Türk Eğitim Sen, müdür yardımcılığı için kurs açtı

Türk Eğitim-Sen Şube Sekreteri Yaşar Şanlı önceki akşam sendika binasında yaptığı açıklamada, müdür yardımcılığı sınavı için hazırlık kursu açtıkların...

BÜYÜT

Türk Eğitim-Sen Şube Sekreteri Yaşar Şanlı önceki akşam sendika binasında yaptığı açıklamada, müdür yardımcılığı sınavı için hazırlık kursu açtıklarını duyurdu. Eğitim sorunlarına da dikkat çeken Şanlı, ücretli öğretmenliğin çözüm olamayacağını söyledi.

Türk Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 Nolu Şubesi, ekim ayı başında yapılacak olan müdür yardımcılığı sınavlarına hazırlık amacıyla kendi bünyesinde kurs açıyor. Konuyla ilgili olarak önceki akşam Şube Başkanı Süleyman Pekin ve Sosyal İşler Sekreteri Fatma Gülşen ile birlikte basın açıklaması yapan Şube Sekreteri Yaşar Şanlı, hazırlık kursu hakkında bilgi verdi. Kurslar 12 Eylül ile 30 Eylül tarihleri arasında, hafta içi her akşam saat 19.00-21.30 arasında İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Toplantı Salonu’nda yapılacak.

BİLGİLER VERDİ
Kurs hocaları hem üniversiteden, hem okul müdürlerinden hem de eğitim denetçilerinden alanlarında en uzman kişiler olarak seçildi. Program tablosu, ders ve hoca isimleri, gün ve saatleri www.teskocaeli.com adlı sitede ayrıca ilan edilecek. Yöneticilik kursuna başvurular 9 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar yapılabilecek. Okulların açıldığı bir zamanda okul yöneticilerinin yerlerinin değiştirilmesinin eğitim üzerinde olumsu etkileri olacağına dikkat çeken Şanlı, müdür ve müdür yardımcıları ile ilgili zorunlu yer değiştirme uygulamasının fiilen tercihlere açıldığını söyledi.

ZAMANLAMA HATASI
Şanlı, “Çok kötü bir zamanlama ile okulların açıldığı haftalarda idarecilerin yer değiştirmesi en çok eğitimi ve öğrencileri etkileyecek. Hatta bazı okulların tüm idarecileri aynı anda gitmiş ve yerlerine tamamen yepyeni idareciler gelmiş olacak. Onların birbirleriyle uyum sağlaması ve okula alışması bile en az 6 ay sürer. Yani önümüzdeki yıl için başarısızlığın mazereti şimdiden hazır. Okul onarım ve inşaatlarını yazın yapmayıp da eğitim-öğretim yılını sarkıtan, bir rotasyon uygulamasını bile zamanında, adaletle ve kademeli olarak yapamayan Milli Eğitim herhalde ülke genelinde eğitimde bir adım daha iyi gitmenin hesabında değil” dedi.

ÇÖZÜM OLAMAZ
Açığın ücretli öğretmenler aracılığıyla kapatılmaya çalışılmasının bir çözül olmayacağını dile getiren Şanlı, “Binlerce öğretmen açığı yine ücretli öğretmenlerin sırtında yarım-yamalak kapatılmaya çalışılacak. Kadrolu atanmayı bekleyen hep bir başka baharı bekleyecek. Sizin rotasyon uygulamanızdan dolayı kaç idareci daha şimdiden istifa etti? Milli Eğitim’deki bu pervasızlık, eğitime pedagojik hassasiyetle yaklaşmayan zihniyet devam ettikçe çıtamız her yıl daha da aşağıya düşecektir. Eğitimde yeni teknolojilere değil işin ruhuna nüfuz edebilecek yaklaşımlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

07 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR