Çağdaş Engelliler de KEREM’e tepki gösterdi

Köseköy’de bulunan Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (KEREM) yaklaşık iki yıl önce yaşanan engelli çocuklara işkence görüntüleri tüm Türkiye’yi a...

Köseköy’de bulunan Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (KEREM) yaklaşık iki yıl önce yaşanan engelli çocuklara işkence görüntüleri tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Engelli çocuklara ağır şiddet uygulayan hasta bakıcılar görüntülerin üç gün önce oraya çıkmasından sonra gözaltına alınmıştı. Olayla ilgili tepki gösterenlerden biri de Kocaeli Çağdaş Engelliler Derneği oldu. Önceki gün dernek binasında gerçekleştirilen basın toplantısında dernek adına açıklamayı okuyan derneğin Genel Sekreteri Deniz Mut, “Olayın işlendiği zamana ait suçu işleyen şahıslar psikolojik anlamda sağlıklı bir kişiliğe sahip olmadıkları açıkça görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 

STANDART DÜZENLEME YAPILMALI

Dernek üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Kocaeli Çağdaş Engelliler Derneği Genel Sekreteri Deniz Mut, “Kartepe ilçesinde Köseköy Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaklaşık iki yıl önce yaşanan ancak görüntüleri yeni ortaya çıkan bu üzücü olay biz engellileri ve engelli ailelerimizi derinden üzmüş olup; bundan sonraki süreçte rehabilitasyon merkezleri hakkında ön yargılı yaklaşmaya sevk etmiştir. Elbette bütün rehabilitasyon merkezlerinde aynı olaylar yaşanmıyordur. Fakat gerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na direk bağlı gerek özel işletme kapsamında olan rehabilitasyon merkezlerindeki eğitmen kadrolarına standart bir düzenleme yapılmadıkça maalesef bu tür üzücü olaylar zaman zaman yaşanacaktır. Olayın işlendiği zamana ait suçu işleyen şahıslar psikolojik anlamda sağlıklı bir kişiliğe sahip olmadıkları açıkça görülmektedir” sözleri ile olayın vehametini gözler önüne serdi.

 

YARGI SÜRECİNİ TAKİP EDECEĞİZ

İki yıl nce yaşanan bu olaya karışanların iki yıl içerisinde aynı suçu tekrar işleyebileceklerinin üzücü olduğunu dile getiren Mut, “Şiddete eğilimli bu kişiler hakkında Kocaeli Valiliğimiz gerekli soruşturmayı başlatmıştır. Gerek soruşturma süreci gerekse yargı sürecini yakından takip ederek bu şahıs ya da şahıslar hakkında gerekli olan en ağır cezayı almaları için Çağdaş Engelliler Derneği olarak bütün yasal imkanlarımızı kullanacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz” şeklinde konuştu. Kocaeli Çağdaş Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Danacı da bu tür olayların meydana gelmesine engel olabilinmesi için rehabilitasyon merkezlerine kamera takılması gerektiğini bildirdi.

19 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR