Bakan Ergün: Dini fanatizm konusunda işbirliğine ihtiyaç var

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyada dini fanatizmin ortadan kalkması için ciddi bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.Bilim, San...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, dünyada dini fanatizmin ortadan kalkması için ciddi bir işbirliğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaşanan terör saldırısı nedeniyle Norveç Büyükelçiği'ni ziyaret etti. Ergün, çıkışta yaptığı açıklamada Norveç'te yaşanan terör olayının tüm dünyada derin bir etki bıraktığını belirterek, Değişik terör olayları ve saldırıları dünya gördü ama böylesi bir terör olayı ve saldırısı ender görülen olaylardan dedi. Norveç Büyükelçiliği'ni hükümet ve Türk halkı adına baş sağlığı dileklerini iletmek üzere ziyaret ettiğini kaydeden Ergün, Bu olay göstermiştir ki dünyada terörizme karşı, farklılıkların bir arada yaşaması anlayışına karşı çok kuvvetli bir iş birliğine ihtiyaç var. Dini fanatizmin kaldırılması, hoşgörünün artırılması için işbirliğine ihtiyaç var. diye konuştu. Dini fanatizm ve hoşgörüsüzlük konusunda sergilenen duruşun yeterli olmadığını vurgulayan Ergün, bu konularda daha sıkı bir işbirliğine gerek duyulduğunu kaydetti. Türkiye'nin dini fanatizm konusunda da işbirliğine hazır olduğunu belirten Ergün, şöyle devam etti: Dünyanın geleceğinde herkes birbiri ile yakın ilişkiler içinde olacak. Bu teması kendi farklı inançları, kültürleri, hayat tarzları, düşünceleri ile yapacaklar. Bu farklılıklara tahammül azalacaksa, düşmanlıklar artacaksa bu dünyanın huzur içinde yaşanabilir bir dünya olma ihtimali de azalacak demektir. Bu olaydan iyi bir ders çıkarmak gerekiyorsa, bu konudaki işbirliğini artırma dersi çıkartılmalı.

PLAKAYA TAKILMAYALIM, İŞE BAKALIM
Bakan Ergün, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Bakan yardımcılarının kırmızı plaka kullanacağı yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Ergün, Plaka renginin çok önemli olduğunu zannetmiyorum. Plakadan ziyade işin ne olacağı önemli. Kırmızı plaka mı, yeşil plaka mı olacak meselesi önemli değil. Bizim arabanın da kırmızı plakası var ama ben onun numarasını bile bilmiyorum. Çünkü onu genelde kullanmıyoruz. Plakaya takılmayalım işe bakalım, diye düşünüyorum. dedi.

Bakan yardımcılarının hangi konularda imza yetkilerinin olacağına dair bir soru üzerine ise Ergün, konuyla ilgili çalışmanın henüz tamamlanmadığını bildirdi. Uygulamanın Türk idare sisteminde önemli bir değişiklik olacağını belirten Ergün, Böyle bir yeniliğin hayata geçmesi sırasında, entegrasyonun sağlanması sırasında veya klasik işleyişin yeni modern bir işleyişe dönüşmesi konusunda bazı geçiş dönemi problemleri yaşanabilir. Ama bunlar aşılabilecek konular şeklinde konuştu.

27 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR