SEDAŞ, sayaçları değiştiriyor

SEDAŞ, sayaç değişim işlemlerini 2013 yılından bu yana ücretsiz olarak yapıyor. 10 yıllık damga süresi dolan sayaçlar, SEDAŞ tarafından yenisi ile ücr...

BÜYÜT

SEDAŞ, sayaç değişim işlemlerini 2013 yılından bu yana ücretsiz olarak yapıyor. 10 yıllık damga süresi dolan sayaçlar, SEDAŞ tarafından yenisi ile ücretsiz olarak değiştirilecek. SEDAŞ, 2015 yılı sonuna kadar toplamda kalibrasyon gerektiren 490 bin adet sayacı elektronik sayaç olarak değiştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda son 1 yıl içerisinde SEDAŞ sorumluluk alanında toplamda 332 bin adet sayacın ise değişimini tamamladığını açıkladı.

 

SAYAÇ UYARISI YAPILDI

Konu hakkında açıklama yapan SEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, 10 yıllık damga süresi dolan sayaçların kalibrasyon işlemine tabii tutulmasının yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Güven, “Yaptığımız sayaç değişim işlemlerinden dolayı tüketicilerin faturalarına herhangi bir bedel yansıtmıyoruz. 10 yıllık damga süresi dolan elektrik sayaçları SEDAŞ tarafından yenisi ile ücretsiz olarak değiştiriliyor. Yapılan işlemler tutanak altına alınıyor” dedi.

 

ÖLÇÜLER VE AYAR KANUNU GEREĞİ

Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği 10 yıllık damga ve muayene süresi dolan elektrik sayaçlarının kullanımına devam edilmesi durumunda, tüketicilerin yaklaşık olarak bin 600TL maddi, 1-6 yıl arası ise adli hapis cezai yaptırımlarla karşılaşabilmeleri söz konusu. SEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, bu nedenle mutlaka SEDAŞ ekiplerine yardımcı olunmasının, tüketicilerin kendi menfaatleri gereği olduğunun altı çizildi. Ayrıca sayaç değişiminin tarifeyi değiştirmediği de belirtildi.

11 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR