Sirmen ve Erenkaya’ya hapis şoku

CHP’nin eski milletvekilleri Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın daha önce beraat ettiği İZGAZ davasında kararın Yargıtay tarafından bozulması sonrası...

CHP’nin eski milletvekilleri Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya’nın daha önce beraat ettiği İZGAZ davasında kararın Yargıtay tarafından bozulması sonrasında yeniden başlayan davada karar dün çıktı. Mahkeme tarafından her iki isim de zimmetlerine para geçirdikleri gerekçesi ile 6 yıl 3’er ay hapisle cezalandırıldı.

 

BÜYÜKŞEHİR’İ ÇOKAN SAVUNDU

1994-1998 yılları arasında İZGAZ ile ilgili zimmetlerine para geçirdikleri iddiasıyla açılan davada önce beraat eden dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ve Saraybahçe Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya hakkındaki karar Yargıtay tarafından bozulmuştu. Dava bu kararın ardından Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yeniden görüldü. Duruşmaya Sefa Sirmen ve Hizmet Erenkaya katılmazken, davacı Büyükşehir Belediyesi’nin avukatlığını ise AKP’nin il başkan adaylarından Halit Çokan üstlendi.

 

SAVUNMA YETMEDİ

Mahkemede Sirmen ve Erenkaya’nın zimmet suçundan cezalandırılması ve yargılama sırasında vefat eden sanık Ali Kemal Yaşar hakkındaki davanın da düşürülmesi talep edildi. Sirmen ve Erenkaya’nın avukatı Enver Arslan Yıldırım, müvekkillerinin İZGAZ’ı kurduğu dönemde Kocaeli’de hava kirliliğinin had safhada olduğunu belirterek, “Müvekkiller belediye yöneticisi olmaları nedeniyle şirket yönetiminde yer almışlardır. Bahse konu tesis 105 milyon dolara kurulmuş ve 550 milyon dolara satılmıştır. Kamu zarar etmemiştir” dedi.

 

İKİSİ DE CEZA ALDI

Yıldırım’ın yaptığı savunmanın ardından mahkeme başkanı tarafından duruşmaya ara verildi. Yaklaşık 10 dakikalık aranın ardından heyet oy birliğiyle aldığı ceza kararını açıkladı. Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya daha önce beraat ettikleri davadan bu kez zimmete para geçirmek suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı. Genel seçimler öncesinde CHP Genel Merkezi’nin merkez yoklaması kararı ile büyük şok yaşayan Sirmen ve Erenkaya, bu kez ikinci şoku da bu ceza ile yaşadı. Ayrıca mahkeme, şahısları memuriyetten de men etti. Sirmen ve Erenkaya’nın mahkeme kararını Yargıtay’a taşıyacağı bildirildi.

 

“TEMYİZ HAKKIMIZI KULLANACAĞIM”

Mahkeme kararı ile ilgili konuşan Hikmet Erenkaya, “İZGAZ davası zaten devam ediyordu. Siyasi bir dava gibi görünüyor. Temyiz hakkımızı kullanacağım. Mutlaka hukuk doğru kararı verecektir. Ben yönetim kurulu üyesiyim, beni de oradan olayın içine kattılar. Asla İZGAZ ile ilgili yanlış bir şey yapmadım. İsterse 50 yıl hapis versinler ben rahatım. O günkü şartlarda doğalgaz Kocaeli’ye gelmeliydi. O günkü şarklarda 105 milyon dolar pahalı diye dava açıldı, sonrasında 550 milyon dolara özelleştirildi, taktir kamuoyunundur” şeklinde konuştu.

 

"KAMU YARARI VAR Kİ BELEDİYE KAR ETTİ"

Sefa Sirmen ise “Bu dava daha önce beratla sonuçlandı. Daha sonra temyizden geri geldi. Gecen ayki duruşmada savcı beraat istedi, karar aşamasına gelinen davada bugün karar verilecekti. Bugünkü davada hakim ve savcı değişti, savcı mahkumiyet istedi, hakim de verdi. 105 milyon dolara mal olan doğalgaz, Eskişehir ve Bursa örnek gösterilerek pahalı diye dava açıldı. Bizim yaptırdığımız sistemde skada uygulanmıştı. Bu sistemin uygulandığı Kocaeli, Bursa ve Eskişehir ile kıyaslanamazdı. Pahalı yapıldı denilen İZGAZ’ı belediye 550 milyon dolara sattı. Demek ki bu projede kamu yararı varmış ki belediye kar etti. Biz bu projeyi İstanbul’a göre yüzde 30 daha ucuz yaptık. Bu siyasi bir davadır” dedi.  Hilal GÜDÜCÜ

17 Şubat 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

İzmitli - ÜLKEYİ SATAN YAĞMALAYAN AKP'Yİ KİM YARGILAYACAK;AKP'li belediyelerde hırsızlık,rüşvet almış gitmiş yandaşlara makamlar,yüksek maaşlar havalarda uçuşuyor...Ülke kurumları,fabrikaları satılarak peşkeş çekilmiş!Teröristlerle pazarlıklar yapılıyor,işçi,esnaf,emekli zor geçiniyor...AKP'iktidarını yıkmak için tek çatı altında toplanmalıyız çünkü dışarıda kalan oylar 1.partiye gidiyor yani partiniz barajı geçemedimi oyunuz 1.partiye gidiyor.İnsan hakları olan parti sosyal demokratlar CHP'ye yüklenmeliyiz.

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 16:40
01

İzmitli - YARGI TARAFLI KARAR VERİYOR;Bu adamlar belediyede para yokken büyük hizmetler,eserler yaptılar..Mevcut AKP'li belediyelerde ve kurumlarında israf,saltanat almış başını gitmiş..Yemiyen,rüşvet almayan idareci,müdür yok!..

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 16:40
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR