“Değişim ve dönüşüm şart”

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için adı geçen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt “AKP kadroları yoruldu” dediCHP milletvekili, Kocae...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için adı geçen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt “AKP kadroları yoruldu” dedi

CHP milletvekili, Kocaelili işadamı, adı Kocaeli Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için geçen Ensar Öğüt, Kocaeli’nin hem değişime hem de dönüşüme ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Bu kentte artık değişime ihtiyaç var. Değişim olmalı ki, dönüşüm de olsun. Çünkü bugün Kocaeli hem kaynak, hem borç, planlama, hem hizmet, hem beyin fırtınası bakımından tıkanmıştır. AKP kadroları yoruldu. Artık bundan ilerisi yok, herkesin bunu görmesi lazım” dedi.

ÖMÜR BOYU AKP OLSA DA DEĞİŞEN BİR ŞEY OLAMAZ
Kocaeli’nin çeşitli ilçelerinde taziye ziyaretlerinde bulunan ve düğün törenlerine katılan Öğüt, gazetecilerin ve vatandaşların Kocaeli Büyükşehir adaylığı ve Kocaeli için neler yapmak istediğine ilişkin sürekli soruların muhatabı oldu. Öğüt, bir anlamda aday olduğunda zorlu bir yarışa sahne olacağının ipuçlarını veren çarpıcı tahlillerde bulundu. Öğüt, açıklamasında şunları söyledi: “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetimi heyecanını yitirdi. On yılda hizmet heyecanı, hizmet şevki, enerji azaldı. Kadrolar yoruldu. Bilimsel olarak da, teknik olarak da, mantık olarak da bu böyledir. Zorlamanın anlamı yok. Ömür boyu Belediye Başkanlığı yapsanız da değişen bir şey olmaz. Sayın Karaosmanoğlu’nun iyi bir insan olması bir şey değiştirmez. Üzülerek ifade edeyim ki, başkanın çabalarına rağmen Kocaeli Büyükşehir belediyesi kısır döngü içinde patinaj yapıyor. Kendini yenileyemiyor. Ne kadar zorlarsanız zorlayın, Kocaeli bu kamburdan kurtulmadan asla yeni bir atılım yapamaz. Kentin nefes alması ve geleceğe hazırlanması için CHP’nin yapacağı kan değişimine ihtiyaç var ”.

DÜNYANIN EN FAZLA GELİRİNE SAHİBİZ AMA…
On yılın ortalama insan ömrünün altıda biri olduğuna dikkat çeken Öğüt, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu zaman dilimine sığdırdığı ne bir barajı, ne bir çöp fabrikası, ne bir doğalgazı var. Yapılacak olsaydı bu zamana kadar yapılırdı. Kapasite bu. CHP proje yaptı. Onlar da on yılda ancak bunu geliştirdi. Elbette biraz da hizmet yaptılar. Hiçbir şey yapmadılar demek de haksızlık olur. Ama dünyanın en fazla gelirlerine sahip bir kent bugün böyle mi olmalıydı? Hayır. İnsandan ömür, kentten zaman, devletten para gitti ama Kocaeli hemen hemen aynı” dedi.

GELECEĞE MİRAS BIRAKACAK NEYİNİZ VAR?
Ensar Öğüt, “Bir metro, bir teleferik bile yapamadınız, ulaşım sorununu bile çözmediniz. Hiçbir bölgeyi gerilikten kurtaramadınız. Bölgeler arasında dengeli bir gelişme, kentleşme ve bütünleşme sağlayamadınız. Bir ulaşım, bir otopark sorununu dahi çözemediniz. Kentin elli, 100 yıl ötesine miras bırakacak bir planlama ve proje yok. Kocaeli’nin örnek gösterilecek neyi var? Övünülecek, parmakla gösterilecek ne var? O halde hâlâ yönetmek ısrarı niye? Elbette demokratik bir hak ama artık yürütemiyorsunuz, size de, bu kente de yazık” şeklinde konuştu.

YOL YAP, ÇÖP TOPLA HİZMET DEĞİL…
Yöneticilerin başarısızlıklarına rağmen, koltuklara yapışmaması gerektiğini ifade eden Öğüt, “Kocaeli artık, dünya kenti olmak zorunda. Bir kaç üst geçit, asfalt yol ve çöplerinin alındığı bir kent olmaktan çıkması lazım. Denize girebiliyoruz diye komik sevinme ve komik propagandalardan kurtulması lazım. Esnaflar arasında ayrım yapmaktan uzaklaşması lazım. Abartılı reklam belediyeciliğinden kaçınmak gerek” şeklinde konuştu.

YANDAŞ SİSTEMİNE SON VERECEĞİZ
Milletvekili Öğüt, görev verildiği takdirde ve kazanmaları durumunda Kocaeli’de yepyeni bir proje dönemi başlayacağını ifade ederek, “Biz taklit dönemini bitireceğiz. Kendi kendimize övündüğümüz değil, kentin övündüğü projelere imza atacağız. Tıpkı Eskişehir gibi. Ondandan öte… Bir dünya kentinde ne varsa onu planlayacağız. Sözde değil, gerçek bir kent yaratacağız. Bunun için kaynaklar yeterli. Elbette bunları kentin tüm dinamiklerini yönetime katarak yapacağız. Yandaş sitemine son verecek, çözüm ortaklığına yöneleceğiz. İhalede, işe alımda, pazarlamada, hizmet sunumunda siyasi kimlik işe karışmayacak” dedi.

18 Ağustos 2013 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR