Mesleki belgesi olmayanlar inşaatlarda çalışamayacak

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren mesleki belgesi olmayanların inşaat işlerinde çalışamayacağın...

BÜYÜT

Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren mesleki belgesi olmayanların inşaat işlerinde çalışamayacağını kaydetti.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik gereğince, artık inşaat işlerinde yetki belgesi olmayanlar çalışamayacak. 16 Aralık 2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan ancak 01 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yönetmelik gereğince 2012 yılı başından itibaren inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunlu hale geliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Gölcük Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necmi Kocaman, “Belge zorunluluğunun gelmesi ile deprem kuşağındaki ülkemizde hasar oranı oldukça aşağı inecektir. Çünkü bundan sonra yapılacak olan inşaatlarımız eskiye oranla daha kaliteli ve denetimli olacak dedi.

USTALIK YETKİ BELGESİ
Kocaman, yönetmelikte yetki belgesi olarak sayılan belgelerin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilen belgeler ve 3308 sayılı Kanun kapsamında verilen belgeler ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından verilen belgeler olduğunu aktardı. Kocaman, yönetmeliğin yayım tarihinden önce bu alanda çalışmış olanların bunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayarak, bu yazı veya belgelerle 1 Ocak 2015 tarihinden önce Bayındırlık ve İskan İl Müdürlükleri'ne veya ilgili idareye başvurarak adına Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından 32-40 saatlik eğitim sonucunda verilen belgelerin de yine yetki belgesi olarak kabul edileceğini kaydetti.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ
İnşaat sektörünün ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu belirten Kocaman, şunları kaydetti GSMH içinde yaklaşık yüzde 30'luk paya sahip olan sektör, istihdam yaratma açısından da önemlidir. TÜİK tarafından açıklanan son işgücü istatistiklerine göre geçtiğimiz yıla göre inşaat sektörünün istihdamdaki payı yüzde 0,5 oranında artış gösterdi. Ülkemizin deprem ülkesi olması ve depremlerde inşaat hatalarından ölenlerin sayısının yüksek olması inşaat sektörünü ve bu sektörde çalışacak işgücünün nitelikli olmasını daha da önemli kılıyor.

YAZ DÖNEMİ EĞİTİM
Bu yönetmelik ile bu soruna çözüm getirilmesi ve sektörde çalışacak olan herkesin mesleki eğitim almasının sağlanması amaçlanıyor. İnşaat sektöründe yer alan yaklaşık 150 alt meslek grubunun işverenlerinin ve bu işverenlerin yanlarında çalışanların mesleki belgelerini alması için önlerinde birkaç aylık süre kaldı. İlgili Bakanlıklar ve meslek kuruluşlarının yaz dönemini iyi değerlendirerek gelecek eğitim - öğretim yılına kadar eğitim planlamalarını yapması, bu sektörde çalışan herkese ulaşarak belge almamış olanları eğitime yönlendirmesi ve belgelendirmesi gerekiyor.

06 Temmuz 2011 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR