Ayhan Zetinoğlu: Dış ticaret açığının düşmesi sevindirici

İhracattaki artışın ekonominin canlanmasına yönelik olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında dış ticaret açığının...

BÜYÜT

İhracattaki artışın ekonominin canlanmasına yönelik olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında dış ticaret açığının yüzde 31,9 gerileyerek yaklaşık 5 milyar dolar olması cari açığımızı da olumlu etkileyecektir” dedi.

 

“CARİ AÇIĞI DÜŞÜRDÜ”

TÜİK rakamlarına göre, nisan ayında ihracatın binde 2 artışla 13,4 milyar dolara çıkmasını,  ithalatın ise yüzde 11,1 düşüşle 18,4 milyar dolara gerilemesini de değerlendiren Başkan Zeytinoğlu, “Detaylı incelediğimizde artışın altın ihracatındaki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. Fakat altın ihracatının katma değer bakımından ekonomiye fazla katkısı olduğunu düşünmüyorum. Ancak ihracatımızdaki bu artış, dış ticaret açığımızı, dolayısıyla cari açığımızı düşürerek olumlu katkı sağlıyor” dedi.

 

“BÜYÜK DESTEK VERİLDİ”

Yüksek teknolojili ürünlerin Türkiye’nin ihracatındaki payının artmasının süreklilik kazanması ile rekabetçi bir ekonomiye sahip olunabileceğini vurgulayan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Bu ürünlerin imalat sanayimizdeki payı yüzde 3 civarında. Rekabette Ar-Ge kapsamda sağlanan destek ve teşvikler kritik rol oynuyor. Son yıllarda sanayiciye hiç olmadığı kadar teşvik ve destekler verildi” şeklinde konuştu.

29 Mayıs 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR