Halıderelilerin isyanı büyüyor

Ne pahasına olursa olsun işletmenin kapatılmasını sağlayacaklarını söyleyen vatandaşlar, bölgede tarımın bitme noktasına geldiğini dile getirdiler....

Ne pahasına olursa olsun işletmenin kapatılmasını sağlayacaklarını söyleyen vatandaşlar, bölgede tarımın bitme noktasına geldiğini dile getirdiler.

 

Uzun süredir gündemi meşgul eden Halıdere’deki taş ocağı konusunda vatandaşların tepkisi giderek artıyor. AKP’li Fuat Elmas’ın sahiplerinden olduğu As Elmaslar firmasının işlettiği Halıdere’deki taş ocağının mağdur ettiği bölge halkından Hayrettin Özsar, Necmi Kurtuluş, Mustafa Yılmaz, Mensur Keskin ve Bekir Çanakçı geçtiğimiz günlerde gazetemize ziyarette bulundu.

 

YÖNETİCİLERE TEPKİ

Gazetemiz Başyazarı Tanzer Ünal ile bir araya gelerek yaşanan sıkıntıları paylaşan Özsar, Kurtuluş, Yılmaz, Keskin ve Çanakçı, bölge halkının sorunlarına kayıtsız kalmayan gazetemize teşekkür ettiler. Ünal’a kendi yetiştirdikleri ürünlerden de hediye eden Halıdereliler, kent yöneticilerinin vatandaşları mağdur eden ocak konusuna ilgisiz kalmasını ise eleştirdiler.

 

“ZARARIMIZ ÇOK BÜYÜK”

Ziyarette konuşan vatandaşlardan Mustafa Yılmaz, kentin en güzel kirazının Halıdere’de yetiştiğini dile getirerek, “Yazın kıpkırmızı olan kiraz ağaçlarımız şimdi kurudu gitti. Benim Halıdere’de 8-10 dönüm arazim var. Orada çeşit çeşit meyve ağaçlarım vardı. En fazla olan da papaz eriği yetiştiriyorduk. Ben şimdi sadece papaz eriğinden en az 10 bin TL kazanabilecekken ağaçlarımda meyve yetişmiyor artık. Sadece bu sene yaklaşık 50 bin TL zarar ettim” dedi.

 

“KESTANE AĞAÇLARI KURUDU”

Bölgede yaşayan ve taş ocağının mağdur ettiği isimlerden biri olan Hayrettin Özsar da açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bizim orada 500 senelik kestane ağaçları vardı, hepsi kurudu gitti. Görseniz içiniz acır, ağlarsınız. Benim ektiğim ağaçları, sebzeleri kuruttular. 10 sene sabrettik, ama tahammül edemiyoruz artık. Bu yaptıkları tarumarı Halıdereliler yapsa boğarlardı. Şimdi bu insanlar neden ses çıkarmıyor?” diye sordu.

 

“EV FİYATLARI DÜŞTÜ”

Halıdere’nin taş ocağının işletilmeye başlandığı tarihten bu yana vitesi geriye attığını dile getiren Özsar, “Önce deprem, sonra bu taş ocağı Halıdere’yi mahvetti. Bizim orada artık daireler bile satılamıyor. Doğu’dan göçle gelenler evler çok ucuz diye Halıdere’ye yerleşiyor. Esnafından vatandaşına herkes mağdur. Halıdere, Körfez’in incisiydi, şimdi ne hale getirdiler” diye konuştu.

 

“VALİ’NİN SÖZÜ VAR”

Gazetemizi ziyarete gelen isimlerden biri olan Necmi Kurtuluş da ne pahasına olursa olsun taş ocağının işletilmesine karşı çıkacaklarını dile getirdi. Kurtuluş, açıklamasında, “Önceki valimizin bize sözü vardı. Devlette devamlılık esastır. Bu söz yerine getirilmelidir. Ocağının işletilmesini yeniletmeyeceğiz. Umarım sözlerini tutarlar. 20 Eylül tarihini umutla bekliyoruz” diye konuştu.

 

“CANLI HAYATI KALMAYACAK”

Taş ocağının kanunen uygun olmayan bir yere kurulduğunun altını çizen vatandaşlardan Mensur Keskin de, “Bölgede taş ocağı bulunduğundan yakın yerlerde herhangi bir imar değişikliğine gidilemiyor. Ocak yasal olarak yapılmaması gerekin bir yere kuruldu. Tarım arazileri ile orman arazisinin ortasında yer alıyor. Çevresinde hiçbir şey yetişmiyor. Ormanı da olumsuz etkiledi. Yakında canlı hayatı diye bir şey kalmayacak” dedi.

 

“ARKALARINDA VEKİLLER VE BAKANLAR VAR”

Tarımın bitiş noktasında olduğunu belirten Keskin, şöyle konuştu: “Ocağı açarken her yeri oydular, bölgede yer yarıldı, çok fazla çatlak var. Fakat burada bir deremiz vardı, insanlar dere suyuyla tarlasını sulayabiliyordu. Fakat şimdi dere suyu da kullanılamayacak kadar kirlendi. Ocaktan çıkan toz o kadar fazla ki etrafında yeşili göremiyorsunuz. Kadınlar yıkadıkları çamaşırları balkona asamıyor. Çevrede nefes almak bile çile, havayı da kirlettiler. Ocağı bir kapatalım, ziyafet vereceğiz. Kurban kesip döner çevireceğiz. Şenliğe de herkesi davet edeceğiz. Halıdere’de konuşulanlar, taş ocağının arkasında milletvekillerinin, hatta bakanlarının olduğu yönünde. Ancak bunu belgelerle kanıtlayamıyoruz”

25 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

Necla Soylu - Beyler yeter 10 yıl boyunca bize çektirdiğiniz. balkonlarımıza çamaşır asamıyoruz

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
09

Seyfi Arkan - sayın Büyükşehir belediye başkanı karaosmanoğlu ile Gölcük Belediye Başkanı ellibeş Halıdere deki taş ocağının kapanmaması için Kulis yapıyor el altından bunları halk biliyor.Bu insanların gözü hiç birşey görmüyor gözleri yanlızca menfaat görüyor sayın başkan lara bir tavsiyem var Halıdere yi komple olarak İstimlak etsinler burayı rant bahçeleri haline getirsinler en mantıklısı bu bence böyle bir bahçede lazım onlara arkadaşlar.Acaba bunlar paralelci olmasınlar!!!!!!!!!!!!!

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
08

Halil Mollaoğlu - Halıdere nin sayın muhtarları ile Tarım kooperatif Başkanımız a Halıdere ye sahip çıktıkları için Teşekkür ederiz. Halk olarak da bizde sonuna kadar desteklerimizi vermeliyiz.Sonuçta başka beldelerde n insanlar gelip burada taş ocağı kapansın diye mucadele vermez.Görev bizim görevimizdir Arkadaşlar bu zalim idarecilere sandıkta ders lerini vermeliyiz .Halıdere yi rant bahçesi yaparak Halka zülüm etmek ne demek olduğunu göstermeliyiz.Şu an belediye ve iktidarda olan arkadaşlar biz Halıdere her türlü kotuluğu yapıyoruz ama bunlar bizi Halıdere de birinci parti yapıyor diyememeliler. Bu bir siyasi mucadele değil var olma mücadelesidir .Bu bir zalim idarecilere baş kaldırı mücadelesidir.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
07

mensur keskin - Ben 600 yıllık Halıdereliyim Akp yetkililerini Halıdereye davet ediyorum gelsinler bizi dinlesinler bizi dinlemeden rızamızı almadan bize sormadan taş ocağı uzatılırsa uzatanlara hakkımızı helal etmiyoruz...

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
06

Recep özer - Eyyyyy zalimler bu halka verdiğiniz ceza yetmedimi ZALİMİN ZÜLMÜ VARSA MAZLUMUN ALLAH I var Sizleri ALLAH A havale ediyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
05

öz halıdereliler - Haliderede bir orman cinayeti var bu orman cinayeti icin sayin ibrahim karaosman oglu ve akp yetkilileri gelsinler bizi bilgilendirsinler bizden korkmasinlar yoksa akp ye oy vermeyecegiz. Bekliyoruz

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
04

Ahmet - Sn.Tanzer ÜNAL,

Gerçekten çok teşekkürler. Helal olsun.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
03

fahrettin dipcin - Hali dere bu yapilanlarla buyuk bir imtehandadir sunu bilsinlerki akp yetkilileride imtihandadir...

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
02

Necla Soylu - siyaset i halka hizmet için değilde rant için yapılınca sonucu bu oluyor arkadaşlar .Onun için vatandaşlar sandıkta tepkilerini göstermelidir.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
01

Vatandaş - Sn. Yetkililer Halıdere nin de Allah korusun Hopa gibi bir felaketle

Karşılaşmasını istemezler herhalde.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ağustos 14:07
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR