Kuban Bayramı’nda kesiklere dikkat

Kurban Bayramı’nda kesik vakaları daha fazla yaşanıyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, Kurban Bayramı’nda sıklıkla rastlanılan ancak pek önemsenmey...

BÜYÜT

Kurban Bayramı’nda kesik vakaları daha fazla yaşanıyor. Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, Kurban Bayramı’nda sıklıkla rastlanılan ancak pek önemsenmeyen kesiklerle ilgili yapılabilecekler konusunda bilgi veriyor ve uyarıyor.

 

Bir yeriniz kesildiğinde kan kaybı olmamasına dikkat edilmelidir. Ciddi kan kaybı olan kesiklerde, kanamanın kanayan yerin üzerine bastırarak durdurulması gerekiyor. Yüzük ve kol saati gibi aksesuarlar çıkarıldıktan sonra, el kalp seviyesinde tutulmalı ve eklemleri aşırı bükülmeden uygun pozisyonda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Sızıntı tarzında bir kanama olduğu fark edildiğinde, kanayan kısım kalp hizasından yukarıya gelecek şekilde kaldırılarak, kanama belli oranda azaltılabilir.

 

Enfeksiyonlara dikkat

Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları kesikler nedeniyle oluşabilecek enfeksiyonlara da dikkat etmek gerektiğini hatırlatıyor ve enfeksiyon riskini azaltmak için yapılabilecekleri açıklıyor. Kesiklerin, yani açık yaraların, enfeksiyon olmaması için iyice temizlenmesi gerekiyor. Kesiğin üzeri kirlenmişse sabunlu suyla veya temiz bezle yıkanması ve yara içinde olabilecek hayvan tüyü, kum parçası gibi yabancı cisimlerin çıkarılması önem taşıyor. Ancak bu yapılırken yarayı çok zedelemeden temizlemek gerekiyor, aksi takdirde kanama artabiliyor.

 

Dikiş için zamana karşı yarışıyorsunuz

Ancak kesik derinse, dikiş atılabilmesi için zaman kaybedilmemeli, çünkü derin bir kesiğe belli bir zaman geçtikten sonra dikiş atılması mümkün olmuyor. Bunun yanı sıra derin kesiklerin, tendon, kas ve sinir gibi dokulara zarar verme riski de bulunuyor. Böyle bir durumda çok kısa sürede müdahale edilmezse, kesiğin oluştuğu bölgede hareket kısıtlılığı, uyuşma, hissizlik gibi geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu yüzden ciddi ve derin kesiklerde hiç zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi önem taşıyor.

 

Kurban Bayramı’nda en sık karşılaşılan kesiklerden birinin parmak gibi uzuvların kopması ile sonuçlandığını hatırlatan Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları, kopan uzvun dikilmesinde başarılı olunabilmesi için kopan parçanın zamanında ve doğru bir şekilde hastaneye götürülmesi gerektiğini söylüyor. Böyle bir durumda panik yapmak yerine, kopmuş parça temiz su ile yıkanmalı, ıslak temiz bir bezle sarılmalı ve su geçirmez bir torbaya konulmalıdır. Bu torbanın buz üzerine yerleştirilerek hastayla birlikte hastaneye götürülmesi gerekiyor. Kopma seviyesi vücuda ne kadar yakınsa, yerine dikme öncesinde geçecek süre o kadar kısa olmalıdır. Bu nedenle zamana karşı yarışılan böyle durumlarda, çok hızlı hareket etmek hastanın sağlığı açısından önem taşıyor.

03 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR