Çocuk yalnız kalmayı öğrenmeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, personele yönelik, çocuğun gelişimi ve eğitimini konu alan seminer gerçekleştirdi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hizmet...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, personele yönelik, çocuğun gelişimi ve eğitimini konu alan seminer gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hizmet içi eğitim çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Uzman Pedagog Ali Çankırılı tarafından personele ‘Yaş dönemlerine göre çocukta kişilik gelişimi’ konulu seminer verildi. Aile içi eğitimde önemli bilgilerin edinildiği seminer Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

ÇOCUK YALNIZ KALMAYI ÖĞRENMELİ
Çocukların anne karnındaki bazı şeyleri hatırladıklarını belirten Ali Çankırılı 0-6 yaş arası çocuklarda kişilik gelişimlerini ve bu gelişim sırasında anne-babanın nasıl davranması gerektiği hakkında önemli bilgiler verdi. Çankırılı şunları kaydetti: “Çocuk doğduktan sonra annenin ona bakmasıyla güven duymaya başlıyor. Anneye duyduğu ilk güven bütün duyguların temelini oluşturuyor. Kendini değerli hissediyor, özgüveni gelişiyor. Babayı tanımaya başladığında ona da güvenmeye başlıyor. Çocuk yalnız kalmayı da öğrenmeli. Özgüveni gelişmiş çocuklar sorumluluk almaktan korkmuyor. ABD ve Avrupa’ da birey olma ön plandadır. Anneye bağımlı çocuklar karşılaştığı sorunları kendi çabası ile çözemez. Acı yaşamadan sıkıntı yaşamadan çocuklar bir şey öğrenemez.

ÇOCUKLARA CENNET VARDIR
Anne ve babalardan gelen soruları yanıtlayan Çankırılı, “Çocuklarda başarısızlık yoktur. Deneme yanılma ve öğrenme vardır. Koruyucu anne çocuğa tabak taşıtmaz. Öğretici anne tabak taşıtır, sorumluluk verir. Çocuklara sorumluluk vermekten korkmayın” dedi. Dini konulardaki sorulara ise, “Çocuk Oyun vasıtasıyla sosyalleşir, paylaşmayı öğrenir. Çok ciddi konulara dikkat etmeliyiz. Peygamberimiz, “Çocuğu olan onunla çocuklaşın” demiştir. Bizlerde çocuklarımızla empati kurmalıyız. Çocuğa cennet vardır. Çocuklara cenneti olan Allah’ı anlatın ki O’na sevgiyle bağlansın. Onları cehennemle ateşle korkutmamız ileride büyük sorunlara yol açar” dedi.

11 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR