Örengül: CHP, 2002'den beri başarısız

CHP İl Teşkilatı, 8 aydır aksattığı İl Danışma Meclisini dün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıya İl Başkanı Cengiz...

CHP İl Teşkilatı, 8 aydır aksattığı İl Danışma Meclisini dün Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen toplantıya İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın öncülüğünde bir araya gelen partililere; CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İlçe Başkanları, muhtarlar, partinin görev almış eski yöneticileri, eski milletvekili Hikmet Erenkaya, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörürür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, CHP üyesi muhtarlar, önceki dönem Genel Başkan Yardımcıları, PM üyeleri, CHP eski İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, STK temsilcileri katıldı.

 

AKAR VE TARHAN KATILMADI

Danışma Kurulu’na Genel Merkez düzeyinde katılım olmazken Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar yurt dışında olduğu için danışmaya katılamadılar. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada danışma meclisine tüm vatandaşları davet etmiş ve sekiz aydır yapılmayan meclisin bir demokrasi şölenine dönüşeceğini açıklamıştı. Sarıbay Danışma Meclisi’nin yapıldığı Sabancı Kültür Merkezi’ne erken saatlerde gelerek, danışmaya gelenleri karşıladı. Danışma Kurulu’na katılım az olurken, kürsüyse gelenlerin parti ile ilgili proje ya da fikirlerini dile getirmesi istendi.

 

DEMOKRATLARI İÇERİ ALDILAR

Danışma Kurulu’nun açılış konuşmasını gerçekleştirilen CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay “Ülkemiz zor günlerden geçmekte ve daha zor günler de bizi beklemekte. 15 Temmuz hain darbe girişimi ülkemizde bir kaos yaratma amacıyla yapıldı ama halkımızın büyük özverisi ile darbe girişimi engelledi. Bu dönemde bütün siyasi partiler parlamenter sistemi korumak için darbeye karşı olduğunu beyan etti. CHP’de her açıklamasında bunu dile getirdi fakat siyasi iktidar 14 yıldır yapmak isteyipte yapamadıklarını darbe sonrasında fırsata çevirmek isteyerek FETÖ’cüleri açığa alırken, bunun yanında demokratları, aydınları, akademisyenleri, yazarları da bu furya içinde içeriye almaya başladı” dedi.

 

NE OLDU DA ARALARI BOZULDU

Siz AKP ile işbirliği mi yapıyorsunuz serzenişlerini duydum diyen Sarıbay “Biz hiçbir zaman AKP ile işbirliği yapmadık. Bizim AKP ile tek ortak noktamız darbeye karşı olmamızdır. CHP’nin FETÖ ile ilişkisinin olduğunu kimse iddia edemez. AKP FETÖ ile içe omuz omuza, beraber ıslandılar bunlar yağan yağmurda. Ne oldu da FETÖ ile araları bozuldu. Çünkü FETÖ devleti ele geçirmek için bunların hırsızlıklarını ortaya çıktı. Bu hırsızlık olayı bütün partililerimiz tarafından gündemde tutulacak. Hesap sorulacak. Elimizde MGK raporu var. AKP’nin yüzde elliden fazlası FETÖ’cü. Davutoğlu’nun Pensilvanya’ya gittiği söyleniyor. İleride bunların hepsi yargılanacak. FETÖ terör örgütünün başlangıcı 25 Ağustos 2004 yılıdır” açıklamamasında bulundu.

 

MİA KÖTÜ BİR PROJE

Sözlerinin sonunda İl Başkanı Sarıbay “OHAL’e karşı olduğumuzu her ortamda dile getiriyoruz ama FETÖ kalıntılarının temizlenmesi için gerektiğini biliyoruz fakat OHAL kanunlarında diktaya giden bir durum var. Bir tramvay projesi var, esnafımız kepenk kapatıyor ama herhangi bir önlem alınmadı. CHP olarak MİA projesine gerekli MİA’daki 11 eksiklik nedeniyle iptal edildi. Büyükşehir’in bu eksikliğini İzmit Belediyesi tamamlamak istiyor ama İzmit Belediyesi’nin projesi daha rezil ve kötü bir proje. O proje de iptale mahkumdur, boşuna insanları ümitlendirmesinler” ifadelerine yer verdi.

 

PARTİNİN DEĞERİNE KAVUŞMASI LAZIM

İl başkanı Sarıbay’ın ardından danışma kurulunda konuşma yapmak isteyenler kürsüye çıktı. İlk olarak kürsüye gelen ve uzun yıllar partide il başkanlığı yapmış olan Cevdet Barış “Danışma toplantıları dedikodu yerleri değil. Örgütümüzün acilen aday belirleme yöntemini değiştirmesi gerekiyor. Genel Merkez ataması gibi mantık dışı bir uygulama olamaz. Bunu yapmak için parti içinde iş yapman lazım bugünkü bir üyemiz başbakana değer. Tüzük kurultayı gerekiyor diye düşünüyorum. Partinin eski değerine kavuşması lazım. İl başkanımızdan da rica ediyorum bunu bir rapor halinde genel merkeze sunsun. 14 yıldır AKP iktidarda biz de ana muhalefetiz. Ortalama yüzde 25’lerdeyiz. Demek ki bir yanlışlık var, kendimizi gözden mi geçireceğiz, halka mı ineceğiz?” dedi.

 

AKP’NİN SON ÇIRPINIŞLARI

Parti üyesi Bülent Karagöz ise “OHAL uzayacak belki de hiç kalkmayacak. Biliyorlar ki bu süreç biterse kendileri de hesap verecek. Bu yüzden de kendileri için tehlike arz eden herkesi yok etme çabasındalar. Ama izin vermeyeceğiz. Her türlü yolsuzluğa batmış olan iktidarın miadı dolmuştur ve son çırpınışlarıdır. Kendi kendilerine de gitmeyecekler, her yolu deneyecekler. Biliyorlar ki çaldıklarının hesabını o gün verecekler. Sürekli kendi içinde tartışan bir muhalefet istiyorlar. Onların istediği gibi mi olacağız. Aday belirleme dönemlerinde birbirimizle yarışabiliriz ama aday belirlendikten sonra küsersek tek vücut olupta çalışmaz ve seçimi bir kenardan izlersek asla bir CHP üyesiyim diyemeyiz. Geçmiş dönemlerde de olmuştur. Böyle olursa AKP’nin istediği gibi oluruz” açıklamasında bulundu.

 

TÜZÜK UYGULANMALI

Ardından kürsüye gelen KYÖD Başkanı Mehmet Toker “Ben bu mikrofonu dernek başkanı olarak değil parti üyesi olarak aldım. Bizim en büyük sorunumuz örgütlenememek. Halka inme söylemlerini bırakmalıyız. Bizim en büyük sorunumuz bu. Halk biziz. Ben bu partinin üyesi olarak tüzük ve programın uygulanmasını istiyorum. Tüzük raporunu uygulamayan bir partinin üyesi olmak istemiyorum. Gelin mikrofonu eline aldığımız zaman kendimizi konuşalım. Benim talebim şu, bizim yol haritamız ne. ,ilçe ve il danışma toplantılarında partimizin önüne yol haritamızı koymalıyız. Salonun üçte ikisi gitti bile. Yarından itibaren il yönetimi buradan ne sonuç çıkaracak bilmiyorum. Ben Tayyip Erdoğan’ın adını şu kısıtlı sürede duymak istemiyorum. Bütün bu koşuşturmacının ardından üye sayımız ne kadar artıyor” ifadelerini kullandı.

 

İHANET ETMEYECEĞİM

Parti delegesi Zihni Tosun da partililerini çok sert bir dille eleştirdi. “Koskoca İzmit merkezinde danışma kurulu yapılıyor, CHP köklü bir parti ama kimse yok. Yöneticilerin partililerine saygı göstermeleri lazım, mahallelere gitmeleri lazım, toplantı yapmak lazım. Biz mahallelere gittiğimiz zaman kapıları suratımıza kapatıyorlar. Sirmenler, Erenkayalar ne muhteşem şeyler bıraktılar. Onlar bu partinin önderleridir. Ben onlara ihanet etmeyeceğim. Bugün burada 500 kişi ile başladık, bakın kaç kişi kaldık. Ne ekersen onu biçersin. Biz Selman Yıldırım döneminde kapı kapı dolaşarak çalıştık ama şimdi bakıyorum kuyruğumuzu sıkıştırdık, Bodrumdayız, Çeşmedeyiz” dedi.

 

PASTA OLAN YERE GİTTİNİZ

Tosun “İbrahim Karaosmanoğlu ve diğer belediye başkanları ile asla fotoğraf çekilmem ben. Bizim yok ya üzülüyorum, onlarla ne gazeteye çıkarım ne Facebook’a çıkarım. Burada su var diğer tarafta pasta var. Siz önce su olan yerde durmalısınız ama pasta olan yere gittiniz, ilçe danışmanıza bile sahip çıkmadınız.” Tosun’un eleştirilerini yanıtlayan Sarıbay ise, “Biz ilçe danışma kurulumuzun olduğu gün Lastik¬İş Genel Başkanımızın kızının nikahına davetliydik ve nikah şahidiydik. Gitmemek nezaketsizlik olurdu. İzin isteyerek ayrıldık” açıklamasında bulundu.

 

EMPERYALİZMİN OYUNLARI

CHP eski grup başkan vekili Fahri Örengül ise “AKP’de ciddi bir FETÖ yapılanması var. Bu toplantıyı çok önemsiyorum. Böyle toplantılarda bugüne kadar yapılan çalışmaların sonuçlarının tartışılmasında fayda var. Biz Kocaeli’yi konuşacağız öncelikle. Neredeyiz, yapıcı bir şekilde de eleştirilerimizi sunmamız lazım. Türkiye çok zor bir durumda. Kendisine dini esas almış ve küçük bir oyla iktidara gelmiş bir siyasi yapı, diğer dini yapı ile gerçekleştirdiği iktidar kavgası darbe girişimine neden oldu. İki yapı alanda oynuyor, iki yapının dışındakiler izliyor. Biz o oyunda yokuz arkadaşlar. Bu işin içinde emperyalizmin oyunları ve Türkiye uşakları var” dedi.

 

BURASI SOLUN KALESİ DEĞİL Mİ?

OHAL kanunuyla kurumlar kapatılıyor, maalesef bütün mal varlığıyla kapatılıyor İnsanların demokratik bir yöntemle savunulduğunu söylemek imkansız diyen Örengül “Bu insanları savunacak insan yok mu? Eğer alana inmezsek işimiz çok kötü olacak. Binlerce mağdurla karşı karşıyayız. CHP Kocaeli örgütü 2002’den bu yana başarısızdır. Neden CHP’nin burası solun kalesi CHP’nin aldığı oyun çok daha üzerinde oy almalıyız. İktidardan sıkıntı yaşayanlar yok mu, ezilenler yok mu? Var ama onları kavramak lazım. Sosyal demokrat bir siyasi parti yani CHP bu işten mağdur olan insanlarla dolup taşmazsa üzülerek söylüyorum yine kötü sonuç alacağız. Yapmamız gereken şey kişisel beklentileri bir yere koyarak önce örgüt içinde bir adalet, adaylıklarda bir adalet gerekiyor. Örgütün meclis üyelerini zehir gibi çalıştırması lazım. Çalışmayan gitsin” ifadelerini kullandı. 

01 Ekim 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Medeni - Pardon 2002'den berimi?......1950'den beri başarısız desen.....1973 , 1977 ve 1991 deki koalisyon hükümetleri dışında CHP'yi iktidarda gören varmı?...Gerçi CHP'nin iktidar olma gibi amacının olduğunu sanmıyorum.Hep defans yapıp 1 puan almanın peşindeler.

Yanıtla . 0Beğen 01 Ekim 08:49
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR