Vatandaş 10 gündür fosseptikte yüzüyor

Kandıra İlçesi’ne bağlı Kerpe ve Kovanağzı plajlarında 23 Temmuz tarihinde Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından numuneler alındı ve incelemeler y...

BÜYÜT

Kandıra İlçesi’ne bağlı Kerpe ve Kovanağzı plajlarında 23 Temmuz tarihinde Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından numuneler alındı ve incelemeler yapıldı. Tahlil sonuçlarında göre Kerpe ve Kovanağzı plajlarında fosseptiklerde bulunan hastalıklı bakteriler var

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yıl Kandıra sahillerinde başlatmış olduğu alt yapı ve üst yapı çalışmaları yaz sezonunda da devam ediyor. Çalışmaların sürdüğü şu günlerde plajlarda ciddi oranda kirlilik oluşuyor. Yağmurlu havalarda adeta deniz, dere gibi çamurlu sularla doluyor, plajların rengini değiştiriyor, çevreye ağır kokular saçıyor. Bu durumu dikkate alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Kandıra sahillerinde bir dizi incelemelerde bulundu.
PLAJLAR KAPATILABİLİR
Yetkililer Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız ve Kerpe plajlarında yaptıkları düzenli incelmeleri geçtiğimiz hafta ilgili laboratuarlara iletti. Bugüne kadar her zaman temizliği ile anılan Kandıra sahilleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin plajlardaki çalışmaları sonrasında kullanılamaz hale geldi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün internet sitesinde yapılan ölçümlerin sonuçları açıklandı.
KİRLİLİK SEBEBİ
YANLIŞ PROJE Mİ?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri plajların tam ortasında bulunan yağmur suyu kanallarının aşırı kirlendiğini, müdahale edilmezse plajların kapatılabileceğini ifade etti. Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerinin tahlil için numune aldıkları denizin, Büyükşehir Belediyesi’nin yanlış projesi sonrasında kirlendiği öne sürülürken, 10 gün önce yayımlanan bilgiye göre Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü resmi internet sitesinde deniz suyu numune sonuçlarında Kerpe ve Kovanağzı plajlarında aşırı derecede kirlilik olduğu tespit edildi.
NORMAL DEĞERLERİN
ÇOK ÜZERİNDE KİRLİLİK
23 Temmuz tarihinde yapılan ölçüm sonuçlarına göre Kerpe ve Kovanağzı denize girilemeyecek derecede kirli çıktı. Yapılan ölçümler sonucunda normal düzeyi 200’ün altında olması gereken Fekal Koliform, Kerpe’de 3000 olarak ölçülürken Kovanağzı’nda ise 2000 olarak kayıtlara geçti. Sahillerin kullanılamaz hale gelmesinde yağmur sularının plajlara verilmesinin önemli rol oynadığı öğrenilirken, sahillerde çalışmaları yürüten inşaat mühendisi yağmur sularının kot farkı nedeni ile plajlara verildiğini öne sürdü.
PLAJ YÜZME AMAÇLI KULLANILAMAZ!
Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü resmi internet sitesinde Kerpe ve Kovanağzı plajları için “Plaj yüzme amaçlı kullanılamaz” ibaresi kullanılırken ne Kandıra Belediyesi ne de Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili vatandaşı uyarıcı hiçbir tedbir almadı. Hatırlanacağı gibi birkaç hafta önce Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Kerpe Sahili’nde çeşitli incelemelerde bulunmuş, sahilde bulunan kayaları temizlemiş ve Kerpe sahilinde saatlerce yüzmüştü. Yaşanan gelişmelerden sonra Karaosmanoğlu’nun yeniden Kerpe Sahili’nde yüzüp yüzemeyeceği merak ediliyor. Kendilerine hiçbir uyarıda bulunmayan belediye yetkililerine ise vatandaş isyan ediyor.

Fekal Koliform nedir?

İnsanların ve hayvanların bağırsaklarında bulunan bakteri grubu; bu organizmaların çevre sularındaki varlığı, hastalık yapan organizmaların da bu sularda varlığının işareti olarak kabul edilmektedir.
Kaynak: “Çevre Terimleri Sözlüğü”, Çevre ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Web Sitesi

03 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR