fakat hepsinin altında dolaşım bozukluğu, sinir sisteminde dengesizlik, inflamasyon gibi faktörlerin olduğu söylenebilir. Bu açıdan bakılırsa, HBS daha ciddi hastalıkların habercisi, uyarıcı işareti olarak görülebilir.

 

HBS'NİN ELE ALINMASI

Demir eksikliği beynin dopamin sisteminde dengesizliğe neden olduğu için HBS için yaygın olarak tavsiye edilen bir takviye demirdir. Potasyum ve magnezyum gibi sinir sistemine etki eden diğer minerallerin de işe yaradığı gösterilmiştir. Mayo Clinic'te yapılan bir çalışmada onların örneklemindeki HBS hastalarının birkaç kez kan bağışında bulundukları belirlenmiş, bu nedenle demir eksikliği oluşmuş olabileceği sonucuna varmışlar. Demir güçlü bir oksidan olduğundan demir takviyesi almadan önce ölçüm yapılması ve takviyenin doktor gözetiminde yapılması önerilir.

 

Asit azaltıcı ilaçlar alıyorsanız da dikkat edin çünkü bunlar da vücutta demir ve diğer besinlerin emilimlerini engelleyebilirler. HBS ile antidepresanlar arasında da gösterilmiş bir ilişki var. Kahve ve alkolü sınırlamak iyi fikir olacaktır, sigara içiyorsanız da bırakmayı planlamalısınız.

 

DOLAŞIMI GÜÇLENDİRMEK

Dolaşımı arttırmak için birçok basit yöntem vardır. Daha sıklıkla ayağa kalkıp yürümek bunların en basitidir. Açma-germe yapabilir, ayak parmaklarınıza dokunabilir, derin nefes alabilirsiniz. Bu özellikle ofis işlerinde çalışanlar için önemlidir çünkü özellikle kardiyovasküler hastalıklar için ve uzun süreli oturmanın sağlık için kötü olduğu gösterilmiştir.

 

Dolaşım için üzerinde çalışmalar yapılan özel bir bitkisel formül öneriyorum: Tibetan herbal formula.

 

HBS henüz araştırılan bir konu o nedenle yapılan araştırmaları takip etmenizi tavsiye ediyorum. Sonuç olarak, zorlayıcı olmayan egzersizler ve yaşam alışkanlıklarında bazı küçük değişiklikler, dolaşımı arttıran formüller ve temel minerallerin takviyesiyle HBS le mücadele eden kişiler bir ölçüde rahatlayacaklardır. Dolaşımı ve kalp-damar sağlığını desteklemek kalp hastalığı ve pek çok diğer hastalık risklerini de azaltacaktır.

 

Dr. Isaac Eliaz

Çeviri: Nurçin Çağlar

Sağlıklı Yaşıyoruz

Kaynak: http://easyhealthoptions.com/solutions-restless-legs-syndrome/


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR