Aracı: Ukrayna’daki olaylar Kırım Tatar Türklerini etkiliyor

        Merkezi İzmit’te Kırım Dernekleri Federasyonu son aylarda Ukrayna'da meydana gelen ve ülkede yaşayan Kırım Tatar Türkleri için üzücü olduğu ka...

BÜYÜT

 

 

 

 

Merkezi İzmit’te Kırım Dernekleri Federasyonu son aylarda Ukrayna'da meydana gelen ve ülkede yaşayan Kırım Tatar Türkleri için üzücü olduğu kadar tehlikeli boyutlara tırmanan olaylar ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Kırım Dernekleri Federasyonu Başkanı İbrahim Aracı, Ukrayna’da iç ve dış güçlerin ülkeyi bölme gayreti içine girdiklerini söyledi.

 

“ÜLKEYİ BÖLMEK”

 

Aracı şu açıklamada bulundu; “Aylardan bu yana Ukrayna’da gelişen ürkütücü olaylar hepinizin bilgisi dahilindedir. Maalesef, Ukrayna’da iç ve dış güçler bu ülkeyi bölme gayreti içine girmişlerdir. Kırım’da son aylarda gelişen iç olaylar ve  son olarak Kırım Özerk Cumhuriyeti meclis Başkanı Vladimir Konstantinov’un Moskova’da verdiği beyanatta, bağımsızlık ilan edebileceklerini, bu karara karşı çıkılması durumunda Rusya Cumhuriyetinden yardım isteyebileceklerini ifade etmesi bu güçlerin gerçek amaçları hakkında ipucu vermiştir. Bu gelişmeler Ukrayna Cumhuriyetinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü tehlikeye sokacak çalışmalardır.

 

“DİKKATLE İZLİYORUZ”

 

Gelişen olaylarla ilgili olarak Kırım Tatar Milli Meclisinin yaptığı olumlu açıklamaları da dikkatle izliyoruz. Şu da bilinmelidir ki, soydaşlarımıza karşı yeni haksızlıklar yapılmak istendiği takdirde Türkiye diasporasının tüm Kırım Tatar kişi ve kuruluşları bir araya gelerek duyarlılıklarını tüm dünya kamuoyu önünde kararlı bir şekilde gösterecektir. Ukrayna’yı bölerek Kırım’ı Rusya Cumhuriyetine katmak isteyen güçler bilsinler ki, vatanları Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın can, mal güvenlikleri bir oldubittiyle sona erdirilemeyecektir. Hiçbir güç Kırım’da o bölgenin asli unsuru soydaşlarımıza yeni 18 Mayıslar yaşatamayacaktır.

 

“TEPKİMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

 

Kırım’da soydaşlarımızın karşı karşıya kalabilecekleri oldu bittiler için öncelikle, Türkiye’de başta siyasi parti temsilcileri, parlamenterler ve hükümetimiz olmak üzere ilgili kuruluşların bu konudaki, hassasiyetlerini vakit geçirmeksizin açıklamalarını bekliyoruz. Biz, Kırım Dernekleri Federasyonu ve bağlı dernekleri gelişen olayları dikkatle izlemekte ve gereken zaman ve yerde demokratik tepkilerimizi anında göstereceğimizi bilmenizi isteriz. Saygılarımızla.” 

25 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR