Çinkonun en doğal ve faydalı şekli kaya tuzunda bulunuyor

"Soğuk algınlığında çinko pastilleri ve çinko içeren ilaçlar kullanılması çok yaygın. Uzun yıllar bilim insanları çinko üzerinde araştırmalar yapmışla...

"Soğuk algınlığında çinko pastilleri ve çinko içeren ilaçlar kullanılması çok yaygın. Uzun yıllar bilim insanları çinko üzerinde araştırmalar yapmışlar ve çelişkili sonuçlar bulunmuş. Bazı çalışmalar sonucu çinko işe yarıyor denmiş bazı çalışmalarsa işe yaramadığı sonucuna varmış.
Bu konuda son yapılan çalışma ise tüm yayınlanmış araştırmalar üzerine bir meta analiz olmuş. Araştırmacılar, çinkonun cinsi, hangi formda kullanıldığı, dozu gibi çalışmanın sonucunu etkileyebilecek faktörlere bakmışlar.
Sonuç olarak, soğuk algınlıklarında bazı çinko türlerinin, özellikle de iki türünün etkili olabileceğini belirtiyorlar. En etkili türü çinko asetat, soğuk algınlığı süresini yarı yarıya kısaltıyor. Çinko asetat kadar olmasa da çinko glikonat da etkili. Diğer türler soğuk algınlığıyla mücadelede etkili değil.
Çinko asetat ve çinko glikonat türlerinin etkili olup diğerlerinin olmamasının nedeni bu türlerin çinkoyu pozitif yüklü iyon şeklinde açığa çıkarmasıdır. Çinkonun soğuk algınlığını iyileştirip iyileştirmeyeceği iyonik formuna bağlıdır. Çinko asetat çinkonun %100'ünü iyonik formda açığa çıkarır. 
Çinkonun soğuk algınlığı tedavisinde etkili olabilmesi için virüslerin 20 dakika çinkoya maruz kalması gerekmektedir. O nedenle hap, şurup veya spray şeklinde alınması etkili değildir. Pastil şeklinde yavaş yavaş çinko salınımı yapan formlar etkili olabiliyor."
Kaya tuzunun içinde çinko bulunuyor ve iyonik olarak açığa çıkıyor. Prof. Dr. Canan Karatay soğuk algınlığında, boğaz ağrısında kaya tuzunun suda eritilmesiyle hazırlanacak çözeltiyle gargara yapılması ve buruna çekilmesini önerir. Bunun nedeni yukarıdaki çalışmayı okuyunca daha iyi anlaşılıyor. 
 

Özet çeviri: Nurçin Çağlar
Sağlıklı Yaşıyoruz
Kaynak: 
http://www.advancedbionutritionals.com/Products/Advanced-Zinc-Lozenges.htm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR