Çöp fabrikası için imza atıldı, Toltar karşı çıktı

Büyükşehir Belediyesi tarafından katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi yapılması gayesiyle ormanlık alandan yer tahsis edilmesi için istenen...

Büyükşehir Belediyesi tarafından katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi yapılması gayesiyle ormanlık alandan yer tahsis edilmesi için istenen izne Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından olumlu yanıt verildi. Bakan Eroğlu, Dilovası’na bağlı Çerkeşli Köyü’nde orman arazisi statüsünde yer alan 1 milyon 518 bin 891 metrekarelik arazi için izin verdiğini söyledi.

 

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ

Eroğlu açıklamasında, Dilovası’ndaki söz konusu araziye kamu yararı olduğu için sadece katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisi yapılması şartıyla müsaade verildiğini, bu maksadın dışında herhangi bir tesis yapılamayacağını söyledi.

 

“DESTEK VERİYORUZ”

Gerek Orman Kanunu gerekse de mevzuatlar çerçevesinde belediyelere bu konuda destek verdiklerini söyleyen Bakan Veysel Eroğlu, katı atık bertaraf ve düzenli depolama tesisleri ile şehirlerin vahşi depolamadan modern depolama sistemine geçtiğini ve geçmişte çöp dağlarının oluştuğu şehirlerin günümüzde tertemiz görüntüye kavuştuğunu belirtti.

 

"BİZİM İÇİN ÖNCELİK MİLLETTİR"

Öte yandan Bakan Eroğlu’nun bu açıklamalarına rağmen Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, söz konusu projenin ilçelerinde yapılmayacağını söyledi. Bu konuda bakanlık ve Büyükşehir düzeyinde girişimlerinin sürdüğünü kaydeden Başkan Toltar, halkın talebinin kendileri için daha önemli olduğunu dile getirdi.

 

"TESİSİ YAPTIRMAYACAĞIZ"

Tesisin Dilovası dışında yapılacağını dile getiren Toltar, açıklamasında, “Halkımız böyle bir tesisin ilçelerinde yapılmasını istemiyor. Biz de ilçe halkının bu talebini gerekli birimlere, yetkili kişilere aktardık. Yaptığımız uyarılarımız neticesinde tesisin burada yapılmayacağı belirtildi. Dilovası’na bu tesisi yaptırmayacağız” dedi.

08 Nisan 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR