Haydar Akar, kamyoncu esnafına verdiği sözü unutmadı

Kamyoncu esnafının sorunlarını Meclis’te dile getireceğine dair söz veren Akar, önceki gün konu hakkında yaşanan sorunların çözümünü de içeren kanun...

Kamyoncu esnafının sorunlarını Meclis’te dile getireceğine dair söz veren Akar, önceki gün konu hakkında yaşanan sorunların çözümünü de içeren kanun teklifi Meclis’e sundu.

 

YASAL DÜZENLEME ŞART

Akar, kanun teklifinin gerekçesinde ülkemizde taşımacılık yapan 400 bin kamyoncu esnafın bulunduğuna dikkati çekerek, zaten zor geçinebilen kamyoncu esnafının, yönetmeliğin yarattığı yüklerle boğuşmak zorunda kaldığını belirtti. Akar, yetki belgelerindeki geçerlilik süresinin uzatılmasının gerekliliğine değinerek, yurt dışı taşımacılığı yapan ve bu yetki belgesine sahip olanların yurt içi taşımacılığı yapmasının uygun olmadığını belirtti.

 

PLAKALARA SINIRLAMA

CHP Milletvekili Akar; taksi, dolmuş ve minibüslerde uygulanan plaka sınırlaması ve bedelinin zor şartlarda çalışan kamyoncu esnaf içinde geçerli olması gerektiğinin altını çizerek; yurt içi taşımacılıkta aranan asgari taşıma kapasitesi şartının kaldırılmasını öngören teklifte,  ayrıca, yetki belgesinin geçerlilik süresi dolmuş olup ilgili mevzuatta belirtilen sürelerde yetki belgelerini yenilemeyenler için, 60 gün içerisinde yazılı olarak başvurmaları gerektiği belirtildi.

 

MOTORİNDE İNDİRİM İSTENDİ

Akar’ın teklifi ile ticari araçlarda kullanılan benzin, motorin ve LPG yakıtları üzerinden alınan ÖTV oranının yüzde 50 oranında, yolcu ve yük taşımacılığı yapan ticari araçların kullandığı motorin üzerinden alınan ÖTV'nin de yüzde 60 oranında indirim yapılması öngörülüyor. Şoför esnafını sevindirecek olan teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

27 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR