Gezi Parkı tepkisi İzmit’e de sıçradı !

AKP Hükümeti tarafından yıkılarak AVM ve konut yapılması istenilen Taksim Gezi Parkı için Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi İzmit’te de eylemler...

BÜYÜT

AKP Hükümeti tarafından yıkılarak AVM ve konut yapılması istenilen Taksim Gezi Parkı için Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi İzmit’te de eylemler sürüyor

İstanbul Taksim Gezi Parkı’nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili günlerdir yaşanan olaylara tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de büyük tepki var. Bu amaçla sosyal paylaşım sitelerinde haberleşerek, bine yakın İzmitli Cumhuriyet Parkı’nda toplandı. Eylemde; “İzmit uyuma memleketine sahip çık”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “Sağ-sol yok, direniş var”, “Hükümet istifa” gibi pankartlar taşındı ve sloganlar atıldı.

İstanbul Taksim Gezi Parkı'nın yıkımı ve ağaçların sökülmesiyle ilgili eylemlere polisin müdahalesi üzerine, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen vatandaşlar yurdun pek çok yerinde toplu tepki gösterdi. Kocaeli’nde de polisin müdahalesine tepki, eylemcilere destek amacıyla vatandaşlar İzmit merkezde bulunan Cumhuriyet Parkı'nda saat 18.30'dan itibaren toplanmaya başladı. Saat19:30’a kadar alanda yaklaşık 800 kişi bir araya geldi. Polisin gezi parkında yaptığı müdahale ile ilgili birçok pankartın taşındığı protesto gösterisi sırasında sık sık 'Hükümet istifa' sloganları da atıldı.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
Protesto sırasında İstanbul'daki gelişmeler adım adım izlendi. 6'ncı İdare Mahkemesi'nin Taksim Topçu Kışlası projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verdiğinin duyurulması alkışlarla karşılandı. Grup adına basın açıklamasında bulunan Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Yalçın Ergen rant uğruna taksim Gezi Parkı’nın doğal dokusunun bozularak AVM’ler ve rezidanslar yapılmasına meslek odaları ve vatandaşlar olarak karşı olduklarını ve sessiz kalmayacaklarını belirterek “Taksim’de Gezi Parkı’nın korunması için bir araya gelen vatandaşlar gaz ve cop şiddetine maruz kalmıştır. Pek çok vatandaşımız yaralı ve ağır yaralı olarak hastaneye gitmiştir” dedi

BİZ DE BURDAN DESTEK VERİYORUZ
Taksim Gezi Parkı’na Kocaelililer olarak sahip çıkacaklarını dile getiren Ergen “Oradaki tescilli her bir ağacın bizim aldığımız her bir nefesle eşdeğer olduğunu, çocuklarımıza bırakacağımız miraslarımıza faşist düzenin engel olamayacağını tüm vatandaşlarımıza duyurmak için burada toplandık. Orada mücadele eden arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizler de buradan size destek veriyor, Gezi Parkı’nın korunması için tek yürek oluyoruz. Ormanımıza, parkımıza, tarihimize, Cumhuriyetin tüm miraslarına dokunmayın, çünkü bizler buna son nefesimize kadar direneceğiz” şeklinde konuştu.

İZMİTLİLER ÇOCUK
PARKINI MESKEN TUTTU
Önceki akşam saat 19.00’dan itibaren Cumhuriyet Parkı’nda toplanarak Taksim Gezi Parkı’nda çıkan olayları protesto eden yaklaşık bin kadar İzmitli sabaha kadar Çocuk Parkı’nı terk etmedi. Taksim Gezi Parkı'nın yıkımı ve yerine bir AVM ile tarihi bir Osmanlı kışlasının yapılmasını savunan AKP Hükümeti’ne direnen İstanbullulara yaşatılan olayları protesto eden binlerce kişi gibi İzmitlilerde benzer bir alanı mesken tutarak hükümeti protesto ettiler ve başlarına gelmeyen kalmadı.

HER ŞEY GİBİ YÜRÜMEK DE YASAK
İçişleri Bakanlığı ve valilik olarak her şey gibi yürümeyi de yasaklayan hükümet sonunda başına bela almayı başardı. “Kocaeli’nin Gezi Parkı Cumhuriyet Parkı oldu! şeklinde yakıştırmaların yapıldığı ve yaşanan olaylar olarak birbirleriyle birebir örtüşen İstanbul ve İzmit olayları herkesi birbirine kenetledi. Bir önceki akşam başlattıkları eylem alanı olan Çocuk Parkı’ndan ayrılmayan yaklaşık bin kişilik kalabalık saat 03.00 sularında AKP il binası önüne yürümek istedi. Emniyet güçleri yürüyen protestocu grubun önünü Dolphin ve Perşembe Pazarı alanı civarında kesti. Devamlı olarak anons yapan polis güçleri dağılmamakta ısrar eden gruba biber gazlı tazyikli su sıkmaya başladı ve ellerinde coplar olan sivil polisler yakaladıkları her genci acımadan dövdüler.

HER YERDE BİBER GAZI, YÜRÜYÜŞ
YOLU İŞKENCE YOLUNA OLDU
Kocaeli Emniyetine bağlı polis ekipleri yürümekte ısrar eden gruba yakaladıkları her yerde biber gazı, tazyikli su ve copla müdahale de bulundu. Protestocular ise çöp konteynerleri ve buldukları tüm malzemeler ile barikatlar hazırladı. Kent merkezinin neredeyse tüm caddeleri ve ara sokakları biber gazıyla ıslandı.

EYLEMCİLERİ BASIN PROTESTO ETTİ
Oturma eylemi yapan gruptan bazılarının ellerine aldıkları pankartları gören alanda görev yapan gazeteciler genelleme yapıldığını ve hakarete varan sözlerin yazıldığını belirterek pankartın kaldırılmasını istedi. Ancak yazdıkları dövizleri eylemcilerin indirmemesi üzerine basın mensupları eylemcileri protesto ederek alandan ayrıldı.

6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Polisin sert ve orantısız güç kullandığı iddiasıyla anılan müdahaleleri sonucunda 6 kişi gözaltına alınırken sayısız genç ve iki gazeteci de biber gazından etkilendikleri için hastaneye kaldırıldılar.
HABER: Aybey KAHRAMANLI & Faruk KIYAK

01 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR