SEDAŞ, fırtına sonrası olumsuzluklarla mücadele ediyor

Sakarya da Dörtyol mevkiindeki otomobil satış noktasının fırtınada çatısı yerinden sökülüp havalanınca, üzerinden geçen 34 bin 500 voltluk iletken ha...

BÜYÜT

Sakarya da Dörtyol mevkiindeki otomobil satış noktasının fırtınada çatısı yerinden sökülüp havalanınca, üzerinden geçen 34 bin 500 voltluk iletken hattı da koparttı.  Çatının büyük bir darbe ile iletkenlere çarparak izolatörleri de zorladığı ve iletkenlerin izolatörlerden sıyrıldığı tespit edildi. Olay yerine SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, İşletme Bakım Müdürü Burhan Ak, Müşteriler Ölçüm Müdürü Gürcan Seymen de gelerek inceleme de bulundular. Fırtınanın yerinden söktüğü alimünyum çatının iletkenleri kopartırken, çatıya bağlı demir profil demirlerin büyük parçalar halinde etrafa saçılırken olayın gece olması ve çalışanların bahçede olmaması büyük şans olarak değerlendirildi.

 

Büyük hasar gören elektrik şebekesinden Tank palet fabrikasının ve Otokur otomobilin, Eskisehir yolu üzerindeki sanayi çarşısı ve kuruluşlarının etkilendiği belirtildi. SEDAŞ  hatta oluşan hasarı gidermek için ekipleri ile hızla müdahale ederken, kopuk iletkenleri Ekin Otonun fırtına ile uçan çatısı üzerinde eklerken, 25 metrelik vinçle direklerin üzerinde ekipleri ile direklere gerekli bağlantıları da yaptı.

 

Sapanca da ve Hendek te Akyazida 100 km hızla esen rüzgar enerji hatlarına yıktığı  ağaçlarla da kesintilere yol açtı.  Sakarya Nehirkentte de 34 bin 500 Voltluk enerji hattı fıtınanın etkisine dayanamadı. SEDAŞ Dağıtım Direktörü Yunus Bekircan, Nehirkentte fırtınanın zarar verdiği tarla içinden geçen 3 adet 25 Metrelik direği yerinde inceledi. Hendek güzergahında ilerleyen yüksek gerilim enerji hattında yıkılan direkler devre dışı bırakılarak bu hat tersten beslendi ve tüketicilerin enerji alması sağlandı.  

SEDAŞ ekipleri sahada mücadeleyi sürdürüyor. Pazar günü de fırtınanın etkisinin sürmesi beklendiği eceği belirtildiği için SEDAŞ tüm ekipleri ile gerekli önlemlerini aldı.

01 Şubat 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR