Cumali Durmuş: Kimse zamanı gelmeden başkanlık için konuşmasın

Siyasetten uzak kalmayacağının mesajını veren MHP eski Milletvekili Cumali Durmuş, partilileri zamanı gelmeden il veya ilçe başkanlıkları için aday ol...

BÜYÜT

Siyasetten uzak kalmayacağının mesajını veren MHP eski Milletvekili Cumali Durmuş, partilileri zamanı gelmeden il veya ilçe başkanlıkları için aday olma konusunda uyardı. İl Başkanlığı için de Yaylak’ın karşısına Çavdar’ın aday olması durumunda desteğiniz ne olur sorusuna ise Durmuş “Faraziler üzerine siyaset yapılmaz. Çok değerli arkadaşlarımız il başkanı olmak istiyor. Sadece benim işaretimle olacak iş değildir. Herkesin mutabakat sağlaması gerekiyor” dedi.

MHP İzmit İlçe Başkanı Aydın Ünlü, İzmit Şehirler Arası Otobüs Terminali girişinde bulunan Total Benzin İstasyonunu satıl alan dostları Bahattin Pala, Mehmet Ocaklı, Şaban Kılıç ve Fatih Tüfekçi’ye NCITY Alışveriş Merkezi’nde bulunan Kent Sofrası Restaurant’ta önceki akşam iftar verdi. Aydın Ünlü’nün ev sahipliği yaptığı iftara Total Benzin İstasyonunun sahipleri Bahattin Pala, Mehmet Ocaklı, Şaban Kılıç ve Fatih Tüfekçi’nin yanı sıra, 12 Haziran’da yapılan seçimlerin ardından büyük bir sessizliğe bürünen Cumali Durmuş, milletvekili adayı Rıza Ağdağ, Cumali Durmuş’un kardeşi İhsan Durmuş ile il ve ilçe yöneticileri katıldı. İftara İl Başkanı Celalettin Yaylak ile Ruhi Çavdar’ın katılmaması dikkat çekti.

TÜRKKAN’A GÖNDERME
Lütfü Türkkan’ın sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı yorumların sorulmasına cevap olarak Durmuş, “İlgi çekici” demekle yetindi. Sosyal paylaşım sitelerinde yaptığı yorumları takip etmiyorum. Ülkenin daha önemli işleri var. Türkkan ile seçilmesi sonrasında ziyarette bir araya geldik. Umarım bıraktığımız yerden doğru bir şekilde devam eder. Henüz daha yenidir, henüz yorum yapmak çok doğru değil. TBMM bina yapısını öğrenmek 6 ay sürer” dedi.

YORGUNLUK ATACAĞIM
Ruhi Çavdar’ın Cumali Durmuş’un yanından ayrıldığı Lütfü Türkkan ile birlikte hareket ediyor yorumlarına ise Durmuş, “Çok ihtimal vermiyorum. Türkkan MHP’nin milletvekilidir. Dolayısıyla partili arkadaşlarımızın kendi milletvekilleriyle irtibat kurması kadar doğal bir şey olamaz. Yadırganacak bir tarafı yoktur. Ruhi Çavdar ile Ankara’da görüştüm. Daha fırsat bulamadık. Kendisini tatile çıkardı. Ramazan sohbetlerinde arkadaşlarımızla bir araya geldik. Çok fazla siyasi faaliyet içerisinde değilim. Fırsat buldukça gelen istekler sonrasında katılıyorum. 20 yılın yorgunluğunu çıkarma gayreti içerisindeyim” açıklamasında bulundu.

AĞDAĞ’A SAHİP ÇIKTI
Rıza Ağdağ’ın çalışmalarını öven açıklamaların hatırlatılması üzerine Durmuş, “Siyaset özveri ister, samimiyet ister. MHP’de siyaset yapmanın şartları ve kuralları bellidir. Rıza Ağdağ da bu noktada beni yanıltmamıştır. Siyaset kumaşı olan bir kardeşimdir. Kendisinden gerek fırsat yakaladığında hizmet edecek bir isimdir. MHP’li olmanın gereğini her zaman yerine getirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

KONGRE SÜRECİ
Kongre süreciyle ilişkin Durmuş “Henüz kongre kararı alınmamıştır. MHP’de kongre takvimi 8 Kasım 2011 itibariyle başlıyor. 8 Kasım 2012’ye kadar da Büyük Kurultayın yapılmış olması gerekiyor. Ocak itibariyle ilçe kongreleri süreci başlayacak. İl kongreleri ardından büyük kurultay yapılacak. Yaylak’ın karşısına Çavdar’ın aday olması durumunda desteğiniz ne olur sorusuna Durmuş “Faraziler üzerine siyaset olmaz. Zamanı geldiğinde her şey görülür. Çok değerli arkadaşlarımız il başkanı olmak istiyor. Sadece benim işaretimle olacak iş değildir. Herkesin mutabakat sağlaması gerekiyor. Çıkacak sonuca herkes saygı gösterecektir” dedi.

SİYASET AHLAK İŞİDİR
MHP il başkanlığı adaylarının gündeme gelmesini değerlendiren Durmuş, “Çok şık değildir. Her iş zamanında güzeldir. Bugünden çıkıp konuşmak, bir kere o makamda oturanlara saygısızlıktır. Makamlar görevlerine devam ediyorlar. Orada görev yapanlar var. Bunlar üzerinde olumsuz hava oluşturmak tartışma ortamı açmak doğru değil. Aynı durumda kendileri olsa ne tepki verirlerdi” derken, Rıza Ağdağ’ın il başkanlığı hakkında ise Durmuş “Bu şekilde kendisinin bir talebi yoktur. Siyaset ahlak işidir. Kendinize uygun görmediğiniz davranışı yapıyorsanız eksik yapıyorsunuz demektir. Mutlaka karşınızdakine saygı göstermelisiniz. Bunu yapmazsanız MHP’de siyaset yapamazsınız. Zamanı gelmeden tartışma içerisinde kimse olmasın” değerlendirmesinde bulundu.

AKP YÜZDE 30’U GEÇEMEZDİ
12 Haziran genel seçimlerini yorumlayan Durmuş, “Siyasi konjektür AKP’nin başarılı olması için çalışıyoruz. Referandum süreci iyi kullanıldı. Buda genel seçimlere yansıdı. Referandum olmasaydı AKP yüzde 30’u geçemezdi. Toplumun hassasiyetleri, devletin belli kurumları üzerinde yapılan operasyonlar, referandum sonucunu tayin etti. 12 Haziran seçimlerine etki etmiştir. İşlenmeyen şeyi bir başka işlemeyenle doldurdu. Yargı siyasallaşmasını gösterdi toplumda bunun değişmesini isteyen önemli bir kesimde irade gösterdi. AKP bundan faydalandı. Asker üzerinde yapılan itibarsızlaştırma operasyonu, TSK’daki istifalar doğru yapılmıştır. Haksızlık karşısında yapacağınız istifa etmektir.” dedi.

NORMALDİR CEMAATLER VAR
AKP’nin Kocaeli yüzde 53 almasını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna Durmuş “Kocaeli’de alınan normal bir sonuçtur. Her ne kadar batı kenti gözüksek de muhafazakar yapısı olan bir yerdir. Bu partilerinde bu anlayışında yoğun olduğu bir yerdir. Her türlü cemaat yapılanmasını Kocaeli’de bulmak mümkündür. Bu kadar sosyal aktivitesi yüksek olan bir yerin cemaatler tarafından yönlendirilmesi normaldir. Merkez diye tarif edilen yerlerde AKP’nin oy oranı düşüktür. Refah seviyesi düşük yerlerde AKP fark atmıştır” açıklamasında bulundu.

ANAYASANIN İLK ÜÇ MADDESİ DEĞİŞTİRİLEMEZ
Eleştiri oklarını CHP’ye de yönelten Durmuş, “ CHP, kendini bilmeyen bir parti. Böyle bir partinin alternatif olması mümkün değil. Vatandaş bunu gördüğü için kendine göre kötünün iyisini seçti. Halk hakkın haklıya teslimi için değil tamamen bireysel beklentilerle sandığa gitti” şeklinde konuştu. Anayasanın mutlaka değiştirilmesini ama anayasanın ilk üç maddesinin olmazsa olmaz olduğunu vurgu yapan Cumali Durmuş, “161 yıldır tartışılan bir hukuk metni olamaz. Sürekli tartışmalarla milleti meşgul ediyor. İlk üç maddeye dokunmadan anayasa değiştirilmeli. Ama iktidar bu süreçte fırsat bulursa bu maddeleri değiştirmek isteyecektir“ dedi.

06 Ağustos 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR