Baro, taşocağı için bilgi istedi

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, Maşukiye’de yapılmak istenenh taşocağıyla ilgili Valilik ve bakanlıklardan bilgi talebinde bulunduklarını, gel...

BÜYÜT

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, Maşukiye’de yapılmak istenenh taşocağıyla ilgili Valilik ve bakanlıklardan bilgi talebinde bulunduklarını, gelecek bilgilere göre taşocağına karşı yasal süreci başlatacaklarını söyledi

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, Maşukiye’de açılmak istenen taşocağıyla ilgili bilgi edinme başvurusu yaptıklarını söyledi. Solakoğlu şu açıklamayı yaptı; “ 27 Aralık 2012 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında; Maşukiye’ de taş ocağı açılması isteğinden vazgeçilmesini, kentimizi yönetenler başta olmak üzere tüm Kocaeli’ lerin kentimizin doğasına ve suyuna sahip çıkması istenerek, Maşukiye’ de taş ocağı açılmasına yönelik işlemlerin devam etmesi halinde Avukatlık Kanunu’ nun 76. maddesinin Barolara verdiği insan haklarını korumak görev ve yetkisiyle yasal mücadele başlatacağımız belirtilmiştir.
SÜREC NE AŞAMADA?

Aradan geçen sürede Maşukiye’ de taş ocağı açılmasına yönelik sürecin devam ettirildiği görülmekte, ancak sürecin ne aşamada olduğu bilinmemektedir. Bu anlamda 17 Ocak 2013 tarihinde, Çevre ve Orman Bakanlığı’ na, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ na ve Kocaeli Valiliği’ ne başvurularak taş ocağı ile ilgili yasal prosedür hakkında Bilgi Edinme Kanunu’na göre bilgi verilmesi talep edilmiştir. Bakanlıklar ve Kocaeli Valiliği’nden gelecek bilgilere göre Maşukiye’ de açılmak istenen taş ocağına karşı yasal süreci başlatacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

BAŞVURU YAPILDI
Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, Valilik ve bakanlıklara şu yazıyı yazdı;
VALİLİK MAKAMI’ NA-KOCAELİ


KONU: TCDD Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen, Ankara – İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren Projesi’ nin, Gebze - Köseköy Hattı’ nın yapımı hakkında Bilgi Edinme Yasasının 4. maddesi gereğince bilgi verilmesi talebimizdir.
TCDD Genel Müdürlüğü tarafından, Ankara – İstanbul Arası Yüksek Hızlı Tren Projesi gerçekleştirilmektedir. Proje kapsamında, Yüksek Hızlı Tren Hattı’ nın, Gebze - Köseköy arasındaki yaklaşık 60 km’lik güzergâhının yapım çalışmalarına başlanılmıştır.
Yüksek Hızlı Tren Hattı’ nın yapımı için ihtiyaç duyulan taş ve mıcırın Kartepe İlçesi Maşukiye Bölgesi’ nde açılacak taş ocağından temin edileceği bilgisi kamuoyu ile paylaşılmıştır.
Ankara – İstanbul arası “Yüksek Hızlı Tren” Projesi kapsamında yapılan Gebze – Köseköy arasındaki Yüksek Hızlı Tren Hattı’ nın, yaklaşık 60 km’lik güzergâhı ile ilgili olarak ;

1-) Yüksek Hızlı Tren hattının yapımı için ihtiyaç duyulan taş ve mıcır, Kartepe İlçesi, Maşukiye Bölgesi’ nde açılacak taş ocağından mı temin edilecektir? Eğer, buradan temin edilecekse, bunun yasal, coğrafi ve teknik gerekçesi nedir?
2-) Yüksek Hızlı Tren hattının yapımı için ihtiyaç duyulan taş ve mıcır, Kartepe İlçesi, Maşukiye Bölgesi’ nde açılacak taş ocağından temin edilecek ise;
a-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden ruhsatı alınmış mıdır?
b-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden işletme ruhsatı alınmış mıdır?
c-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili maden işletme izni alınmış mıdır?
d-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili “gayri sıhhi müessese açma ruhsatı” alınmış mıdır?
Söz konusu ruhsatlar alınmış ise kimin adına alınmıştır? Ruhsat örneklerinin tarafımıza verilmesini talep ederiz.
e-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili; atık depolama izni (Çevre ve Orman Bakanlığı), ön emisyon ve emisyon izinleri (Sağlık Bakanlığı), yer seçimi izni, (Sağlık Bakanlığı), tesis izni (Sağlık Bakanlığı), açılma izni (Sağlık Bakanlığı), Kültür Bakanlığı olumlu görüşü, işyeri bildirimi, imar izni, inşaat izni, patlayıcı madde depo inşaat izni (İçişleri Bakanlığı- Bayındırlık Bakanlığı), patlayıcı madde satın alma ve kullanma ruhsatı (İçişleri Bakanlığı) alınmış mıdır? Söz konusu izinler alınmış ise kimin adına alınmıştır? İzin belgesi örneklerinin tarafımıza verilmesini talep ederiz.
f-)Söz konusu taş ocağı ile ilgili, Maden Kanunu’ nun 7. maddesi kapsamında değerlendirme yapılmış mıdır? “ÇED gereklidir” ya da “ÇED gerekli değildir” kararı verilmiş midir?
g-)“ÇED gerekli değildir” kararı verilmiş ise, hangi yasal, coğrafi ve teknik şartlar ile verilmiştir?
h-)“ÇED gereklidir” kararı verilmiş ise;
• Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği çerçevesindeki işlemler yapılmış mıdır, yapılmaya başlanmış mıdır, hangi aşamadadır?
• Halkın katılım toplantısı yapılmış mıdır, ne zaman yapılmıştır, halkın katılımı sağlanmış mıdır, yapılmamış ise ne zaman yapılacaktır?
• ÇED raporu hazırlanmış mıdır?
Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorulara, Bilgi Edinme Kanunu’ nun 10. , 11. ve 12. maddeleri ve Avukatlık Kanunu’ nun 76. maddesi gereğince yazılı ve ilgili belgeler eklenerek cevaplandırılmasını arz ve talep ederim. Saygılarımla.”

18 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR