TCG Yarhisar Müze Gemisi 8. yılını kutlamaya hazırlanıyor

TCG Yarhisar; 1964 yılında ABD’de inşa edilen, aynı yılın sonunda Türk donanmasına katılarak, kırk yıl süresince “Keşif-karakol” gemisi olarak görev...

BÜYÜT

TCG Yarhisar; 1964 yılında ABD’de inşa edilen, aynı yılın sonunda Türk donanmasına katılarak, kırk yıl süresince “Keşif-karakol” gemisi olarak görev yapmasının ardından 2005 yılında emekliye ayrılmıştır. Yarhisar; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesi’nin müşterek girişimleriyle müze haline getirilmiştir.

 

2006 yılında Kavaklı sahiline, denizden yirmi metre içeriye, beton zemin üzerine üç parça halinde getirilerek monte edilen gemi ikinci görevini burada da başarıyla sürdürüyor. Bu güne kadar 173,249 kişinin ziyaret ettiği Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi, 27 Ekim 2014 saat:14.00’da, gemi güvertesinde tüm protokolü, Yarhisar’da daha önce görev yapmış eski-yeni personelini, vatandaşları ve basını sekizinci yaşında ağırlamak üzere hazır bekliyor. 27 Ekim’deki kutlama hazırlıklarına devam edilirken, önümüzdeki günlerde güvertesinin genel boyası yapılarak, Yarhisar tamamen kutlamaya hazır hale gelecek.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş; Yarhisar’ı Donanma kenti Gölcük’e yakışır bir müze haline getirdiklerinin altını çizerek Yarhisar’ın 8. yıl kutlamasına Gölcük halkını da davet ettiklerini belirtti.

Ellibeş, “Türkiye’de karaya yerleştirilmiş iki su üstü savaş gemisi müzesinden birisi bizim müzemiz. Ne kadar doğru ve etkili bir çalışma yaptığımızın farkındayız. Gölcük nüfusumuzun çok üstüne çıktığımız ziyaretçi sayımız bugün bunun en büyük kanıtı. Müzemizi yurt içi ve yurt dışından birçok misafirimiz ziyaret etti. Savaş gemilerimizi her an ziyaret etme imkânı bulamayan vatandaşlarımıza burada, rehberlerimiz eşliğinde müze gemimizi gezdirip tanıtım yapıyoruz. En çokta asker ailelerimizin ziyaret ettiğini biliyoruz. 27 Ekim Pazartesi günü Saat 14.00’da yapılacak olan 8. yıl kutlamamıza tüm vatandaşlarımız davetlidir herkesi bekliyoruz” dedi.

 

Protokol konuşmalarıyla başlayacak olan program, 8. yıl pasta kesimi, kokteyl ve ardından Yarhisar Müze Gemisinin gezilmesiyle sona erecek.

15 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR