Vatandaş doğal gaz zammından şikâyetçi

BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 12,28 ile yüzde 14,35 arasında sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına ise yüzde 13,7 ile yüz...

BÜYÜT

BOTAŞ, konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 12,28 ile yüzde 14,35 arasında sanayide kullanılan doğalgaz fiyatlarına ise yüzde 13,7 ile yüzde 14,30 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Uluslararası piyasalardaki doğalgaz ve ham petrol fiyatlarında görülen artışlar ile döviz kurundaki artış nedeniyle yapılan zamma karşı kimi vatandaş isyan ederken kimisi ise zammın fazla olmadığını söyledi.
 

"KIŞ MEVSİMİNDE ZORLANACAĞIZ"
Esnaf olan 42 yaşındaki Haşmet Uçar, “Yaz mevsiminde rahattık çünkü daha az para ödüyorduk. Ancak kış mevsiminin gelmesiyle daha fazla yakacağız. Kış mevsimi kapımızı çalarken böyle bir zammın gelmesi bizi olumsuz etkiledi. Doğalgaz parası aylık 170 ila 200 TL arası gelirken şimdi daha fazla para ödeyeceğiz ” dedi.
 

"AZ YAKMAYA ÇALIŞACAĞIZ"
Tren garından emeli olan 55 yaşındaki Selim Gencer, “4 kişilik bir aileyiz. Aylık doğalgaz kullanımımız bizi ister istemez etkiliyor. Şimdilerde normal bir fiyatta ödeme yaparken bu zam ile birlikte daha fazla yapacağız. Bu da bir emekli olarak beni sıkıntıya sokacak. Elimizden geldiğince az yakmaya çalışacağız” dedi.

"BU ORANDA ZAMMI BEKLEMİYORDUK"
Emekli doktor olan 57 yaşındaki İdris Özdemir, “Doğalgaza gelen zam dar ve orta gelirli ailelerin belini kış mevsiminin gelmesiyle birlikte çok fazla bükecek. Bir zam bekleniyordu ancak bu kadar olacağını ummuyorduk. Doğalgaz kullanımının toplumda artması hem istenirken hem de bu oranda zam yapılması çok dengesiz bir durum” dedi.
 

"GEÇERLİ BİR SEBEBİ YOK"
Serbest meslek sahibi 51 yaşındaki Yusuf  Erbasan, “Türkiye’de fiyatlar her geçen gün artıyor.  Bunun azaltılması hatta oranların düşürülmesi gerekiyor. Bu zammın geçerli bir sebebi yok. İthal kullanılıyor ancak alınan ülkeler ile uzlaşı içinde olursak belki bu kadar fazla zamma gerek kalmaz. Zam geldi ancak vatandaşın maaşı aynı. Vatandaş  nereden temin edip ödeyecek ki” dedi.
 

"MAAŞ ARTIRIMI YAPILMALI"
Kültür Dershanesi’nin sahibi 54 yaşındaki Ali Aydemir, “Enflasyon oranı yüzde 7 ila 8 arasında diyorlarsa neden yapılan zam bundan daha fazla oranda. Bu zamla birlikte hem evde hem de dershanede kullanacağımız zam bizi çok fazla olumsuz etkileyecek. Yapılan bir zam varsa bunu karşılayabilecek de bir maaş artırımı yapılmalıdır” dedi.
 
"VATANDAŞA MUSTAHAKTIR"
Esnaf olan 50 yaşındaki Hayati Çiloğlu, “Yapılan bu zamlar vatandaşa müstahaktır. Hiçbir şeye sesimizi çıkarmadan kabul ederek oturuyoruz. Gazetelerin televizyonların köşesinde kısacık bir geçiyor. Biz de bunu aldırmadan hakkımızı dile getirmeden oturuyoruz. Bu zam oranı vatandaşı o kadar çok etkileyecek ki bunu ancak kış mevsiminde anlayacağız” dedi.
 

"DİĞERLERİNE GÖRE DAHA UCUZ"
Yılmazerler Kuyumculuğun sahibi 60 yaşındaki Adil Yılmaz, “Artırılan bu oran normaldir. 27 aydır zam yapılmıyordu. Zaten yapılan bu oran bekleniyordu. Herkesin sitem etmesine gerek yok. Diğer tüp, odun ve kömüre baktığımız zaman daha ucuz. Ancak vatandaşımız oranında kullanırsa çok fazla sorun yaşamaz” dedi.
 
"ÇOK MEMNUNUM"
Esnaf olan 43 yaşındaki Nermin Özdemir, “Doğal gaza zam geldi evet ancak büyük bir rahatlıktır doğalgaz kullanmak. Çünkü odunun kömürün pisliği, isi, tozu ile uğraşmak yerine daha az bir çaba ile daha rahat şekilde doğalgazı kullanabiliyoruz. Bir anne ve ev hanımı olarak doğal gaza zam gelmesi konusunda değil de temizliği konusunda çok memnunum” dedi.
 
"KIŞ DA GELDİ…"
Serbest meslek sahibi 41 yaşındaki Memnure Güner, “Zam gelebilir. Ancak bu oranda gelmesi bizi fazlasıyla zorlayacak. Kış mevsimi de geldi. Evde ister istemez çocukların ve kendimizin hastalanmaması için yakacağız. Faturalar ise haliyle biraz kabarık gelecek. Geçen kış zamsızken bile zorlanmıştık. Bu yıl ise daha fazla zorluk çekeceğiz” dedi

01 Ekim 2011 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR