Çanakçı: Milletin efendisi olmaktan vazgeçtik

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Bekir Çanakçı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyon Başkanı Şemsi Kopuz’...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Bekir Çanakçı, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyon Başkanı Şemsi Kopuz’un, “Tarımda ürün fiyatlarını çiftçiler yükseltiyor” şeklindeki açıklamasını talihsiz bulduğunu belirterek, enflasyonun sorumlusunun çiftçi olmadığını kaydetti. Çanakçı, “Çiftçi ve köylü olarak milletin efendisi olmaktan vazgeçtik. Sırtımıza daha fazla yük bindirilmesin yeter” ifadesine de yer verdi.

 

KENDİSİNİ KINIYORUZ

Kopuz’un açıklamalarını, hedefi şaşırtmayı amaçlayan bir açıklama olarak gördüğünü dile getiren Bekir Çanakçı, “Kendisini kınıyoruz. Doğru bilgilere dayanmıyor.  Tarımda üretici fiyatları Haziran ayında yüzde 0,18, Temmuz ayında yüzde 0, 73 geriledi. Tüketici gıda ve alkolsüz içeceklerde Temmuz itibariyle son bir yıldır fiyat artışı yüzde 12,56’yı bulurken tarım ve avcılıktan yüzde 5, 97'de kaldı” şeklinde konuştu.


RAKAMLAR ORTADA

Kimse zamma gerekçe aramasın diyerek sözlerini sürdüren Çanakçı, “Rakamlar ortada. Çiftçimiz bırakın stok yapmayı daha tarladayken ürününü elden çıkartıyor.  Çiftçi, köylü, üretici üretemezse kimin efendi olduğu görülür. 19 milyon ton buğday hasat edilmiş ve bunun 13 milyon tonu işlem görmüş. Üretici hasat ettiği ürünün 13 milyon tonunu sanayiciye ve tüccara satmış. Çiftçinin, köylünün stokçuluk yaptığını kimse iddia edemez” dedi.


SUÇLAMAK İÇİN YARIŞIYORLAR

Enflasyonda çiftçinin sorumlu olmadığının gün gibi ortada olduğunu yineleyen Başkan Çanakçı, “Buna rağmen enflasyonda çiftçiyi suçlamak için bazı kesimlerin adeta birbiriyle yarıştığını gözlemliyoruz. Şemsi Kopuz’un açıklamaları doğru bilgilere dayanmıyor. Çiftçi ve köylü olarak milletin efendisi olmaktan vazgeçtik. Sırtımıza daha fazla yük bindirilmesin yeter” şeklinde konuştu. 


STOKÇULUK NEREDE?

Çanakçı son olarak, “Çiftçinin piyasaya ürün vermediği ve stokçuluk yaptığı iddiaları da kesinlikle doğru değil. 19 milyon ton buğday hasat edilmiş ve bunun 13 milyon tonunu sanayiciye ve tüccara satmış. Çiftçi elinde bütün buğday tutmamış hasadın başladığı günden bugüne kadar ülkemizde ihtiyacını 4 milyon ton civarında olduğu düşünülürse, piyasa ihtiyacından çok daha fazla buğday üreticisi tarafından piyasaya arz edilmiş. Burada stokçuluk nerede? Çiftçinin, köylünün, üreticinin stokçuluk yaptığını kimse iddia edemez” ifadelerine yer verdi.

24 Ağustos 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR