‘Vali Topaca yanıltıldı’

Dilovası’nda yaşanan hava ve çevre kirliliğinin değerlendirildiği Dilovası Çalıştay Raporu’nda yaşanan skandal EKODER tarafından gündeme getirildi.Çol...

BÜYÜT

Dilovası’nda yaşanan hava ve çevre kirliliğinin değerlendirildiği Dilovası Çalıştay Raporu’nda yaşanan skandal EKODER tarafından gündeme getirildi.
Çolakoğlu fabrikasının yan kuruluşu olan Dilovası Metal A.Ş tarafından kurulması planlanan Termik Santral’i için Çevre ve Şehircilik Müdürü tarafından ÇED sürecinin başlatılmasına rağmen, çalıştay toplantısında sorulan soru üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Yılmaz’ın Vali Ercan Topaca’ya yanlış bilgi vermesi nedeniyle Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSDER) Başkanı Orhan Çarıkçı tepki gösterdi.
Yaşananları bir skandal olarak nitelendiren EKOSDER Başkanı Orhan Çarıkçı yazılı olarak basın açıklaması yayınladı ve Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Yılmaz’ı Vali Ercan Topaca’yı yanlış bilgilendirdiğini ve yaşananların düşündürücü olduğunu açıkladı.
İşte o açıklama

‘İL ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ VALİYİ NEDEN YANILTTI?’
“Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından 05.03.2011 tarihinde organize edilen  “Çevre ve Bölgesel Kalkınmada Dilovası Örneği” Çalıştay Raporu ve Eylem Planı Açıklama Toplantısında büyük bir skandal yaşandığına inanıyoruz.
Kocaeli Valisi Ercan Topaca Başkanlığında ‘Çalıştay Raporu Değerlendireme Toplantısı’ 13.09.2011 Saat 14:00 da Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.
Yapılan değerlendirme sonrası Basın mensupları tarafından soru-cevap kısmına geçildi.
Birçok soru sorulurken özellikle bir gazeteci tarafından, Dilovası’nda Çolakoğlu fabrikasının yan kuruluşu olan Dilovası Metal A.Ş tarafından kurulması planlanan Termik Santral’in tekrar gündemde olduğunu ve Çolakoğlu’nun yeniden ÇED başvurusu yapıp yapmadığını sordu.
Sayın vali,  konunun birinci derecede sorumlusu olan Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Yılmaz’a  böyle bir şeyin olup olmadığını sordu İl müdürü nün verdiği cevap : “Hayır Böyle bir Başvuru yoktur”  oldu.
Hâlbuki 02.08.2011 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün İlgili kurum ve kuruluşlar ile Dilovası muhtarlıklarına yolladığı yazı ekte görülmektedir. Yazıda başvurunun yapıldığı tüm ilgililere bildirilmiştir. Böylesi bir durum hiçte küçümsenecek bir durum değildir. Kurulması planlanan sıradan bir fabrika değildir. 350 MW gücünde kömürle çalışan ve Dilovası çanağının tam ortasına kurulacak bir Termik Santral’den bahsediyoruz. Çevre müdürünün böylesi bir başvurudan habersiz olması inandırıcı değildir. Kocaeli’nin hemen hemen tüm bürokratlarının ve Dilovası STK temsilcilerinin önünde Vali’ye yanlış bilgi vermesi çok ama çok düşündürücüdür. Bürokratların bu yanıltıcı ve art niyet tutumları, Dilovası sorunlarının ne denli vahim ve çözülmesi zor bir konu olduğunu tekrar ortaya koyuyor. Halk, kendi vergileri ile idame ettirdiği bürokratına güvenmeyecekse kime güvenecektir.  Dilovası halkının sevgisini kazanmış sayın valimizin bu konuyu derinlemesine incelemesini istiyoruz. Saygılarımla Ekoloji ve Sağlık Derneği Yönetim Kurulu adına Orhan Çarıkçı (Başkan).”

15 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR