Körfez Belediyesi, bin 200 yıllık geleneğe sahip çıktı

Körfez Belediyesi, 9. yüzyıldan kalma bir İslam geleneği olan ve Osmanlılar tarafından devam ettirilen İcazetname töreni ve sergisini günümüzde de ya...

BÜYÜT

Körfez Belediyesi, 9. yüzyıldan kalma bir İslam geleneği olan ve Osmanlılar tarafından devam ettirilen İcazetname töreni ve sergisini günümüzde de yaşattı. Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında İcazet merasimi ve karma sergi programı vatandaşların yoğun ilgi gösterileriyle Körfez Tütünçiftlik Kültür merkezinde başladı.

 

PROGRAMA İLGİ BÜYÜKTÜ

İcazet merasimi ve karma sergi programına çok sayıda vatandaşın katılmasının yanı sıra Körfezli protolde büyük ilgi gösterdi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Belediye meclis üyeleri, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ve siyasi parti temsilcileri katıldı.


ŞEKİFA ÜLKER: SERGİMİZİN KÖRFEZ İLÇEMİZDE OLMASI BİZE AYRI BİR ONUR VERİYOR

Açılış konuşmasını Yedi Kandil Derneği Başkanı Hattat Müzehhibe Şefika Ülker gerçekleştirdi. Hattat Şefika Ülker, programın düzenlenmesinde emeği geçen Belediye Başkanı İsmail Baran ve Kültür müdürü Mücahit Bulut’a göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür etti. Hattat Şefika Ülker, “Gelenekli türk sanatları sergimizin ve icazet merasimimizin Körfez ilçemizde olması bize ayrı bir onur veriyor” dedi.


FERAHNAK KONSERİ DİNLEYİCİLERİ MEST ETTİ

Program konuşmaların ardından Ferahnak konseriyle devam etti. Klasik musikimizde bir makam adı olan ferahnâk, sevinçli ve şen anlamına geliyor. Cumhuriyet'le Ferahnâk ise Cumhuriyet'le sevinçli anlamını taşıyor. Tütünçiftlik kültür merkezinde sahneye çıkan Ferahnak ekibi Körfezli dinleyicileri mest etti. Çeşitli eserlerin söylendiği konserde birçok makamdan eserler Körfezliler için okundu.


SERGİ 07 KASIM CUMA GÜNÜ’NE KADAR DEVAM EDECEK

İcazetname Töreni öncesi ve sonrasında hüsn-i hat, tezhip, ebru eserlerinden oluşan klasik sanatlar sergisi açıldı. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği sergide Yedi Kandil Sanat Derneği hocaları ve öğrencilerinin emekleriyle hazırlanan sergi 07 Kasım Cuma günü’ne kadar Körfezlilerin hizmetinde olacak.


ÇEŞİTLİ HEDİYELER TAKDİM EDİLDİ

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın, “Tarihimizi bizlere hatırlatan ve yaşatan değerli hocalarıma teşekkür ediyorum” dedi. Gerçekleştirilen sergide başarılı çalışmalar ve emekleri karşısında Başkan Baran Hattat hocalarına bir takım hediyeler takdim etti. Yedi kandil derneği Başkan yardımcısı Murat Ülker Başkan Baran’a hat tablosu hediye etti.


BAŞKAN BARAN: KÖRFEZ’DE BU TÜR SERGİLERİ AĞIRLAMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran düzenlenen etkinliğin ne kadar yararlı ve güzel olduğuna vurgu yaptı. Başkan Baran, “Tarihimizi yâd ettiğimiz programımızda emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Geçmiş ile bağımızı güçlendirecek bir sergi olarak değerlendiren Belediye Başkanı İsmail Baran, Körfez’de bu tür sergileri ağırlamayı ve sergileyeceklerini belirterek “Bizi biz yapan değerlerimize ait sanatların farkına vardığımızda, geleceğimiz çok daha iyi olacaktır. Bu anlamda bu tür sergilere destek vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

Programın sonunda salonu dolduran misafirler ve davetlilerle birlikte sergilenen Karma Sergilerin bulunduğu alanda vatandaşlar sergilenen eserleri inceledi. Birbirinden güzel eserlerin sergilendiği, sergide Başkan Baran vatandaşlarla birlikte eserleri yorumlayıp sohbet etti. Daha sonra eserlerin yanında hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Baran programa katılan vatandaşlara bu tür etkinlileri sizlerle birlikte buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

06 Kasım 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR