KOTO’da sürücü kurslarının sorunları masaya yatırıldı

Kocaeli Ticaret Odası’nda sürücü kurslarının yeni yönetmeliği hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kocaeli’deki tüm sürücü kursları dernekler...

BÜYÜT


Kocaeli Ticaret Odası’nda sürücü kurslarının yeni yönetmeliği hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kocaeli’deki tüm sürücü kursları derneklerinin yönetici ve üyelerinin katıldığı toplantıya katılım büyük oldu.
Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu, Kocaeli Ticaret Odası’nda Danışma kurulu toplantısı düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ, Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı İsmail Yılmaz, Kocaeli Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Yıldırım Yılmaz ile çok sayıda dernek başkanı ve üyesinin katıldığı toplantının ardından tüzük kongresi yapıldı.
“ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”
Danışma Kurulu Toplantısı’nda konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, sürücülerin iyi eğitilmesi gerektiğini belirterek, sürücülerin en ufak detaylara kadar araçlarını bilmesi gerektiğini ifade etti. Özdağ, “Geçiş dönemlerinde bunlar hep oluyor. Bu dönemi aştığımızda herkes daha rahatlayacak” diye konuştu. Dernek başkanlarının işlerini iyi yaptığını düşündüğünü söyleyen Murat Özdağ “Bize de görev düşerse elimizden gelen her şeyi yapacağımızı belirtirim” dedi.
“SIKINTILAR ÇOK”
Murat Özdağ’ın ardından kürsüye çıkan Kocaeli Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Yıldırım Yılmaz, sürücü kurslarının sıkıntılarından bahsetti. Çok sayıda kurs olduğunu ifade eden Yıldırım Yılmaz “Bu yüzden fiyatlar belirsiz, pistler yetersiz” diye konuştu. Tüm gelişmelerin aleyhlerinde olduğunu vurgulayan Yıldırım Yılmaz “Bu günlerde İsmail Başkan bölge bölge gezerek kurslara bilgi verdi. Bunun üzerine olumlu sonuçlar almaya başladık. Başkanımızın sonuna kadar arkasındayız” dedi.
AZ ZAMANDA ÇOK İŞ
Danışma Kurulu Toplantısı’nda kürsüye son çıkan isim Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu Genel Başkanı 20. Dönem Milletvekili İsmail Yılmaz, kısa zamanda büyük yol katettiklerini ifade etti. “Türkiye’de 8 federasyon, 75 dernek ile bütün illerde temsil edilen büyük bir dernek olduk” diyen Yılmaz, amaçlarının sürücü eğitiminde kaliteyi arttırmak olduğunu dile getirdi. İsmail Yılmaz, sürücü kurslarının toplumdaki yanlış algısını değiştirerek kurslara güveni artıracaklarını söyledi.
“ÇOK ÇALIŞIYORUZ”
Yılmaz “Tedavülden kalkmış araçların motorlarıyla kursiyerlerimize ders veriyorduk. Mevzuatın değişmesiyle bu da değişti artık teknolojiyi takip ediyoruz” dedi. Sürücü kursları arasındaki haksız rekabeti de bitirmeyi amaç edindiklerini dile getiren İsmail Yılmaz “Sınav ücretleri kursiyer tarafından MEB hesabına yatırılacak. Böylece farklı fiyat uygulamaları ortadan kalkacak” dedi.
Değişen Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğine değinen İsmail Yılmaz “Biz konfederasyonumuzu Ağustos 2012’de kurduk. Mart ayında Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği değişti. Bu değişim bize büyük bir darbe vurdu” dedi. Ancak göreve geldiklerinden itibaren birçok değişiklikler yaptırdıklarını vurgulayan Yılmaz “İlk ve ortaokul mezunu öğretmenlerimizin haklarını savunduk ve onları tuttuk. Ancak aynı şeyi müdürlerimiz için yapamadık” diye konuştu.
SINAVLARI MEB YAPACAK
Güzergahların çeşitlendirilip büyütüldüğünü dile getiren Yılmaz, direksiyon sınavlarının randevu sistemiyle olacağını belirtti. Yılmaz “Bu konuda eksikler olsa da sistemden taviz vermeyelim” dedi. Sınav aralıklarının 15-30 gün olacağını dile getiren Yılmaz “3. Sınavda da başarısız olan kursiyerler, tekrar direksiyon eğitimi alarak 3 sınav hakkı daha kazanabilecekler” dedi.
“DÖNEMLER 1 ve 10’UNDA AÇILACAK”
Kurs dönemleri konusunda bilgi veren Yılmaz “Dönemler ayların 1’i ve 10’ununda açılacak. Teorik sınavlar teorik derslerin bitmesinin hemen ardından yapılacak” diye konuştu. Direksiyon ders saatlerinin B sınıfı ehliyetler için 12, C,D,E, sınıfı ehliyetler için 24 saat olduğunu belirten Yılmaz, günlük en az 1, en fazla 2 saat direksiyon dersi verileceğini söyledi. Teorik derslerde telafi derslerinin kalktığını dile getiren İsmail Yılmaz, direksiyon dersinde telafi dersinin yanı sıra devam zorunluluğu olduğunun da altını çizdi.
KİRALIK ARAÇ OLMAYACAK
Kiralık araçların haksız rekabete yol açtığını ifade eden Yılmaz “D sınıfı için 1 eğitim aracı olacak. H sınıfı için tam donanımlı en az 1 araç olacak. Eğitim ve sınav otobüsleri en az 23 yolcu koltuklu olacak ve otomobil sayısı ise en az 4 olacak” dedi. Önümüzdeki yıllarda H sınıfı ehliyetin kalkacağını belirten Konfederasyon Genel Başkanı İsmail Yılmaz “Bunun yerine B Otomatik, B Engelli gibi alt başlıklar olacak” diye konuştu.

04 Ekim 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR