Dereli okulları törenle açıldı

2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması dolayısıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca ve kent protokolü Dereli ail...

BÜYÜT


2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılının başlaması dolayısıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Vali Ercan Topaca ve kent protokolü Dereli ailesinin tamamen kendi imkanlarıyla yaptırdığı Sapanca Nazmiye-Ömer Sözer İlk ve Ortaokulu, Elmas Dereli Anaokulu ve İzmit Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu’nun açılışı gerçekleştirdi
Düzenlenen açılış törenine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, Vali Ercan Topaca, Milli Eğitim Bakanlığı Başdenetçisi Nevzat Şahingöz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Jandarma Komutanı Albay Birol Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Nedim Kara ve çok sayıda davetli katıldı. Program ilk olarak İstiklal Marşının okunması ile başladı. Akabinde okulun müzik korosunun seslendirdiği ezgiler büyük bir beğeni ile dinlendi. İzmit Halk Eğitim Merkezi’nin hazırladığı Trabzon Yöresi Halk oyunları gösterimi ile program devam etti.
İKİ OKULUN TOPLAM MALİYETİ 21 MİLYON TL
Okul hakanda verilen bilgilere göre maliyeti 12 milyon TL olan Mehmet Sinan Ortaokulu’nun bulunduğu eğitim kompleksi 72 anaokulu ve 576 ilk ve ortaokul öğrencisinin öğrenim görebileceği şekilde tasarlanmış. Okuldaki tüm sınıflar 24 kişilik olup 8 bin 100 metrekare kapalı alanı, 5 bin 100 metrekare açık alanı bulunan okul 24 derslikten oluşmakta. Ayrıca okulunda 160 kişilik konferans salonu da bulunmaktadır. Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu’nda 6 bin metrekare açık alan, 9 bin 200 metrekare kapalı alan, kütüphane, müzik odası, açık spor sahası, kantinler ve yemekhaneler yer almaktadır. 24 derslikten oluşan okulda 576 öğrenci eğitim görmenin yanı sıra spor ve kültürel faaliyetlerde bulunma imkanı bulacak. Bu okul da diğer Dereli okulları gibi 24 kişilik sınıflar olarak tasarlanmıştır. Dereli ailesinin eğitime katkıları ile inşa edilen bu iki eğitim kurumunun toplam bedeli ise 21 milyon TL.
“VALİ VE BAŞKANLARA
TEŞEKKÜR EDERİM”
Vali Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a teşekkür eden Sinan Dereli, “Okulumuzun bulunduğu değerli arazi Vali Ercan Topaca ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İbrahim Karaosmanoğlu’nun büyük fedakarlıklarıyla tarafımıza verilmiştir. Çocukların iyi bir geleceği için üzerimize düşen görevi yapmaktan gurur duyuyoruz” dedi.
“İYİ Kİ BU YERİ TAHSİS ETMİŞİZ”
Açılışa katılarak konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Eğitimsiz bir milletin ve bir ferdin üretmesi gelişmesi mümkün değildir. Her yönüyle eğitimi ön planda tutmamız gerekiyor. Biz de bu sebeple Sinan Bey, Dereli ailesinin öncüsü diyelim. Dereli ailesi büyük fedakarlık yaparak bu eserleri ortaya çıkardı. İyi ki bu yeri tahsis etmişiz. Emeği geçen diğer aile fertlerine şükranlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız!” dedi. Karaosmanoğlu’ndan sonra sözü alan Vali Ercan Topaca: “Dereli ailesine teşekkür etmek istiyorum. İlimize çok farklı modern okullar kazandırıyorlar. Bu alan ilk gündeme geldiği anda hiç düşünmen yeri tahsis ettik. Türkiye’de ki gelişmeyi Kocaeli’de görebilirsiniz. Eski okulları yıkıp yeni okulları yıkıyoruz. İhtiyaç olan yerlere de yeni okullar yapıyoruz. Devletimiz şükür çok güçlü. Son dönemde Kocaeli’de yapmış olduğumuz yaklaşık 6 bin dersliğin 3’te 1’ini iş adamlarımız yapmıştır. 16 Eylül itibariyle 23 tane yeni okul hizmete girdi. Kocaeli hızla okullaşıyor. Eğitimde dönüşümü fiziki anlamda yaşıyoruz. Kocaeli eğitimde emin adımlarla ilerliyor” dedi.
“İYİ Kİ PETROL ZENGİNİ DEĞİLİZ”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Önümüzdeki süreçte dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi olmamız, en önemli zenginlik kaynağı olan insanımıza bağlı. İyi ki de petrol zengini değiliz. Çalışarak kazanmak mecburiyetindeyiz. En büyük zenginliğimiz yerin üzerinde. Bütün zenginlik genç ve dinamik nüfusun içinde. Ülkemizi seviyorsak çocuklarımızı çok iyi yetiştirmemiz lazım. Türkiye’nin eğitimine son yıllarda herkes seferber oldu. Değerli ailesi de bunlardan birisi. On yıl içerisinde 450 tane okul inşa edildi. Toplam 850 okulumuz var” dedi.

21 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR