KEM-DER oda yolunda

Emlakçılar tarafından hazırlanan yasa tasarısı TBMM’ne gönderiliyor. KEMDER Başkanı Alpay Hacıoğlu, 14 Mart Cumartesi günü emlak yasası kanunu hakkın...

Emlakçılar tarafından hazırlanan yasa tasarısı TBMM’ne gönderiliyor. KEMDER Başkanı Alpay Hacıoğlu, 14 Mart Cumartesi günü emlak yasası kanunu hakkında bilgilendirme semineri yapıyoruz.

 

Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEMDER) Başkanı Alpay Hacıoğlu, dernek binasında düzenlediği basın açıklaması ile 14 Mart Cumartesi günü saat:13.00 de Kocaeli Ticaret Odası’nda  (KOTO) iş takibi sözleşmeleri ve çıkacak olan emlak yasası kanunu hakkında bilgilendirme semineri yapacaklarını duyurdu. Bu kanun ile emlakçılık mesleği gelişi güzel yapılamayacak.

 

TEK BİR YASA

Kendileri için çok önemli olan emlak yasası ile ilgili bir yıldır ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydeden Hacıoğlu, “Geçtiğimiz hafta 26 ilin katıldığı bir toplantı düzenledik. 3 ayrı grup emlak yasası ile ilgili çalışma sundu bu üç grup birleşip tek bir kanun tasladığı uyguladık ve herkes altına imza attı. Cumartesi günü Kocaeli Ticaret Odası’nda 48 ilin dernek ve oda başkanları ile toplantı düzenlenecek ve bu illerin ticaret oda başkanları da katılacak. Kamuoyunu arkamıza alıp bu yasa ile ilgili Başbakanımız Ahmet Davutoğlu görüşüp yasayı kendisine vereceğiz” diye konuştu.

 

SÖZLEŞMESİZ ÇALIŞILMAYACAK

Taslağın arkasında güçlü şekilde durduklarını kaydeden Dernek Başkanı Hacıoğlu “Bu meslekteki arkadaşlarımızın da bilgi sahibi olmasını istiyoruz. Bu kanun yürürlüğe girdiği itibariyle meslektaşımın vergi levhası ve esnaf sicil kaydı bulunan meslektaşlarımız meslek yaşantısına devam edecek. Derneğe şuanda 421 üyesi bulunmaktadır. Bizim tespitlerimize göre kent genelinde 2 bin emlakçı bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

ÜNİVERSİTE ŞARTI

Kanunun nisan ayında çıkmasını beklediklerini söyleyen Hacıoğlu “Emlakçılık sektöründe kanun bulunmuyor. Burada devletin ciddi kaybı bulunuyor. Kanun çıkması sonrasında kimse emlakçılık yapamayacak. Üniversitenin Emlak ve Emlak Yönetimi bölümü mezunu olacak. Ancak bu şekilde emlakçılık yapabilir. Ayrıca yasa çıkması sonrasında kazanılmak hakları olan emlakçılar eğitimden geçirilecektir” dedi.   

 

50 BİN TL CEZA

13 ile üniversiteler tarafından Emlak ve Emlak Yönetimi eğitimleri verildiğini belirten Hacıoğlu “Çıkarılacak olan yasa ile Türkiye Emlakçılar Birliği oluşturulacak. Bu birlik içerisinde bakanlıktan bir temsilci, TOBB’dan temsilci ve emlakçılar odasından bir temsilci olacaktır. Bu heyet tarafından bin-50 bin TL’ye kadar para cezası verilebilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

İŞ TAKİP SÖZLEŞMESİ

47 ilden temsilcilerin İstanbul’da bir araya geleceğini söyleyen Dernek Başkanı Hacıoğlu “Şimdi dernek üyelerimize yönelik “İş Takip Sözleşmesi” hazırlandı. Bu sözleşme sayesinde alıcı satıcı tarafları olmadan işlem takibi başlatılabiliyor. Bu uygulamayı ilk önce Bursa uygulamıştır. Şimdi bizim ilde uygulamaya konulmuştur. Bu konu hakkında Tapu Kadastro Müdürlüğü tarafından toplantı yapıldı” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

11 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR