İzmit’te asansörler denetleniyor

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden İzmit’te 8 ay içinde kontrolden geçen 820 asansörden sadece 59 tanesi standartlara uygun çıktığını...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden İzmit’te 8 ay içinde kontrolden geçen 820 asansörden sadece 59 tanesi standartlara uygun çıktığını açıkladı
İzmit Belediyesi’nin Türkiye’de ilk kez uygulamaya geçirdiği asansörlerin muayene zorunluluğunda korkunç bir gerçek ortaya çıktı. Belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre İzmit’te 8 ay içinde kontrolden geçen 820 asansörden sadece 59 tanesi standartlara uygun çıkarken 761 adet asansörün ise kullanılması büyük tehlike oluşturuyor.

ASANSÖRLER TEK TEK KONTROL EDİLİYOR
İzmit Belediyesi geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren kentteki bütün asansörlerin yıllık bakımlarını zorunlu hale getirdi. Asansörlerin bakımını yapacak firmanın da bakanlığın belirlediği standartlara uygunluk belgesine sahip olması da gerekiyordu. Bu karar üzerine İzmit Belediyesi, asansörlerin yıllık bakımı için Liftinstituut Muayene Kuruluşu ile protokol imzaladı. 2012 yılı Ağustos ayından itibaren kentteki bütün apartmanlar tek tek dolaşılarak buralardaki asansörlerin kontrollerine başlandı. İlk etapta 820 adet asansörün kontrolü yapıldı.

SINIFTA KALDILAR
İzmit Belediyesi yetkilileri, ilk etapta kontrol edilen 820 asansörden sadece 6 asansörün standartlara uygun olduğu için onaylandığını 814 asansörün ise standartlara uygun olmadığının belirlendiğini söylediler. Standart dışı olan 814 asansör için kişi ve kurumlara asansörlerin bakım ve onarımını yaptırmaları konusunda süre verildi.

KONTROL EDİLDİ
Kullanılması tehlikeli olduğu anlamına gelen kırmız etiketli 814 asansör bir süre sonra ikinci kez konunun uzmanlarınca kontrolden geçirildi. Bu kontrolde de 53 asansöre onay verilirken 761 asansör ise sınıfı geçemedi. Onaylanmayan asansörlerin eksikliklerinin en kısa zamanda giderilmesinin zorunlu olduğu, bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeleri istendi.

AĞUSTOS’A KADAR
Yetkililer, İzmit’te 1500’e yakın asansör olduğunu bunların tamamının yıllık kontrollerinin 10 Ağustos 2013 tarihine kadar tamamlanacağını söylediler. İzmit’teki asansörler, tıpkı otomobil, otobüs gibi araçlardaki benzer ruhsatlı olacak ve her yıl muayeneleri zorunlu olacak. Muayeneden geçemeyen asansörlerin kullanımı ise yasaklanacak.

25 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR