“Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur”

İzmit Belediyesi’nin iki senelik faaliyet tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Bunlar düz...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi’nin iki senelik faaliyet tanıtım toplantısında konuşan Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Bunlar düzeltilir. Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. 2011’de hizmetlerimiz daha fazla hissedilecektir” dedi.

İKİ YILLIK İCRAAT
İzmit Belediyesi’nin iki senelik değerlendirme toplantısı dün Fuar Alanı içersinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. İzmit Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, Belediye meclis üyeleri, daire başkanları, mahalle muhtarları ile davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, belediyenin yaptığı çalışmaların anlatıldığı sinevizyon gösterisi ile davam etti.

O DEFTER KAPANDI
Toplantıda yaptığı hizmetlerle ilgili bilgi veren İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, tarihi boyunca İzmit Belediyesi’nin ilk defa bu kadar büyük araziye sahip olduğunu belirtti. Doğan, “İzmit Belediyesi olarak bugün 60 dönümlük bir arazinin sahibiyiz. Hiç arsa satmadık, aksine kamulaştırma yaparak arsa satın aldık. Kapatılan belediyelerin üzerine bizler daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu. Faaliyetlerini anlatmaya devam eden Doğan, ‘belediye başkanı olarak’ diye başlayacağı cümleye ‘milletvekili olarak’ diye başlayınca salonda gülüşmeler yankılandı. Bunun üzerine kendisi de gülen Doğan, “Biz milletvekilli defterini kapattık” dedi.

PROJELERDEN BAHSETTİ
Belediye olarak iki sene içerisinde yaptığı projeleri görsel fotoğraflar eşliğinde katılımcılara sunan Başkan Doğan, “Bir sağlıkçı belediye başkanı olarak sağlığı ön plana aldık. Bisiklet turları düzenledik. İlk dönemlerde çeşitli kesimlerden eleştiriler gelmişti. Ancak bakıldığında bütün çağdaş ülkelerde bisiklet kullanılıyor. Yeni bisiklet yolları yapılıyor. Geri dönüşüm projeleri ile 2009’da 3.800 ton, bu sene de 7.283 ton atık yağı geri dönüşümle geri kazandırdık. Kültür tepesi projemiz bitmek üzere. Birçok belediye bu kadar kısa sürede daha projeyi bile geçiremezdi. Gölkay Park’ı bir cazibe merkezi haline getirdik. Dar açıdan bakarsak ‘İzmit’te yapılacak bir su kayağı mı kaldı?’ diye düşünülebilir. Ancak Gölkay Park ilimiz açısından çok önemlidir.

AKP’Yİ ÖVDÜ
Belediye içi çalışmalardan da bahseden Doğan AKP meclis grubuna övgüler yağdırarak, “AKP meclis grubumuz, projelerimizi hayata geçirme noktasında en iyi mimarilerden biridir. CHP de zaman zaman istemediğimiz kararları olsa da projelerimizin destekçileri olmuşlardır. Tek kişi olarak bunları yapabilme imkanım yoktur. Biz başarılı bir ekibiz. Çalışmalarımız ve yeni projelerimiz devam edecektir” dedi. Tarih Koridoru Projesi kapsamında Kapanca Sokak’ta çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Doğan, “Kapanca Sokak kaç vali kaç belediye başkanı eskitti, ama kimse bu sokakla ilgilenmedi. Biz tarih koridoru kapsamında bu sokağa girdik. Özelleştirmeler yaptık. Bu konuda yerel ticaret ve sanayi odalarından katkı görmedim. Mutlaka destek vereceklerdir. Duyarsız kalamayacaklarıdır. Beklentilerimiz sürüyor” ifadelerine yer verdi.

İZMİT İÇİN YENİ PROJELER
Yeni hayata geçirilecek olan projelerden de bahseden Doğan, “Çocuklarımız için gecen sene 4 ayrı mahalleye portatif yüzme havuzu kurduk. Bu sene on mahalleye kuracağız. Cep sinemalarımız bu sene hizmete girecek. Bunlar 70-80 kişilik bedava çocuk matineleri olacak. Mesnevi dergahı kurulacak. Hedefimiz şehrin birçok yerinde sanatla ilgili her şeyi yapmaktır. Amatör spor kulüplerine 300 milyar lira yardım yaptık. Kocaelispor’un durumu bizi üzüyor. Tabiî ki belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık. Şu anda yaptığımız anketlerde cenaze hizmetleri büyük derecede takdir topluyor. Modern şehirciliğe öncem veriyoruz. Kapalı pazarlarla ilgili Yenişehir, Yeşilova, Yahya Kaptan, Kuruçeşme, Alikahya ve Pazar pazarı için de yer arayışlarımız sürüyor. Cumartesi Pazarı’nın 47 yıllık hikayesi de bitti.

SOKAKLAR YENİDEN ŞEKİLLENECEK
Belediye olarak hiçbir zaman kaçak yapılara izin vermedik. Zenginin de yerini yıktık fakirin de. Kaçak yapının gözüne bakmadık. Gecen yıl 100’e yakın metruk bina yıktık. Yık yık bitmiyor bu şehirde. Hurdacılar da büyük sorun. Her mahallemizde bu sorun var. İki senedir bu çalışmamız sürüyor. Şehir ararlarında hurdacılar mahalleliyi de rahatsız ediyor. Özellikle Bekirpaşa’da mahalle aralarında birçok tamirci var, bunlar için de yeni küçük sanayi binaları düşünüyoruz. Kadınlara özel sosyal yaşam merkezi projemiz var. Ayrıca bu prestij prosesidir. Erkeklere özel de benzer bir sosyal tesis hayata geçirilecektir. Adil bir belediye olmak istiyoruz. Eksiklerimiz hatalarımız olabilir. Bunlar düzeltilir. Bizim belediye olarak siyasetimiz yoktur. Veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. 2011’de hizmetlerimiz daha fazla hissedilecektir” şeklinde konuştu.

SİYASİ ARGÜVAN
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Doğan, bir gazetecinin ‘N-City Alışveriş Merkezi’nin kaçak yapı olduğuna dair sorduğu soruya “N-City Alışveriş Merkezi, siyasi argüman olarak kullanılıyor. O bina bizim geldiğimizde de vardı. Kimin zamanında yapıldığıysa bu soruyu ona sorun. Biz belediye olarak oradan ve Outlet Center’den bugüne kadar kimsenin alamadığı vergileri aldık. Ayrıca binada ruhsatsız olduğu iddia edilen yerler, yapılan dükkanların önlerindeki tentelerdir. Onlarla da ilgili gerekli işlemler yapılmıştır” şeklinde cevapladı.

12 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR