60 yaşından sonra ortaokulu dışarıdan bitirdi

İnsan azmederse her şeyi başarır. İşte gerçek bir hayat hikâyesi, kendi yaşantısında karşılaştığı tüm olumsuzlukları daha dünmüş gibi bizzat yaşayara...

İnsan azmederse her şeyi başarır. İşte gerçek bir hayat hikâyesi, kendi yaşantısında karşılaştığı tüm olumsuzlukları daha dünmüş gibi bizzat yaşayarak an be an hatırlayan, çocukken özlem duyduğu Okula gitmenin hazına ilkokuldan sonra varamayan şimdi 60 yaşında olan Vahit Tunçbilek, Okumaya olan sevgisi sayesinde azmetti ve başardı.

 

İlkokulu doğduğu Kırşehir’in Akpınar İlçesine bağlı Köşker köyünde bitiren fakat ailevi nedenlerden dolayı Okula devam edemeyen ara vermek durumunda kalan Vahit Tunçbilek, yıllar sonra bu özlemine kavuşmanın mutluluğunu biraz buruk olarak yaşıyor.

 

60 Yaşında ortaokul bitime belgesini dışarıdan okuyarak Açık Öğretim Ortaokuluna devam ederek tamamlayan Tunçbilek, hedefinin Açık Öğretim Liseyi bitirmek olduğunu belirtti. Yıllar sonra o içinde uhde olarak kalan okumanın çok önemli olduğunu hiç unutmayan Vahit Tunçbilek, "Yıllar öncesinde ilkokulu bitirip ortaokula gitmek istediğimde Rahmetli Babamın, ne yani okuyup ta Maraş’a Valimi olacaksın sözü hiç aklımdan çıkmadı.

 

Yıllar geçti içimdeki okuma sevdası beni yakıp kül etti, geceleri uykumda kendimi okula giderken görerek uyanışlarım, günlerce sürdü. Arkadaşlarım okula giderken onların arkasından gözyaşı dökmelerim fayda etmedi. Ne yaptıysan ne söylediysem bir türlü kabul görmedi. Ailemin o denemdeki maddi imkânsızlıkları ve acımasız hayat şartları maalesef bu hayalimi gerçekleştirmemem hep engel oldu.

 

1967-1968 döneminde İlkokulu bitirdikten sonra, okula ara vermek durumunda kaldım. İşte ondan sonra her gün Okumadan bir yere varılamayacağı gerçeğini yıllar geçtikçe anladım. Ve bir gün Açık Öğretim Ortaokulu gerçeğini öğrendim ve yeniden karar verdim. 60 yaşındaydım belki Babamın dediği gibi bu yaşta Maraş’a Vali olamayacağım ama sonunda okumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu doyasıya yaşamak istiyordum.

 

Karar verdim müracaat ettim ve 31 Ocak 2012 tarihinde kaydımı yaptırdım. Zaman su gibi akıp gitti ve sonunda 16 Haziran  2014 tarihinde Açık Öğretim Ortaokulu bitirme belgemi aldım. Bu başarımda şunu daha iyi idrak ettim. Okumanın yaşı yok. İşte bu inançla şimdi Açık Öğretim Liseyi bitirmek için çalışacağım ve inşaallah bunu da başaracağım, önce Allaha sonra kendime güveniyorum.

 

İnsanlar yaşadıkları sürece hedeflerinin peşinden koşmaya devam etmelidir. Tabiki her şeyin başı sağlık. Ben Vahit Tunçbilek olarak Sağlığım el verdiği ölçüde bu hayalimi gerçekleştirmek için çalışacağım, çaba sarf edeceğim, azmedeceğim ve başaracağım" dedi.

13 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR