Siyasal Grubu ve Bal-Türk “Irak Türkmenlerini” gündeme taşıdı

Bu konuda Türkmeneli Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Beyatlı Balkan Kültür Evi’nde konuk edildi. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanı...

BÜYÜT

Bu konuda Türkmeneli Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Beyatlı Balkan Kültür Evi’nde konuk edildi.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu ve yöneticileri ile Siyasal Mezunları Kocaeli Grubu Dönem Başkanı Ömer Gezer ve grup mensupları söyleşiye büyük ilgi gösterdi.

 

OSMANLI’DAN AYRILDIĞINDAN BU YANA IRAK TÜRKMENLERİNİN DURUMU

Siyasal Grubu Başkanı Gezer’in takdiminin ardından Irak Türkmenlerinin durumu hakkında bilgi veren Beyatlı, Ülkede hiçbir zaman sağlıklı nüfus sayımı yapılmadığını söyledi. Saddam Döneminde yapılan nüfus sayımlarında kartlarda iki milliyet seçeneği olduğunu, bunların da Arab veya Kürt olduğunu ifade etti. Beyatlı, “sayıma gelen memur Türkmenleri saydıktan sonra kafasına göre Arab veya Kürt olarak işaretliyordu. Diğer bir ifade ile Türkmenler Irak devleti kurulduğundan bu yana daima ayrımcılığa tabi tutuldular.

 

KUZEY IRAK İÇERİSİNDEKİ YAPIDA TÜRKMENLER

Saddam döneminden sonra oluşan yeni yapı içerisinde de Türkmenlere dair ayrımcılığın devam ettiğini, hakim güç olan ABD ve Batılıların yaptıkları tüm formülasyonlarda Türkmenlerin yok sayıldığını ifade eden Beyatlı, “Anayasada bizlere yer vermediler. Bunun ötesinde gündelik hayatta daima ayrımcılığa tabi tutuluyoruz. Gençlerimiz tahsilli olduğu halde iş bulma konusunda dışlanıyor. Ekonomik ilişkilerde de başat rol oynamamızın önüne engeller çıkarılıyor. Kerkük’ün nüfus ve tapu kayıtları yakıldı. Burada iyi bir niyet yok. Kürt nüfus taşınıyor, Kerkük’e. Türkiye bizim güvendiğimiz tek ülke, başka güveneceğimiz bir ülke yok” dedi.

Söyleşinin soru cevap bölümü de katılımcılar tarafından çok iyi bir şekilde değerlendirildi. Sorular veya düşünceler karşılıklı olarak paylaşıldı. Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu da yaptığı katkıda “Kemal Bey’in Irak Türkmenleri ile ilgili anlattıkları, coğrafya uzak ama Bulgaristan Türklerinin durumuna çok benziyor” dedi.

 

BEYATLI’YA PLAKET

Program sonunda birlikte fotoğraf çekilirken, Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Beyatlı’ya Siyasal Grubu Başkanı Gezer tarafından grup mensubu Ahmet Şahin’in çektiği fotoğraf hediye edildi.

28 Kasım 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR