LYS masaya yatırıldı

Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığında dün ‘Kocaeli ili 2012 LYS Sonuçları Değerlendirme Çalıştayı’ gerçekleştirildiKocaeli Valiliği ve...

BÜYÜT

Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi ortaklığında dün ‘Kocaeli ili 2012 LYS Sonuçları Değerlendirme Çalıştayı’ gerçekleştirildi
Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Üniversitesi'nin iş birliği ile düzenlenen 2011-2012 yılı eğitim öğretim yılında ilimiz ortaöğretim kurumlarının Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının değerlendirilmesi ve başarının arttırılması için düzenlenen Çalıştay, Ramada Otel’de gerçekleştirildi.
4 ANA KONU GÖRÜŞÜLDÜ
Çalıştaya Vali Ercan Topaca, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Şube Müdürleri ve KOÜ yetkilileri ile sendika yetkilileri de katılım gösterdi. Kocaeli eğitiminin sosyal boyutu, sınavlarda alınan sonuçlar ve mesleki eğitimin rolü, genel lise türleri ve başarı durumunu etkileyen faktörler, rehberlik ve mesleki yönlendirme hizmetleri olmak üzere 4 ana konunun görüşüldüğü Çalıştay’da açılış konuşmasını Vali ErcanTopaca gerçekleştirdi.
HEDEF KALİTEYİ ARTTIRMAK
Vali ErcanTopaca, “Temel beklentilerimiz ulusal refahımızın artmasına katkı sağlayacak bir gençlik, yaşam kalitesini arttırmak için nitelikli düşünen insanlar yetiştirmek. İyi yetiştirilmemiş bir kişinin geleceği kısır döngüden ibarettir. Toplumun kendi pozisyonunu sorgulaması gerekli. Sorumluluğu sadece okula öğretmene, milli eğitim müdürüne ve valiye atarak bir şey yapamayız. Herkes bu kuralın aktörü olmalı. Asıl hedefimiz eğitimde kaliteyi arttırmak” şeklinde konuştu.
“LYS’DE ORTALAMANIN ALTINDAYIZ”
Kalite itibariyle sorgulama yapabiliriz diyen Vali Topaca şunları da ekledi; “Geçen yıl 576 okulumuz vardı bu yıl değişen sistemle birlikte sayı arttı ve 900 civarında okulumuz var. İlkokul, ortaokul ve lisede toplam 331 bin 450 öğrencimiz var. 15 binden fazla öğretmenimiz, 11 bin 98 dersliğimiz var. LYS’de ortalamanın altındayız. Sorunun meslek lisesinden kaynaklandığı düşünülüyor; ama işin aslı öyle değil. Sadece meslek liselerinde değil, genel liselerde, sağlık liselerinde ve yeni mezun olmuş ve sınava girmiş öğrencilerde de sınavımız var. Amacımız Türkiye ortalamasını yakalamak ve ileri gitmek. Eksiklerimizi sormalıyız ve toplumun kendisini sorgulaması gerekiyor” dedi.
“EVLERE NÜFUZ EDİLMELİ”
Konuşmasına devam eden Vali Topaca, “Ailelerin, öğrencilerin ve toplumun buna inanması gerekiyor. Çalışınca yapılamayacak bir şeyi düşünemiyorum. Başarmak için evlere kadar nüfuz etmemiz gerekiyor. Evde çalışma ve okumayı teşvik etmeliyiz. Televizyon saatlerini düşürmeli ve kitap okuma alışkanlığını arttırmalıyız. Seneye rehberlik derslerimiz artacak. Toplumun tümünün rehberlik yaptığı bir toplum düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
YABANCI DİLİ ÖNEMSEMELİYİZ
KOÜ Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu ise, “Her yıl 500 bin üniversite öğrencisini mezun veriyoruz. 27 Avrupa ülkesinin, 4’ncü büyük iş gücüne sahip durumdayız. Bu iş gücünün yüzde 7’si üniversite mezunu. İlkokuldan itibaren İngilizce eğitime ihtiyacımız var. Ne kadar zengin bir il olarak görülsek de yoksulluk eğitimdeki başarısızlığın bir sebebidir. Ana hedeflerimiz arasına yabancı dili önemsemeliyiz. 2023 yılını önemsiyoruz. Vali Bey bu Çalıştaya bir isim koymalı ve baharda yeniden bu çalışmayı tekrarlayarak nereden nereye geldiğimizi değerlendirmeliyiz” dedi.
SBS’DE 24’NCÜ SIRAYA ÇIKTIK
Son olarak söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, “SBS’de 50’nci sıradan 24’ncü sıraya çıktık. Bu yıl her ilçemiz yüzde 20-30 oranında başarısını arttırdı. SBS’deki sıkıntımızı fark ettikten sonra okullarımızın son 6 yıldaki karnelerini çıkararak çalışmaları ilçemize sunduk. Okul müdürlerimizle birlikte komisyon oluşturarak çözüm önerileri belirledik ve her ay düzenli çalışmalar yaparak seviyemizi arttırdık. 12 ilçemizde bilgilendirme toplantıları ve 18 ayrı oturum yaptık” şeklinde konuştu.

29 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR