18 bin öğrenciye teknolojik eğitim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı açtığı Bilgi Evleri ile Kocaeli’ni adeta eğitim ağı içine aldı. Bugüne kadar Kocael...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı açtığı Bilgi Evleri ile Kocaeli’ni adeta eğitim ağı içine aldı. Bugüne kadar Kocaeli’nin çeşitli ilçelerinde 11 adet bilgi evi açıldı. İlköğretim çağındaki çocukların okul sonrası eğitim ihtiyacını karşılayan Bilgi Evleri’nde toplam 18 bin kayıtlı öğrenci bulunuyor. 55 öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumlarında 200 bilgisayar, 25 Akıllı Tahta, 45 derslik, 11 kütüphane ve kulüp odası yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi “Her ilçeye Bir Bilgi Evi” hedef ile eğitime verdiği desteği önümüzdeki günlerde de devam ettirecek.
 
TEMİZ, KONFORLU GÜVENLİ EĞİTİM BİRİMLERİ
Okullarının ardından Bilgi Evi’ne gelen öğrenciler burada uzman eğitmenler tarafından karşılanıyor. Eğitmenleriyle günü değerlendiren öğrenciler daha sonra ödevlerini yapmaya başlıyor. Temiz, konforlu ve güvenli bir ortamda çalışan çocukların bu durumu ise en çok ailelerini memnun ediyor. Bilgi Evleri’nde eğitime yönelik her türlü eğitim araç ve gereç yer alıyor. Öğrenciler araştırma ve performans ödevlerini burada bulunan internet bölümünde gerçekleştiriyor, ödev çıktılarını ise ücretsiz alıyor.
 
AÇAKOCA BİLGİ EVİ İLE BAŞLADI
Büyükşehir, ilk Bilgi Evi’ni İzmit Doğu Kışla Parkı içindeki alanda açtı. “Akçakoca” adı verilen Bilgi Evi’ni, Derince Mehmet Akif Ersoy ile Başiskele İbni Sina Bilgi Ev’leri takip etti.
 
BİLGİ EVLERİ KERVANI BÜYÜDÜ
Buralarda alınan olumlu sonuçlar ve özellikle velilerden gelen yoğun talep üzerine yeni bilgi evleri için çalışmalar başlatıldı. Mayıs ayının sonunda Darıca Kazım Karabekir Bilgi Evi’ni hizmete açan Büyükşehir aynı hafta içinde Dilovası’nda Sezai Karakoç ve Mimar Sinan Bilgi Evleri’ni eğitimin hizmetine sundu.
 
BAYRAM SONRASI AÇILIŞ RÜZGÂRI
Geçtiğimiz Ramazan ayı boyunca yeni bilgi evlerinin inşa edileceği ilçe ve yerlerin tespiti yapıldı. Bayramın hemen ardından ise Bilgi Evleri ard arda açıldı.
 
ROMANLARA İKİ BİLGİ EVİ
Eğitime tartışmasız önemli katkısı olan Bilgi Evleri hizmetinde Romanlar unutulmadı. İlk olarak Roman vatandaşların sıklıkla yaşadığı Kireçocakları Taşvantepe Mahallesi’nde bir Bilgi evi açıldı. Gelen talep üzerine bu Bilgi Evi’ne Hz. Muhammed’in eşi Maria Anne’nin ismi verildi. Ardından Romanlar için bu defa Serdar Mahallesi’nde, mahalle ile aynı adı taşıyan ikinci bir bilgi evi hizmete sunuldu. Her iki mahalledeki açılışa katılan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Roman vatandaşlara “çocuklarınızı okutun, biz sizin yanınızdayız” mesajını vererek birgün bu Bilgi Evleri’nden geleceğin vali, belediye başkanı ve doktorlarının çıkacağına inandığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Derince’de Ertuğrul Gazi, Gölcük’te Barbaros Hayrettin Paşa ve son olarak Karamürsel’de Karamürsel Alp Bilgi Evi’ni açtı.
 
HERŞEY ÇOCUKLAR İÇİN
Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı 11 adet Bilgi Evi’nde toplam 55 öğretmen görev yapıyor. 200 bilgisayarın bulunduğu Bilgi Evleri’nde 25 Akıllı Tahta, 45 derslik, 11 kütüphane ile kulüp odası yer alıyor.
 
DEVAMSIZLIK TAKİP EDİLİYOR
Öğrenciler Bilgi Evleri’nde oluşturulan rehberlik birimi tarafından takip ediliyor. Devamsızlıklar belirlenerek, ailelere bilgi aktarılıyor. Eğitimin yanı sıra kulüp faaliyetlerinin yer aldığı Bilgi Evleri’nde öğrenci ve yakınlarına psikolojik rehberlik hizmeti veriliyor.

10 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR