Gölcük dünya kültürüne ev sahipliği yaptı

Dünyanın her yerinde farklı anlamları olan, pek çok farklı ihtiyaç ve amaç doğrultusunda doğmuş olan kırkyama sanatı, farklı yapım teknikleri ile orta...

BÜYÜT

Dünyanın her yerinde farklı anlamları olan, pek çok farklı ihtiyaç ve amaç doğrultusunda doğmuş olan kırkyama sanatı, farklı yapım teknikleri ile ortaya çıkarak yörenin özelliklerini de üzerinde barındırarak adeta tarihe tanıklık etmektedir. Kültüre ve sanata değer veren, geliştirilmesi için her türlü çalışmaları yürütülen Gölcük’te kırkyama konusunda 6-7-8 Eylül 2013 tarihleri arasında 4. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivali gerçekleştirildi. Festivalde kırkyama hakkında her türlü bilgi ve beceri paylaşımı yapılması gelenekselleştirilmektedir. 180 Türk ve 6 farklı ülkeden 9 yabancı kırkyama ustasının katıldığı festival; Gölcük Değirmendere’yi 2010 yılından itibaren yine bu yılda Çınarlık meydanında 3 gün süren bir şenlik alanına dönüştürdü. Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Festival süresince Sanatçıları stantlarında ziyaret edip örnek ev sahipliğini bir kez daha gösterdi.
SERGİLER AÇILDI
Yurt dışından ve ülkemizin tüm bölgelerinden seçkin ustaların katıldığı dev şenlik kapsamında; Konuyla ilgili teknik seminerler, katılımcı ülkelerin özel gösterileri,15 adet sokak atölye çalışmaları - Açık hava sergileri (günlük), Gölcük Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışma sergileri, Yabancı ekiplerden kırkyama teknik atölye çalışmaları, Bölgemize ve ülkemize özgü geleneksel tatların paylaşımı, Osmanlı Mutfağı, Uluslararası “Tüm inançlarda nazar” Sergisi, 4+1 Sergileri (Şehirdeki sanat galerilerinde farklı sergiler), Üçlü Caz Konseri, Müzik dinletileri ve 2013 Kırkyama, Foto-maraton yarışması gerçekleştirildi. Festivale; Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, ABD, Benin, Nijerya, Özbekistan ve KKTC’den kırkyama ustaları katıldı.
KÜLTÜREL MİRAS
Şenlik programının son gününde 2013 Kırk yama Foto Maraton yarışmasında derece alan fotoğrafçılara teşekkür belgeleri Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş tarafından takdim edildi. Başkan Ellibeş tören öncesinde kısa bir konuşma yaparak, “Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesinin 10. Yılını kutladığımız 2013, Geleneksel el sanatlarımızdan biri olan kırkyama ile böylesi güzel görsel şölenin 4. yılını kutlamaktan ötürü büyük bir mutluluk yaşamakta ve onur duymaktayım. Gölcük Belediyesi, ulusal ve uluslararası alanda, sanata saygı duyan şehirlerden biri olma hedefi doğrultusunda sağlam adımlarla yürümektedir. Dünya Kültürünü ileriki yıllarda da Gölcük’te ağırlamaya devam edeceğiz. Katılımlarından dolayı tüm kırkyama ustalarımıza, stant açan firmalarımıza, şenliğimize gösterdikleri ilgilerden dolayı vatandaşlarımıza, emek vererek, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Törende Belediye Başkan Yardımcıları İbrahim Tektaş, Mehmet Olgun, Belediye Meclis Üyesi Hasan Yaman, Değirmendere mahalle muhtarları, Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği, Değirmendere Fotoğraf Sanatı Derneği, yönetim kurulu ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş hazır bulundu.
Konuşmanın ardından Çınarlık Meydanında Sanatevi önünde ödül töreni düzenlendi. Ödülleri Başkan Ellibeş takdim etti.
2013 Fotomaraton’da Başarı Ödülü Kazananlar;
Aytül Akbaş,
Sema Ulubir,
Nihal Gamzedemir.

Fotomaraton’da “Sergileme” Ödülü Kazananlar;
Aytül Akbaş (3),
Nebiye Azak (2),
Ece Yüksel (3),
Abdurrahman Balçık,
Nihal Özdemir (2),
Ayşe Erkaya,
Sevgi Özbağ,
Aykut Özdemir (2),
Berrin Ökmen,
İ. Cengiz Girit,
Zafer Kanpara,
Ela Yüzüak (2),
Hamdi Önel (2),
Hüseyin Tekin.

09 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR