Öğrenci Kolektifleri Kuzu’yu protesto etti

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İzmit Belediyesi’nin düzenlediği program kapsamında TBMM Anayasa Komisyonu eski Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili...

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İzmit Belediyesi’nin düzenlediği program kapsamında TBMM Anayasa Komisyonu eski Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu dün Sabancı Kültür Merkezi’nde Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa konulu konferans verdi. Düzenlenen konferansa AKP Milletvekili Zeki Aygün, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, TÜGVA İl Temsilcisi Yusuf Yazıcı ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Program öncesinde salon içinde ve salona girişlerde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

 

17 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Kuzu’nun konuşmak üzere kürsüye çıktığı sırada Öğrenci Kolektifleri üyesi 17 kişi Sabancı Kültür Merkezi önünde toplandı. İçeri girmek isteyen gruba güvenlik görevlileri izin vermedi. Kapının önünde eylem yapan grup yapılmak istenen anayasanın halkın anayasası olmadığını, bu yüzden yeni anayasaya karşı olduklarını belirtti. Halkın anayasası olsa tüm halka açık bir konferans düzenleneceğini belirten Öğrenci Kolektifleri üyeleri, sarayın değil halkın iradesine sahip bir anayasa istediklerini dile getirdiler. Çevik kuvvet, izinsiz bir gösteri olduğunu belirterek gruba müdahale etti ve 17 kişiyi gözaltına aldı.

 

“KOALİSYON OLMADIĞINDA İYİ”

Konferansta konuşan Burhan Kuzu, “Biz İngiltere’nin Parlamenter Modeli’ni almışız. Peki, nedir sorun bu modelde? Koalisyon olmadığı sürece işler iyi gidiyor. Ancak koalisyon olduğunda bu modelde hiçbir gelişim sağlanamıyor. Bunu geçmiş tarihimizde gördük. Koalisyon dönemlerindeki tüp kuyrukları, ekmek kuyruklarını hatırlayanlarınız vardır. Koalisyon dönemlerinde meclis içerisinde çok başlı bir yapı olduğu için bu her zaman böyle olacaktır. Mesela yakın zamanda bu anlattıklarımı ne zaman gördük? 7 Haziran’da. O dönemleri görenler hemen rehavete kapılarak acaba yine o dönemlere mi gidiyoruz diye düşündü. Ancak 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti tekrar tek parti olarak geldiğinde herkes rahat bir nefes aldı ve istikrar kuruldu” dedi. 

16 Nisan 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

C.K - Sadece muhalefet et başka birşey yapmadan yaşa bunların hayat felsefesi bu.

Yanıtla . 0Beğen 16 Nisan 15:57
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR