SEDAŞ, kaçak elektrik kullanımına karşı uyardı

SEDAŞ, kaçak elektrikle ilgili yaptığı mücadelede tüketicilerin bilinçlenmeleri, kendi bölgesi ve ülke genelinde belirlenen kayıp kaçak oranlarının aş...

SEDAŞ, kaçak elektrikle ilgili yaptığı mücadelede tüketicilerin bilinçlenmeleri, kendi bölgesi ve ülke genelinde belirlenen kayıp kaçak oranlarının aşağıya çekilmesi ile ilgili belirlenen hedeflere ulaşılması yönünde hem saha çalışmalarını, hem de tüketicileri bilgilendirme çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda SEDAŞ kaçak elektriğin tanımı, kaçak enerjinin mesken veya işyerlerinde, iş ve can güvenliğini, şebeke sağlığını tehlikeye sokması, ayrıca kaçak elektrik suç işleyenlerin Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması ile ilgili tüketicileri ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere açıklamalarda bulundu.

 

YÖNETMELİĞE GÖRE

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kaçak elektrik kullanımı, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde; ‘iç tesisata, ölçü sistemine veya sayaca müdahale edilmek suretiyle tüketimin doğru bir şekilde ölçülmesine engel olarak eksik veya hatalı ölçülmesi veya hiç ölçülmemesi’ şeklinde tanımlanmaktadır. Buna ilave olarak “borcundan dolayı kesilen elektriğin şirketin bilgi ve izni dışında tüketici tarafından açılarak kullanılması” ve “perakende satış sözleşmesi imzalanmadan elektrik kullanılması” da aynı yönetmelikte bahsi geçen diğer kaçak elektrik kullanım yöntemleri olarak sayılmaktadır.

 

AŞIRI YÜKLENMELERE NEDEN OLUYOR

Sayaç harici hat çekilmesi, harici nötr hattı tesis edilmesi, sayaç bağlantılarının kısa devre edilmesi gibi iç tesisata ve ölçü sistemine yönelik müdahaleler sonrasında elektriğin güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanılma imkanı kalmamaktadır. Bu durum insan hayatı, can güvenliğini de tehlikeye atmakta,  kullanılan elektrikli ev aletlerinin hasarlanmasına da sebep olabilmektedir. Kaçak kullanım sırasında ihtiyacın çok üzerinde kullanımlar söz konusu olduğu için, bu da dağıtım şebekemizde aşırı yüklenmelere sebep olmaktadır.

 

DÜRÜST TÜKETİCİNİN HAKLARI GASP EDİLMEKTE

Bu durum elektrik kesintilerine, şebekenin zarar görmesine, teknik kayıpların yükselmesine ve gerilim düşümüne neden olarak güvenli, kaliteli ve sürekli elektrik sağlanması hedefimizi gerçekleştirmeye engel olmaktadır. Bu durum ayrıca dürüst ve bilinçli tüketicilerin mağduriyeti ve haklarının gasp edilmesi anlamına gelmektedir.”

 

PARA CEZASI

SEDAŞ yaptığı açıklamada,  Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 26. maddesinde tarifi yapılan ve kaçak elektrik kullanım durumlarının tespit edilmesi halinde tüketicinin elektriğinin kesileceğini, kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağını belirtti. Ayrıca bu durumda yapmış olduğu tüketimin hesaplanarak fonsuz elektrik birim fiyatının 1,5 katı ile çarpılarak fatura edileceğinin bilinmesini istedi.  

02 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

vatan sever - İZMİT KİREÇ OCAKLARINDAKİ ROMANLARIN HEPSİ KAÇAK ELEKTİRİK KULLANIYOR İŞTE İHPAR EDİYORUM HADİ SIKIYORSA GİDİN KESİN SİZ ANCAK KALİTELİ SORUMLULUGUNU BİLEN İNSANLARIN ELEKTİRİGİNİ KESERSİNİZ

Yanıtla . 0Beğen 02 Ekim 14:56
01

Ismail - Insallah onune gecersinizde

Millete yansitmassiniz

Yanıtla . 0Beğen 02 Ekim 14:56
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR