Halkevleri’nden ayakkabı kutulu protesto

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet davasında tutuklanan Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan’ın serbest bırakılmasını protesto etmek isteyen bir gr...

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet davasında tutuklanan Halk Bank eski Genel Müdürü Süleyman Arslan’ın serbest bırakılmasını protesto etmek isteyen bir grup Halkevleri üyesi genç, önceki akşam Belediye İş hanı önünde toplanarak Halk Bank İzmit Şubesi önüne, yolsuzluk operasyonun simgesi haline gelen ayakkabı kutularını bırakmak istedi. Alkış ve sloganlar eşliğinde, Belediye İş hanı önünden Hal Bank Şubesine doğru yürüyüşe geçen grup çevik kuvvet engeline takıldı. Uzun süren tartışma sonuç vermeyince Halkevleri üyesi grup, ellerindeki kutuları bankaya doğru fırlattıktan sonra eylemin başladığı Belediye İşhanı önüne geri döndü.

 

“BİZDEN Mİ KORKUYORSUNUZ?!”

Gezi eylemlerinden önce herhangi bir talebi dile getirmek için yapılmak istenen eylemi şiddetle bastıran Kocaeli polisi, Gezi eylemlerinden sonra bu tavrından vazgeçmişti. Ancak, Halk Bank Genel Müdürünün serbest bırakılmasını protesto etmek amacıyla düzenlenmesi planlanan eylemden dakikalar önce polis ekiplerinin aldığı olağan üstü önlemler göze çarptı. Halk Bank İzmit Şubesi’nin önüne yüzlerce polis, dört polis otobüsü, bir akrep aracı ve bir TOMA hazır bulundu. Çevik kuvvet ekibi ise henüz eylem başlamadan gaz maskesi ve gaz tüfeği ile hazırlık yaptı. Öte yandan yaklaşık 30 eylemciye karşılık yüzlerce polisin görevlendirilmesi ise ‘Polis olağan üstü önlem aldı’ yorumlarına yol açtı. Polis bankanın önüne ayakkabı kutularını sadece 3-5 eylemcinin götürmesini istedi. Olağan üstü güvenlik önlemlerine anlam veremeyen eylemci grup, “Bizden mi korkuyorsunuz! Zaten 3-5 kişiyiz!” diyerek isyan etti.

barikat.jpg

“HIRSIZLARIN BEKÇİLİĞİNİ YAPMAYIN”

Yürüyüşün başladığı Belediye İş hanı önüne gelen grup adına konuşan Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seymen, “Halk Bankası müdürü ve beraberindeki bürokratlar serbest bırakıldı. Şimdi dışarıda ellerini kollarını sallayarak dolaşacaklar. Herkes unuttu zannediyor; fakat biz unutmayacağız. Halkın vergilerini ayakkabı kutularını koyanlarını unutmayacağız. Kocaeli polisine sesleniyoruz, hırsızların bekçiliğini yapmayın. Halkın yanında olun. Kocaeli polisi bir yıl boyunca yaptığı şeylere gerimi dönmek istiyor. Yürüyüş hakkına engel olamayacaktır” diye konuştu.

kutu.jpg

15 Şubat 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR