Mucize bitki dereotu!

Her zaman belirttiğimiz gibi, sağlıklı beslenir ve yaşarsak ancak, bu yararlı bitkiler de sağlığımıza sağlık katar. Dr. Mercola bugünkü yazısını dereo...

Her zaman belirttiğimiz gibi, sağlıklı beslenir ve yaşarsak ancak, bu yararlı bitkiler de sağlığımıza sağlık katar. Dr. Mercola bugünkü yazısını dereotunun yararları üzerine yazmış. Özet bir çevirisini okuyabilirsiniz:


"Dereotu mutfaklarımızda en çok kullanılan otlardan. Aynı zamanda ilaç olarak kullanımının da uzun bir tarihi var. İngilizcesi "dill" "dylla"dan geliyor ve anlamı yatıştıran, rahatlatan ve uyutan demek.
Dereotu C vitamini ve manganez içerir ancak yararları bunlardan çok içerdiği fitokimyasallardan gelir. Karvon, limonen ve anetofuran gibi monoterpenler ile kaempferol ve visenin gibi flavanoidler içerir, bu maddelerin sağlık için birçok yararı vardır.


Dereotunun özellikle sindirim rahatsızlıklarını yatıştıran özelliği çok uzun süredir biliniyor. 1897 yılında Dr. W.T. Fernie tarafından çocukların yatıştırılmasında kullanılması önerilmiş. Geleneksel tedavilerde dereotu gaz, ishal, mide yanması, hatta ülser gibi sindirim sorunlarında kullanılagelmiş. Hatta insomniya (uykusuzluk hastalığı) için de önerilirmiş. Eski Mısırlılar ve Yunanlılarca gaz giderici olarak kullanıldığı gibi Romalılarca da hıçkırıktan kabızlığa pek çok sorunu gidermekte kullanılmış.


Modern bilim de bu faydalı bitki üzerinde çalışmalar yapıyor. BMC Pharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmada dereotunun sindirim yolu kasları üzerinde spazm giderici bir etkisi olduğundan söz ediliyor. Bir hayvan çalışmasında dereotunun ülser tedavisinde mukozayı koruyucu ve salgıları azaltıcı bir etkisi olduğu gösterilmiş.
 

Dereotunun bilinen diğer faydaları:
- Kadınlarda adet düzensizliğine iyi geliyor. 
- Emziren annelerde sütü arttırdığı gibi yatıştırıcı etkisiyle bebeğin midesine de iyi geliyor.
- Bir fare çalışması sperm yoğunluğu ve hareketliliğini arttırdığı ve anormal sperm hücresi sayısını azalttığını göstermiş.
- Kansere karşı etkilidir. Karvon ve limonenin serbest radikallere karşı koruyucu olmasıyla anti-kanser etkisi vardır. Dumanda bulunan benzopiren gibi karsinojen maddelere karşı da koruyucudur.
- Kolesterol düşürücü etkisi vardır. Hamsterler (bir tür kemirgen) üzerinde yapılan bir çalışmada dereotu ekstraktının lipid profilini, kan şekerini ve karaciğer enzimlerini düşürdüğü gösterilmiş.
- Ateroskleroza karşı koruyucudur. Dereotunun diyabetli farelerde trigliseridi, total kolesterolü, LDL kolesterolü düşürdüğü ve HDL kolesterolü yükselttiği gösterilmiş. Bu antioksidan özelliğiyle damarları da koruduğu düşünülüyor.
- Antimikrobiyal etkisi vardır.
- Antidepresan ve ağrı giderici etkisi vardır.
- Demir, magnezyum, manganez ve kalsiyum gibi kemik sağlığına iyi gelen maddeler içerir.
- Geleneksel olarak nefes kokusunu gidermek için çiğnenir, ama antimikrobiyel özelliğiyle ağzı temizlemeye de yardımcıdır. Bu amaçla Hippokrtat tarafından da kullanıldığı söylenmektedir."

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/03/28/health-benefits-dill.aspxYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR