“Büyükşehir’in borcu 5 milyarın üzerinde”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Şubat ayı toplantısı Perşembe günü Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıyı Koca...

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Şubat ayı toplantısı Perşembe günü Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıyı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yerine Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker yönetti. Kendisi rahatsızlığından dolayı yönetemedi. CHP’li Fahri Örengül, Karaosmanoğlu’nun rahatsızlığıyla ilgili, “Seçimi kaybedeceği için başsağlığı diliyorum” dedi.

KAN, PEHLİVAN VE ALEMDAR KATILMADI

Toplantıya, tekrar aday gösterilmeyen Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan ve Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar’ın katılmaması dikkat çekti. Belediye başkanlarından sadece Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak katıldı.

BOĞAZLARINDAN HARAM LOKMA GEÇMEDİ

Ali Haymanalı MİA ile ilgili kendisi hakkında yapılan eleştirilerin doğru olmadığını bütün ilan ücretlerini kendi parasıyla verdiğini belirterek, gazetelere verdiği ilanların makbuzunu gösterdi. Haymanalı, “Eşimin ve çocuklarımın boğazından haram lokma geçmedi” dedi. Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak ise, “Biz kendisine daha ucuz bilgi verirdik. Kendisi MİA ile ilgili toplantılara katılmadı fakat gazetelere tam sayfa ilan verdi” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIM, AHLAKEN GERİ ALINMALI

 CHP İl genel meclisi üyesi Ahmet Uzun’un Gezi Parkı olaylarında Kocaeli’de ki ayağında Cumhuriyet Parkı’nda ki tuvaletin kapısının kırılmasına neden olduğu iddiasından bahseden Örengül, “Bu duruma hem Nevzat Doğan hem de İbrahim Karaosmanoğlu tarafından bu arkadaş için ‘atın bu pisliği partinizden’ gibi şeyler söylendi. Bu arkadaşımız beraat etti. Tutanakları da ben gördüm. Görüntülerden de gördüm ki olaylar devam etmesin diye tuvaleti İzmit belediye başkanlığı kapattırmış. Arkadaşımız tuvalet için gitmiş kapıya dokununca kapı elinde kalmış” dedi ve sözlerine şöyle devam etti; “Ortalıkta ayakkabı kutuları çıkıyor ama biz atın bu pisliği partinizden demiyoruz. Bu yaklaşımın geri alınmasını talep ediyoruz. Hem ahlaken, hem vicdanen, hem de helalleşme adına talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İZMİT KASABALAŞIYOR

Gündemin 21. Maddesi olan imar ve bayındırlık komisyonunun, Çayırova Belediyesi, ile ilgili imar planı ile ilgili değişiklik hakkında konuşan CHP’li Fahri Örengül, “Belediyeler keyfi iş yapmaz. Bugün bakıyorum gelen gündem yüzde 80’i imar. Biz kat artışına değil adaletsizliğe karşıyız. İzmit kasabalaşıyor. Böyle keyfe bağlı imar düzeni olmaz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’İN BORCU 5 MİLYARIN ÜZERİNDE

Haymanalı’nın ardından konuşan CHP grup sözcüsü Fahri Örengül, belediyenin borçlarıyla ilgili meclise bir soru önergesi sundu. Ancak yapılan oylamada oy çoğunluğuyla soru önergesi gündeme alınmadı. CHP’li Fahri Örengül yaptıkları araştırmada 23 Aralık 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle birçok Büyükşehir Belediyesinin bir borç yapılandırması yaptığı evraklarına ulaştık. Faizleriyle beraber Büyükşehir’in borcu 3 milyar 113 milyon gibi bir rakam. Ancak yeni aldığımız bir veri Büyükşehir’in 5 milyar borca ulaştığını görüyoruz” diyerek bu yapılandırmaların hedef belediyelerin kendi kaynaklarıyla borçlarını ödeyebilecek bir yapılanma olduğunu söyledi. Bir sonraki toplantı 13 Mart Perşembe günü saat 16.00’da yapılacak.

13 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR