Örengül Halka hesap verin

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Örengül belediyeyi bombaladıHalka hesap verinBüyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Ö...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Örengül belediyeyi bombaladı
Halka hesap verin

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Örengül dün CHP İl Binası’nda bir basın açıklaması düzenledi. Örengül açıklamasında halkın müfettişliğine başvurduklarını belirterek “Halka hesap verin” dedi

Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Fahri Örengül dün saat 11.00’da CHP İl Binası’nda bir basın açıklaması düzenledi. Örengül’e basın açıklamasında başta meclis üeleri Şaban Gülle ve Fahrettin Büyükoğlu olmak üzere kimi partililer destek verdi. Gündeme ve belediyede döndüğünü iddia etiği yolsuzluklara yönelik çeşitli açıklamalarda bulunan belediyeyi yüklendi ve halka hesap vermelerini istedi. Yaklaşık yarım saat süren açıklamada Örengül şöyle konuştu

TATİL BİTTİ
“Biliyorsunuz uzun bir yaz tatilinden sonra yeniden 2011 dönemi çalışmalarına başladık. Yani bugün itibariyle siyaseten yerel yönetimle ilgili tatil bitti diyebiliriz. Biliyorsunuz 15 Eylül 2011’de Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısı yapıldı. Meclis toplantısında konuşulan ve konuşulmayan birçok konu vardı. Hem orada konuşulan hemde orada konuşulmayan ama kamuoyunun bilmesi gereken konuları Kocaeli kamuoyuna aktarmak açısından bir basın toplantısı yapma gereği hissettik. Meclis üyesi arkadaşlarımızın bir çoğu kendi görev alanlarında çalışıyorlar. Biz şuan gördüğünüz meclis arkadaşlarımla beraber basını ve kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

“MECLİSİ NOTER OLARAK KULLANIYOR”
Değerli arkadaşlarım sayın Karaosmanoğlu bi’ defa Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisini, AKP grubunu ve çoğunluğunu bir noter olarak kullanmaktadır. Meclisi izleyen arkadaşlarımız hafızalarını bir gözden geçirsinler, AKP’li meclis üyelerinin hemen hiçbirinin hiçbir konuda eleştiri getirmediğini ve bizim eleştirilerimiz karşısında da yeter, anlaşıldı, fazla konuşmaya gerek yok biran önce oylayalım dediklerini göreceklerdir. Oysa ki belediye meclisi insanların kendi partisel düzlemlerinden ayrıldığı ve vicdanlarına göre karar verdiği bir platformdur.

“YIKIM KARARI VAR”
Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi çok önemli bir kurum olmasına rağmen maalesef mecliste bizim muhalefete ilişkin kararlarımız ve itirazlarımız kaleme geçmemekle beraber meclis adeta bir noter gibi çalışmaktadır. Geçtiğimiz meclis toplantısında önemli bir konu görüşüldü. O önemli konulardan birtanesi Çayırova’daki bir imar düzenlemesiydi. Çayrova’da bizim muhalefetimize rağmen meclisten geçen bir imar düzenlemesi var. Buradaki gayrimenkulün kime ait olduğunu bilmiyoruz. Bu gayri menkulle ilgili 2009 yılı öncesi Kocaeli Belediye Başkanlığı’nın verdiği bir yıkım kararı var.

GAYRİMENKUL SATIŞ İLANI
Söz konusu gayrimenkul Temmuz 2011 meclis toplantısı öncesi otel inşaatına müsaade edilmeyen, yıkım kararı alınan ve idari para cezaları verilen bir gayrimenkul konumundaydı. Temmuz 2011 Haziran toplantısına girdiğimizde böyle bir konunun gündeme geldiği anlaşıldı ve biz bu konuyu araştırmaya başladık. Elimizde bir gayrimenkul satış ilanı var. Bu ilanın tarihine dikkat çekmek istiyorum. Tarih 26 Mart 2009. Bu tarih itibariyle burası bir otel inşaatı değil yıkım kararı alınan bir yer.

17 MİLYON
Belgede 17 milyon liraya satılık 5 yıldızlı otel inşaatı yazıyor. Mart 2009 itibariyle oluyor bu. Mart 2009’dan sonra yani yaklaşık iki buçuk sene sonra, biliyorsunuzki geleceği bilmek yalnız allaha mahsus, bu vatandaş geleceği biliyor olmalı ki buraya otel inşaatı diye ilan veriyor ve satılığa çıkarıyor. Ve Temmuz 2011’de de bizim itirazlarımıza rağmen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin AKP çoğunluğunun noter görevini yerine getirmesiyle birlikte buraya otel izni verildi. Kazandırılan artı değer 17 milyon lira.

SEKAPARK ALANI
Şimdi biz soruyoruz bu 17 milyon lriayı kazandıran imar düzenlemesine ilişkin belediye başkanı, imar yetkilileri ve diğer kişilere kime ne verildi? Kime ne bağış verildi, kime ne kaynak aktarıldı ki meclisten bu karar çıkarıldı? Bu konuyla ilgili CHP grubu adına arkadaşlar 12.09.2011 tarihinde iptal davası açtık. Peşini bırakmayı düşünmüyoruz. Bahsetmek istediğim bir diğer husus Sekapark alanıyla ilgili. Biliyorsunuz Sekapark sahil düzenlemesi bizim bütün itirazlarımıza rağmen Kare İnşaat’a verilmişti ve ısrarla imar yolsuzluğu yapılmıştı.

BAKANIN OĞLU ORTAK
Kare İnşaat zamanın maliye bakanının oğlunun ortak olduğu bir firma. Bu iş bilerek bu firmaya verildi. Çok yüksek meblalalara bu firmaya verildi. 1. ve 2. etapları Büyükşehir Belediyesi öyle veya bitirdi. Ancak 3. etap, yani asıl Seka fabrikalarının bulunduğu bölümde hiçbir çivi çakılmış değil. Tabiri caizse fareler ortalıkta cirit atıyor. Fabrika binaları karkas vaziyette duruyor. Halkın gözetimine kapalı, ancak yukardan baktığınızda bu alanı görebiliyorsunuz. Yine bir meclis toplantısında buranın TRT’ye (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) kiralanacağına ilişkin bazı bilgiler gelmeye başladı.

TRT İLE YASADIŞI PROTOKOL
Biz de bu konuyu merak ettik. Yani burası neden TRT’ye kiralanıyor. Yaklaşık 231 dönümlük bir arazi burası ve bunun bir bölümü TRT’ye kiralanacaktı. Konuyu komisyona aktardık. Konu komisyona aktarıldığında baktık ki bu alan ile ilgili Temmuz ayından önce sayın belediye başkanı TRT Genel Müdürlüğü ile bir protokol hazırlamış, bir protokol imzalamış. Hiçbir resmi dayanak olmamasına rağmen, hiçbir meclis kararı olmamasına rağmen orayı Ottoman adlı özel bir firmaya aktardığını öğrendik. Oraya gittiğimizde de 10 milyon dolara yakın bir yatırımın olduğunu gördük.

MECLİS KARARI YOK
Ortada bir meclis kararı yok, ortada bir yetkilendirme yok. Yani TRT’ye bunu nasıl verirsiniz? Hadi TRT’ye verdiniz bu Ottoman firması nereden çıktı. Acaba bakan mı telefon açtı, Başbakan mı telefon açtı? Bunu bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var sayın belediye başkanı nasılsa benim çoğunluğum var ben istediğim kararı alırım düşüncesiyle resmileşmeden imzalar atılmadan adeta bir kral edasıyla hadi kardeşim başlayın işe dediğini gördük. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun orada öyle bir iş yapılmasına engel.

20 YIL HALKA KAPANACAK
Bu konuyla ilgili Kocaeli Mimarlar Odası’nın çalışması var. Diğer sivil toplum örgütlerinin çalışmaları var. O bölge Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası olması nedeniyle koruma amaçlı imar programlarının içerisine alınan bir bölge, tarihi eserlerin bulunduğu bir bölge ve 20 yıl burayı halka kapatmayı konuşuyorsunuz. Yasa dışı ve kanunsuz bu işlem nedeniyle de yine 12 Eylül itibariyle de bu konuyu yargıya taşıdık ve iptalini talep ettik. Sayın Karaosmanoğlu geçtiğimiz meclis toplantısında bir bilgilendirme maddesi koymuş gündeme ve bununla beraber bir müfettiş raporu sundu bize. Bu rapor çok komik.

SİYASİ AHLAKSIZLIK
Yaklaşık 5 bakanlığa bedel bir kurumun belediye başkanlığına sunduğu müfettiş raporu bir bilgilendirme. Orada sayın belediye başkanı şunu söyledi bu raporlar çok önemli değil asıl müfettiş halktır. Biz halkın teftişine sunuyoruz. Asıl müfettiş belediye meclisidir biz bunu meclise sunuyoruz diyerek bir açıklama dile getirdi. Bizim eleştirilerimize karşı da 12 belediyeyi de biz aldık, sizin etiniz butunuz nedir ki hala savunup duruyorsunuz kendinizi gibi demokratik kültüre tamamen aykırı, adeta siyasi nezaketsizlik, adeta siyasi ahlaksızlık niteliğinde bir yorumla orada bir meclisin başkanı değil AKP’nin başkanı sıfatıyla açıklamalarda bulundu.

MECLİSİ O YÖNETİYOR
Yüksekte oturuyor mecliste, bizde aşağıda oturuyoruz. Meclisi o yönetiyor, düğmelere de o basıyor. Sıkça aklıma gelen bir şey vardır. Sayın Çetin Altan konuşurken mikrofonu kapatılmak istendiğinde söylediği bir söz vardır. Altan ‘Marangoz hatası yüzünden orada oturuyorsun. Senin varlığını öyle kabul ediyorum. İstediğini yap kardeşim ben gereğini yaparım’ demiştir. Şimdi demokrasilerde seçim olur halk bu işin marangozudur sizi oraya oturtur ama sizi oradan aşağı indirmeyi çok iyi bilir. Orada AKP’nin değil meclisin başkanısınız. Öyle davranma sorumluluğunuz var.

İZGAZ KONUSU SAYIŞTAY’DA
Şimdi gelelim denetim raporuna. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz İZGAZ’ı Büyükşehir Belediyesi 559 milyon dolara sattı ve sattığı bu işletmenin, bizim dönemimizden kalan işletmenin parasal değerini şirketlere aktardı. Biz en başından beri söylüyoruz ‘bu paraları, buralara aktaramazsınız’ diyoruz. Biz bu aktarma işini CHP grubu olarak Sayıştay’a taşımıştık. Sayıştay bu konuyla ilgili bir ön inceleme raporu verdi. Bu raporda zamanın belediye meclis üyelerine savunma vermiş Sayıştay. Biz yetkililerden belediyeden bu raporu istedik bize yazılı açıklama verdiler ‘bu rapor gizlidir, size veremeyiz’ dediler.

FİYAT VEREMEYİZ
Belediyenin kendi iç denetim raporlarını istedik. ‘Niye özetliyorsunuz? Özetlemeyi biz yapalım’ dedik. Raporlar bizden gizleniyor. Kaldıki İç İşleri Bakanlığı AKP’li. İç İşleri Bakanlığı’nı çok adam gibi bir inceleme yapacağını düşünmüyoruz ama yinede ne varsa ne yoksa bilmek istiyoruz. Ancak sayın belediye başkanı bizim iki buçuk yıldır istediğimiz raporları geçiştirici bir şekilde mecbur kaldığı için bahsettiğim bu komik raporu bize vermiş durumdadır. Komiklikler bununla da sınırlı değil. Biz yazılı olarak Mimar Sinan Köprüsü’nün maliyet ücretini istedik. Cevap Mimar Sinan Köprüsü’nün fiyatını size veremeyiz.

UÇUK FİYAT GİZLENİYOR
Orası komple ihale edilen bir işmiş ve tamamının bedeli 41 milyon lira imiş. Peki soruyoruz köprünün fiyatı nedir? Yanıt ‘Köprünün fiyatını veremiyoruz.’ Siz bir kamu kurumu müdürü, başkanı, yetkilisi olarak bir okul ihalesi dahi yapsanız kapının kaç paraya mal olduğunu bilirsiniz. Kapının fiyatını bilmeyen müdürü görevden alırlar. Köprünün kaça mal olduğunu bilmediklerinden değil, oradaki uçuk fiyatı halkın duymasını istemedikleri için bu tür bir gizleme için girmektedirler. Maalesef kamuoyunu bilgilendirmemektedirler.

“DOKUNULMAZLIKLARININ ARKASINA SIĞINIYORLAR”
Evet belediye başkanı doğru söylüyor. Asıl müfettiş halk. Bizde halka gidiyoruz. Halka iki buçuk sene içerisinde bildiğimiz ve denetlediğimiz ne varsa anlatacağız. Bütün ayrıntılarıyla bunları dile getireceğiz. Sayın Karaosmanoğlu ve AKP çok demokrat gözüküyor. Kitle iletişim araçlarının büyük çoğunluğunu ellerine geçirdiler. Fikirlerini halka bir şekilde empoze ediyorlar. Dokunulmazlıklarının arkasına sığınıyorlar. Karaosmanoğlu hakkında yaptığımız o kadar çok ihbar var ki ancak İç İşleri Bakanlığı hiçbiriyle ilgili lüzum muhakeme kararı vermedi.

İNCELEMELERİMİZ SORUŞTURULMUYOR
Hakkında dava açılacak diye bir şey yok ancak tek bir inceleme kararı dahi verilmedi. Biz İç İşleri Bakanlığı’nın red kararına karşılık Danıştay’a giderek Karaosmanoğlu hakkında davalar açtırmaya çalışıyoruz. Bakın, Yuvacık Sapanca boru hattı Çalık grubuna verildi. Toylar yolu yolsuluk iddilarımız var. Teminat mektuplarına ilişkin yolsuzluk iddialarımız var. Bu konulara ilişkin yaklaşık 15 ayrı incelememiz var. Hiçbiriyle ilgili İç İşleri Bakanlığı işlem yapmadığı gibi bu sorularımız Ankara’da sümen altı ediliyor. Belediye başkanı da memur dokunulmazlığının arkasına sığınarak ey savcı sen beni yargılayamazsın diyor.

‘TEMİZE ÇIKAYIM’ DEMESİ GEREKİR
Dini sembolleri kullanarak iktidara gelme çabası içerisinde olan bir siyasinin memur dokunulmazlığına sığınmaması gerekir. ‘Lütfen hakkımda soruşturma izni verin ben yargılanayım ve temize çıkayım’ demesi gerekir. Halkın istediği şey budur. Örnek bir belediye başkanının da yapması gereken budur. Diğer bir husus da biliyorsunuz Kocaeli Adliyesi’nde birçok dava açıldı. Ve sayın Karaosmanoğlu geçtiğimiz meclis toplantısında bu davalardan beraat kararı çıktığı düşüncesiyle kahkahalar atarak güle eğlene konuyu anlatmaya başladı. Ben size devam eden ve biten bir davayla iligli bir avukat savunması göstereceğim.

DELİ CESARETİ
Avukat ‘Büyükşehir Belediyesi bud avalara katılmadı ve yaptığı denetimlerde Antik Kapı AŞ’de herhangi bir usulsüzlük tespit edilmiş değildir’ diyor. Biz Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devam eden bu davalara kamu menfaati için avukat gönderin dedik. Belediye başkanı büyük bir deli cesaretiyle bize açıklama gönderdi ‘CMK’nın şu maddesi gereğince avukat göndermeyi uygun görmüyoruz’ dedi. Peki avukat göndermeyi gerekli görmedikleri davada neler oldu biliyor musunuz? Karaosmanoğlu’ların isimleri geçti.

‘SANA SATAMAZSAM KİME SATACAĞIM?’
Bakın davadan birkaç ayrıntıyı paylaşmak istiyorum. Bu davada yargılanan Abdulrahman Karaosmanoğlu biliyorsunuz Antik Kapı AŞ. Satın Alma Müdürü. Bir Karaosmanoğlu olarak oraya nasıl denk geldiğini bilmiyoruz. Yine aynı davada Yasin Karaosmanoğlu adlı bir şahıs da var bu da doğrudan alım satım işini yapan bir insan. Bir alım satımla ilgili Tunahan adlı bir vatandaşla konuşuyor Abdulrahman bey. Tunahan soruşturma açıldığını biliyor ve diyorki “Biz nasıl iş yapacağız abi? Daha sana mal satamazsak ha kime satacağız?”

‘İMALİ POLİS İNCELEME YAPIYOR’
Abdulrahman Karaosmanoğlu küfürle cevap veriyor “A….m bana yağ satamazsan sen haltı yedin zaten.” Tunahan devam ediyor “Ya daha sana veremiyoruz lan biz bu yağı kime satıcaz?” Cevap “kimi söylüyorsun ya daha yağı beğenmemişler mi?” Tunahan “He koku mu olmuş ne olmuş öğrensene sen şunu.” Bunlar polisin yakaladıkları telefon konuşmaları. Sonra devam ediyor “Antik kapıyı şikayet etti birileri mali polis inceleme yapıyor. Senin tekliflerin vardı. Faturalar isteyebilirler.”

“KARAOSMANOĞLU’LARI TAŞIMACILIĞINI YAPIYOR”
Bu telefon konuşmaları savcılıkta bulunan telefon konuşmaları. Ey belediye başkanı böyle bir olayda hiç mi merak etmezsin kamu malı ne oldu diye? Mukav Limited Şirketi diye bir şirket var. Kurucusunun adı Saime Karaosmanoğlu. Bir diğer kurucusu Mustafa Karaosmanoğlu. Heralde 500 bin lira bir sermayesi var. Bu şirket yağ ve süt taşınması işini üstlenen bir firma. Antik Kapı’da alınan yağı ve sütü taşıyorlar. Bu firma neden kurulmuş? Nasıl bu işi almış? Halkın denetimine sunuyorum.

“DAVA AÇMALIDIR”
Bu yargılamada istediğiniz kadar beraat edin. Siz iktidar gücünüzü kullanarak yargılanmaktan kaçabilirsiniz ancak halkın vicdanında yargılanmaktan kaçamazsınız. Yasalar karşısında sert, acı ve yakıcı iktidar gücünü kullanmaları birşeyi değiştirmez. Ben sayın Karaosmanoğlu’nun acırım o gün kahkaha atan haline. Bunlara baktıkça ben o kahkahaya acımaya başladım. Sayın Karaosmanoğlu’nu bu olaylarla iligli alacak davası açmaya davet ediyorum. Alacak davası açmalıdır. Bu onun görevidir.

ULAŞIM PROBLEMLERİ
Basınımızda da yer aldı. Ulaşımda ciddi problemler yaşamaktayız. Geçtiğimiz yıl bir meclis toplantısı için belediye başkanlığının bir ulaşım mastır planı yapmaya çalıştığı ile ilgili bir bilgi geldi bize. Bizde yazdık. Dedik ki öyle bir plan yapıyor musunuz? ‘Evet’ dediler yapıyoruz. Bir ihale var. 1.380.000.00 TL’ye bu işi Boğaziçi Proje firmasına vermişler. Yüksel Proje de girmiş ve bu ihaleyi kazanamamış. Bizde bunun üstüne baktık ki 2009 yılında belediye bir ihale daha yapmış bu işle ilgili. 2009 yapılan planın değeri 13 buçuk milyon.

“AKRABA OLACAKLAR”
İçinde neler var bunun? 25 km raylı sistem var. 2009 yılından bu yana ilimizde raylı sistem gördünüz mü? İhalede bu var. 25 km otobüs yolu, 50 km koridor planı, 80 kavşak etüdü şeklinde ulaşım ana planı. 13 buçuk MİLYON lira. İhale alan firma birçok zaman olduğu gibi, yakında akraba olacaklar Yüksel Proje AŞ. firması. Sonuç belgesine de ulaştık. Belediyeye sorduk bu işi doğruladı. Şimdi soruyoruz. İlke İnşaat, Yüksel Proje ve Kare İnşaat’la belediyenin bir akrabalığı mı var da bütün işleri bunlar yapıyor?

“NASIL İZAH EDECEKLER?”
Bugüne kadar körpüler dahil ulaşımla ilgili 200 milyona yakın yatırım yaptınız peki ulaşım ana planı yapmadan yaptığınız bu harcamalar ne olacak? Halkın müfettişliğine gidiyoruz. Bunu nasıl izah edeceksiniz? CHP grubu bugün itibariyle bu konularla ilgili suç duyurusunda bulunuyor. Yargıya gidiyoruz. Başından beri söylüyoruz belediye şirketlerle çalışıyor ve bu şirketler mecli tarafından denetlenemiyor. Bu bozacının şahidi şıracı olayıdır. Bütün bu şirketlerin yönetimleri başkan tarafından atanıyor çünkü.

ŞEMSETTİN CEYHAN’DAN 826 BİN TL’LİK MOBİLYA
Bu şirketlerin bilançolarını Kocaeli kamuoyu biliyor mu? Bilmiyor. İZGAZ’dan buralara aktarılan paralar ne oldu bunu kimse biliyor mu? Bilmiyor. Peki bu şirketler kimlere iş veriyor bunu kimse biliyor mu? Mesela bir örnek söyleyelim hemen, birgün sorduk. Siz çok mobilya alıyorsunuz ve bunu doğrudan teminle alıyorsunuz. Bunu kimden alıyorunuz? Şemsettin Ceyhan. Eğer kendi partililerinize iş vermek istiyorsanız bunun en kolay yolu doğrudan temindir. Şemsettin Ceyhan’dan da 826 bin TL’ye mobilya alınmıştı. Bu kentte mobilya işi yapan başka kimse yok mu?”

ADNAN BİLGİÇ’İN MAAŞLARI
Örengül konuşmasına son verirken gelen koordinatör Adnan Bilgiç’in belediyeden 2 bin 764 Tl, Kent Konut AŞ.’den 6 bin 989 TL ve İZAYDAŞ’dan bin 759 TL almasını sorguladı. Bilgiç’in çevre mühendisi olup olmadığını soran Örengül halkın parasının çarçur edildiğini ve CHP grubu olarak buna izin vermeyeceklerini belirtti. Örengül’ün açıklamaları toplantıların her ay düzenli yapıalcağını ve kamuoyunun belediyedeki işlerden haberdar edileceğini söylemesi ile son buldu.

19 Eylül 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR